ÇOMÜ’de test kiti geliştiriliyor

Pandemi sürecinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) hem hastalara hem de sağlık çalışanlarına fayda sağlayacak üretimler ve projeler de geliştiriliyor.

1793
ÇOMÜ’de test kiti geliştiriliyor

Pandemi sürecinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) hem hastalara hem de sağlık çalışanlarına fayda sağlayacak üretimler ve projeler de geliştiriliyor. Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk, proje kapsamında test kiti geliştirme çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk, yürütücülüğünde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında ÇOMÜ Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü Medya Merkezi Koordinatörlüğünce hazırlanan ve yayınlanan ‘Koronavirüse Karşı Etkin Mücadele’ başlıklık e-bültende konuyla alakalı şu açıklamayı yaptı;  “Lateral flow immunoassay” (LFA) sistemleri tüm dünyada birçok önemli avantajından dolayı ticari olarak en çok üretilen hızlı test sistemleridir. Geliştirildikleri materyallere de bağlı olarak çoğunlukla, yüksek hassasiyet ve seçimlilik, hızlı ve daha da önemlisi ekonomik olmalarından dolayı, biyoalgılama teknolojilerinde dünya pazarında glukoz analizörlerinden sonra ilk üçte yer almaktadırlar. Küresel pazarda LFA’lar sıklıkla gebelik testi ile gündeme gelseler de uyuşturucu madde analizleri, gıda toksisite testleri vb. birçok alanda üretilmekte ve kullanılmaktadırlar. Koronavirüs Tanısı İçin LFA Test Kiti ÇOMÜ’de Geliştiriliyor ÇOMÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) “İleri Araştırma Projeleri”  kapsamında desteklenen “Koronavirüs tanısı için LFA test kiti (cov19-lfa) geliştirilmesi” (Proje No: FIA-2020-3304) isimli yürütücülüğünü üstlendiğim proje kapsamında amaç; hızlı, güvenilir, ekonomik ve kullanımı için eğitimli bireylere gereksinim duymayacak bir lateral akış esaslı Koronavirüs tanı kitinin geliştirilmesi ve ülkemizin hizmetine sunulmasıdır. Geliştirilmesi planlanan sistemin özellikle sahada, çok hızlı test yapılması gereken durumlarda kullanıma uygun olacak bir şekilde optimize ve karakterize edilmesi amaçlanmaktadır. Salgının önüne tam olarak geçilemeyeceği riski/ihtimali değerlendirildiğinde, yakın gelecekte, özellikle yoğun kalabalıkların bulunduğu ortamlarda bu tür milli test kitlerinin varlığı hayati öneme sahip olacaktır. Bugün ülke olarak yaşadığımız hem siyasi hem de küresel birçok olayda bu hususun önemini tekrar tekrar anlamış ve kavramış durumdayız. Geliştirilmesi planlanan kitin üretimine ilişkin optimizasyon ve karakterizasyon çalışmaları devam etmekte olup kısa bir süre içerisinde prototipin üretimi tamamlanmış olacaktır.”
 


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.