Gelibolu Belediye Başkanı Özacar açıklamalarda bulundu

Pandemi sürecinde bugüne kadar yapılan çalışmaları düzenlediği bilgilendirme toplantısında kamuoyu ile paylaşan Gelibolu Belediye Başkanı Özacar, “Mücadelemiz bitmedi, tedbiri elden bırakmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

1169
Gelibolu Belediye Başkanı Özacar açıklamalarda bulundu

Pandemi sürecinde bugüne kadar yapılan çalışmaları düzenlediği bilgilendirme toplantısında kamuoyu ile paylaşan Gelibolu Belediye Başkanı Özacar, “Mücadelemiz bitmedi, tedbiri elden bırakmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.
 
Gelibolu Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, Covid-19 sürecindeki yapılan çalışmaları anlattı. Fiziki mesafe kuralları sağlanarak nikah salonunda düzenlenen toplantı, belediyenin facebook sosyal medya hesabı üzerinden de canlı olarak yayınlandı. Başkan Özacar, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri, koordinasyon merkezindeki görevli personel ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda, koronavirüs salgınının ülkemizde görülmeye başladığı andan itibaren Gelibolu Belediyesi tarafından alınan tedbirleri ve yapılan çalışmaları detayları ile anlattı.
 
Toplantının başında “Belediye olarak bir karar alarak, 17 Mart 2020 tarihi itibariyle belediyeye ait işgaliye ve kira alanlarında işyerlerinin kapatıldığı tarihten, açılacağı tarihe kadar hiçbir şekilde kira ve diğer gelirlerimizi almayacağız dedik” diyen Özacar, “Öteleme yapmadık, almayacağız dedik. 19 Mart tarihinde de bir genelge yayınlanarak resmiyete kavuşmuş oldu. Bunun dışında su, ilan reklam ve emlak gelirlerini de 1 Haziran tarihine kadar öteledik. Bu süreç içerisinde de su sayaç okuma ve diğerlerinde de herhangi bir tahakkuk işlemi yaptırmadık. 1 Haziran tarihinden itibaren bunlara başlayacağız ve ödemelerde de gerekli kolaylıkları sağlayacağız. Bunun dışında 21 Mart’ta 5162 sayılı genelge kapsamında Vefa Sosyal Destek Grubu’nun bir parçası olduk ve gerek Vefa Destek Grubuna gelen başvurular, gerekse belediyemize gelen başvurularda halka hizmet vermeye başladık. Vefa Destek Grubu’na üç araç, altı personelimizi tahsis ettik. Ayrıca belediyemize başvuranlara da normal olarak hizmetlerimizi vermeye başladık. Biz sadece merkezde değil, mücavir alanlarda bulunan vatandaşlarımızdan gelen tüm başvuruları alarak, kendilerine yardımcı olduk” ifadelerini kullandı.
 
RAKAMLARLA PAYLAŞTI
Sözlerini Covid-19 sürecinde Gelibolu Belediyesi’nin özveri ile çalışan personeline teşekkür ederek sürdüren Başkan Özacar, maske dağıtımından sosyal yardımlara kadar yapılan tüm çalışmaları sayısal veriler ile şeffaf bir şekilde paylaştı. Salgının ardından temel ihtiyaçların başında gelen koruyucu maskeler hakkında bilgi veren Başkan Özacar, “Halk pazarlarımızın girişlerinde başlattığımız uygulamayı genişleterek Gelibolu merkezi ve mücavir alanlarımız içerisinde tüm konutlara görevli arkadaşlarımızla vatandaşlarımızın maskelerini ulaştırdık. Başta sağılık çalışanlarımız olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına verilen maskelerle birlikte 20 Mayıs tarihi itibari ile dağıtılan toplam koruyucu maske sayısı 115 bin 613 adettir” dedi.
 
