ÇOMÜ dezenfektan üretecek

Can almaya devam eden koronavirüs sürecinde en çok ihtiyaç duyulan malzemelerin başında gelen dezenfektanı üretmek için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kimya Mühendisliği Bölümü önemli adım atıyor.

1793
ÇOMÜ dezenfektan üretecek

Can almaya devam eden koronavirüs sürecinde en çok ihtiyaç duyulan malzemelerin başında gelen dezenfektanı üretmek için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kimya Mühendisliği Bölümü önemli adım atıyor. Üniversite de oluşturulan ekip, dezenfektan için kullanılacak etanolü kendi üretecek.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi ile dezenfektan ve temizleyici malzemelere olan talep arttı. Dezenfektanlarda kullanılan en önemli bileşen etanol. Etanol üretiminde kullanılan ana madde, şeker prosesinde yan ürün olarak çıkan Melas’tır. Ülkemizde de etanol üretiminin de tamamına yakını Melas hammaddesini kullanıyor. Burada en büyük problem Melas’ın dönemsel olarak üretilmesi ve talebi yeterli düzeyde karşılama probleminin ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olması. ÇOMÜ Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Sermet Koyuncu’nun yürütücülüğünde, Doç. Dr. Filiz Uğur Nigiz, Arş. Gör. Sinem Altınışık ve Gıda Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Necati Barış Tuncel’in görev aldığı proje ile Melas ve bölgemizde yoğun olarak tarımı yapılan çeltik yan ürünlerinden etil alkol üretimi üzerine çalışmalara başlandı. Bahsi geçen yan ürünlerden öncelikle mikro ölçekteki denemeler sonucunda, elde edilen veriler ile prototip sistem kurularak verim optimizasyon çalışmaları gerçekleştirilecek. Deneysel çalışmalar, tasarım simülasyon programları ile yapılarak teorik hesaplamalarla desteklenecek. Bu sayede her iki süreçten elde edilecek en yüksek etanol verimi, üretildiği sistemlerin (enzimatik ve asit hidrolizi) maliyet-enerji analizleri ile beraber ortaya konacak. Ayrıca, alkol üretimi esnasında ortaya çıkan karbondioksitin çevreye verilmemesi için bir alg havuzu kurulacak. Buradan üretilen algler de fermantasyon ile biyoetanole dönüştürülebilecek. Bölgemizde çeltik yan ürünlerinden biyoetanol üretimi yapan bir tesis bulunuyor. Kimya Mühendisliği Bölümü tarafında yürütülen ve Gıda Mühendisliği tarafından da desteklenen çok disiplinli bu proje sayesinde Çanakkale bölgesine ve üniversiteye katma değer sağlayacak yeni ürünlerin kazandırılması hedefleniyor.


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.