Reklam

Birlik Başkanı Özcan, esnafın beklenti ve taleplerini sıraladı!

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, devletin her geçen gün esnaf ve sanatkarlar için ekonomik tedbirler almaya devam ettiğini söyledi.

406
Birlik Başkanı Özcan, esnafın beklenti ve taleplerini sıraladı!

Birliği Başkanı Ünal Özcan,  Koronavirüs salgınına karşı ülkemizde alınan tedbirler kapsamında kapanan işyerleri ve kapanmasa dahi iş hacmi düşen işyerlerine yönelik talep ettikleri ekonomik tedbirlerden uygulamaya geçen kararlar olduğunu ifade ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ekonomik istikrar kalkanı tedbirlerinde SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri altışar ay ertelenmiştir. Esnaf ve Sanatkarlarımızın Halk Bank'a olan kredi borçlarının Nisan, Mayıs ve Haziran ana para ve faiz ödemeleri 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenmiştir. Kredi Garanti Fonu limiti 25.000 liradan 50.000 liraya çıkartılmıştır. İşyerlerimizde çalışan işçilerle ilgili kısa çalışma ödeneği devreye alınarak faaliyetlerine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilecektir. En düşük emekli maaşı 1500 TL'ye yükseltilmiştir. Bu tedbirlere ilave olarak meslek grubu ayrımı yapılmadan Halk Bankası tarafından tüm Esnaf ve Sanatkarlarımıza %4,5 faiz oranı ile 6 aya kadar ödemesiz 25.000 TL limitli İşletme Kredisi desteği verilecektir. Ayrıca, Esnaf ve Sanatkarların mal ve hizmet alımlarında taksitli ve vadeli işlem yapabilecekleri, çek ve senet işlemlerini kart üzerinden gerçekleştirerek nakit akışlarını düzenleyebilecekleri, çalıştıkları tedarikçilerden avantajlar sağlayabilecekleri, Paraf / Esnaf Kart destek paketi kapsamında 25.000 TL'ye kadar limitli olarak ayrıca tanımlanabilecektir. Devletimize ve belediyelere ait mülklerde kiracı olan Esnaf ve Sanatkarlarımıza 3 aylık kira desteği hayata geçirilmiştir. Maliye ve Hazine Bakanlığımızca açıklanan Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında verilmesi gereken muhtasar ve KDV beyannamelerinin verilme süresi 27 Temmuz 2020 sonuna kadar uzatılmıştır. Beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri ise altışar ay uzatılmıştır” dedi.
 
“GEREKEN ÖNLEM VE TEDBİRLERİ ALACAĞINA OLAN İNANCIMIZ TAMDIR”
 
Devletin şu ana kadar Esnaf ve Sanatkarlarla ilgili uygulamaya koyduğu ekonomik tedbirler için teşkilat adına teşekkürlerini sunan Başkan Özcan, bu alınan ekonomik tedbirlere ilave olarak tabandaki Esnaf ve Sanatkarların beklentileri ve talepleri olduğunu söyledi. Özcan, “Öncellikle sağlık tedbirlerinde olduğu gibi, ülke ekonomimiz için ve Cumhurbaşkanlığımızın görevlendireceği bir bakanlık bünyesinde yalnızca ekonomik tedbirler için Danışma Kurulu oluşturulmasına ve ekonomik tedbir ve kararların uygulamalarına bu kurulca karar verilmesine, devletimiz ve yerel yönetimlere ait işyerleriyle ilgili alınan tedbirlere ilave olarak şahıslardan kiralanan işyerleri kiraları için kira desteği yapılmasına, işyerlerimizin elektrik ve doğalgaz ücretlerinin en az 3 ay kesilmeme garantisi ve faiz alınmadan uygulama yapılması, sürecin uzaması durumunda bu ücretlerin devletimiz tarafından karşılanmasına, Bağ-Kur ödemesine tabii iş yerlerimizin mücbir sebep ortadan kalkıncaya kadar bu işletmelere aylık asgari ücret tutarında işyerlerinin kapalı kaldığı sürece işsizlik fonundan Geçim Ödeneği verilmesine, ticari araç işletmecilerine (minibüs, otobüs, taksi, nakliyeci vb.) en az 3 ay akaryakıt desteği verilmesine, ticari araçların belediyelere ödediği yıllık çalışma ruhsatı ücretlerinin 2020 yılı için alınmamasına, ticari araçların çalışma sürelerinin kısıtlandığı, müşteri hacminin düştüğü zaman dilimi için Trafik Sigortası, Koltuk Sigortası ve Ulaştırma Bakanlığından alınan Ulaşım Belgeleri ücretlerinde indirim yapılmasına, esnaf ve sanatkarlarımızın kayıtlı bulunduğu mesleki odalarına ödediği yıllık üye aidatlarının 2020 yılında ödenmemesiyle ilgili düzenleme yapılmasına Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar teşkilatımızın, esnaf ve sanatkarlarımız için bu ilave taleplerimiz konusunda devletimizin gereken önlem ve tedbirleri alacağına olan inancımız tamdır” açıklamasında bulundu.
Gülçin AKIN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.