Başkan Özacar, görevli belediye personelinin kullandığı ve kamu kurum kuruluşlarına verilen koruyucu elbise sayısının bin 136 adet olduğunu söylerken, ilçe genelinde gerçekleştirilen dezenfekte çalışmalarında bin 475 litre dezenfektan kullanıldığını bildirdi. Yine kamu binalarına 122 adet dezenfektan aparatı verildiğini belirten Başkan Özacar, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bunların dışında otobüs terminali, taksi durakları, minibüs duraklarına neredeyse on günde bir, tüm kamu kurumlarını talep geldikçe dezenfekte etmeye çalıştık. Temizlik konusunda da bize düşen görevleri yerine getirmeye çalıştık.  Ancak toplum olarak en zayıf kaldığımız konu kurallara uymamakta ayak diriyor olmamız. Biraz sıkıldık, en kötüsü ekonomik olarak ciddi sıkıntılar içerisindeyiz. İnanıyorum ki bunları biraz daha stabil hale getirebilirsek, biraz daha kendimizi korumaya alırsak, güven ortamı oluşursa sanıyorum önümüzdeki günlere daha umutla bakabiliriz düşüncesindeyim. Salgın hastalık nedeniyle bu yıl iftar sofralarında buluşamıyor olsak da, kurumumuz tarafından hazırlanan gıda kolileri ile hayırsever vatandaşlarımızca dağıtılmak üzere bizlere teslim edilen erzak paketlerini vatandaşlarımıza ulaştırdık ve ulaştırmaya da devam ediyoruz. Koordinasyon merkezindeki görevli personelimizle şu ana kadar toplam bin 808 adet gıda kolisini ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızla buluşturduk. Bu süreçte bizlere güvenerek dağıtılmak üzere gıda kolilerini teslim eden yardımsever kişi, kurum ve derneklere de ayrıca teşekkür ediyorum. Bütün yaşadıklarımız içerisinde bizi en çok mutlu eden şey de bu oldu.” dedi.
 
“EVDE KALIP KİTAP OKUDUK”
“Salgın sürecinde evde kalan yetişkinlerimizin ve çocuklarımızın kitap okuması için de güzel bir fırsat doğdu” diyen Başkan Özacar, dünya klasikleri ve unutulmaz romanlardan oluşan 885 adet kitabı belediyenin çağrı merkezini arayan vatandaşlara ulaştırdıklarını, milli mücadelenin 101.yıldönümü dolayısıyla Atatürk’ün unutulmaz eseri olan Nutuk’u ekiplerle 188 aileye teslim ettiklerini vurguladı.
 
ODUN VE KÖMÜR YARDIMI
Sosyal belediyecilik çalışmaları kapsamında ilçe merkezinde ekonomik yetersizliğini belgelendiren ailelere yakacak yardımlarını salgın sürecinde de devam ettirdiklerini belirten Belediye Başkanı Mustafa Özacar, 204 aileye 81 ton 540 kg kömür, 41 aileye de 20 ton odun verilerek ısınma ihtiyaçlarını karşılanması noktasında yardımcı olunduğunu söyledi. Özacar, ilçede yaşayan yurttaşların ihtiyaçlarına cevap verilmeye devam edilerek hasta yatağı, engelli aracı, kıyafet yardımı vb. muhtelif taleplerin de ivedilikle yerine getirildiğini sunum konuşmasında sözlerine ekledi.
 
BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ
Tüm insanlığın çok ciddi bir sınavdan geçtiğini, ülke ve insanlık adına çok düşündürücü ve çok değerlendirilmesi gereken bir durum yaşandığını belirten Başkan Özacar, sözlerini şu ifadelerle noktaladı: “Şu ana kadar Gelibolu olarak bu süreci en asgari hasarla atlatmış görünüyoruz. Sıkıntılarımız hala var ama en büyük sıkıntımız kurallara yeterince uymamak ve gereğini yerine getirmemek. Biliyoruz ki bu saatten sonra kurallara harfiyen riayet eder, onun gereğini yerine getirirsek bu az hasarla atlatma durumuna devam ederiz. İnşallah bu illetten kurtulur, bir an önce eski sağlıklı günlerimize kavuşma olanağı buluruz. Ama anlaşılıyor ki bu kolay bitecek bir ortam değil. Bu süreç içerisinde ne olur, açıklanan her kurala sadece uyalım. Bugüne kadar görevimizi yerine getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki, sağlığın üzerinde başka bir iş ya da başka bir eylem yok. Mutlaka ve mutlaka sağlık konusu en önemli birinci konumuz. Bugüne kadar bize gelen hiçbir talebi geri çevirmedik. Bu konuda tüm sağlık çalışanları başta olmak üzere, kendi mesai arkadaşlarıma fedakâr çalışmalarından dolayı bir kez daha teşekkür ederim. Biz bu illetin üstesinden geleceğiz, bu işi başaracağız. Toplum olarak bu savaşı biz kazanacağız. Ama ne olur kurallara uyalım, uymayanları uyaralım ve bütün bu mücadeleyi sahiplenelim istiyorum. Bu zorlu süreçte hepimiz önlemlerimizi alarak koronavirüs salgınına karşı ciddi bir mücadele verdik. Mücadelemiz daha bitmedi, tedbiri elden bırakmadan kurallara uygun bir şekilde hareket etmeye devam edeceğiz.”


Kaynak: Haber Merkezi

Etiketler; #mustafa özacar
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.