‘Askıda Gıda’ projesi ile evde kalanlara yardım!

Koronavirüs vakasının ülkede görülmesinin ardından, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Metin Ümit Ural, il yönetimi içerisinde Bilim ve Danışma Kurulu koyarak, vatandaşlara yardımcı olmak üzere projeler üretmeye başladı.

1754
‘Askıda Gıda’ projesi ile evde kalanlara yardım!


 
Salgının önlenmesi amacıyla esnafın kepenk indirmesi sonucu birçok kişi ekonomik anlamda yetersiz kalması sebebiyle ‘Askıda Gıda’ projesi başlatan parti, vatandaşlara yardım etmek için bekliyor.
 
Devletin Koronavirüs salgınını önlemesi amacıyla ‘Evde Kal’ kampanyası sonrasında, özellikle geçimlerini günlük kazanç ile sağlayan vatandaşlar için ekonomik anlamda daralma başladı. CHP Çanakkale yönetimi, vatandaşlara yardımcı olmak amacıyla kurdukları Bilim ve Danışma Kurulu ile ‘Askıda Gıda’ projesi başlatarak, ihtiyaç sahiplerine gıda temin etmek istediklerini açıkladı.
 
Sosyal medya adreslerinden projeyi paylaşan CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, ‘Askıda Gıda’ projesinin tanıtımını gerçekleştirdi. Ural, yaptığı açıklamada ilde belli bir mahallenin belirlenerek buradan çalışmalara başladıklarını belirtti. “Yardıma ihtiyacı olan ihtiyaç sahiplerini belirledikten sonra, hangi malzemelere ihtiyacı olduklarının da tespit ediyoruz” diyen Ural, “Hazırlanan yardımları CHP Gençlik Kolları üyelerimiz belirlenen adreslere götürüp teslim ediyor” ifadelerini kullandı.
 
“HIZLI BİR PROJE GELİŞTİRMEMİZ GEREKİYORDU”
Ural yaptığı açıklamada, “Biz Cumhuriyet Halk Partisi İl yönetimine ve il başkanlığına talip olurken çok önemli bir konu üzerinde durduk. Biz siyaseti, mevcut var olan anlayışla değil, bir bilim ve danışma kurulu kurarak, alınacak kararları danışarak yapacağız. Bu Bilim ve Danışma Kurulu ile bugüne kadar ki yapılan eksik, hata ve noksanların iyi yönlerini alacağız, kötü yönlerini bir kenarda tutacağız. Daha iyi bir siyaset ile Cumhuriyet Halk Partisini iktidara taşımak için mücadele edeceğiz dedik. CHP İl Başkanlığı görevine geleni daha bir ay olmadı ve hemen bir Bilim ve Danışma Kurulu kurma yetkisini yönetim kurulundan aldık. Ama 10 gün kadar önce Koronavirüs’ün Türkiye’ de de görülmesi ve hızlıca yayılmaya başlaması ile hızlı bir proje geliştirmemiz gerekiyordu” dedi.
 
“YARDIMA İHTİYACI OLANLARIN SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”
Projenin çıkış sürecini paylaşan Ural, ”CHP İl Başkanı olmam ile birlikte benim hiç tanımadığım, onlarında beni tanımadığı insanlar sosyal medyadan ve telefonumdan bana ulaştılar. Baştan bana ulaşan maddi yardım isteklerini kendim karşılamaya çalıştım. Ama baktım ki yardım isteyenlerin. maddi yardıma ihtiyacı olanların sayısı her geçen gün artıyor. Bu durumda bu yardım konusunda tek başıma bir şey yapamayacağımı anladım. Toplumsal sorunları yakalayıp, sorunlara genel çözümler üretmek zorunda olduğumuzu anladım. Bilim ve Danışma Kurulunu oluşturduğumuz Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesindeki Profesör arkadaşlarıma konuyu ve durumu anlattım,  Koronavirüs sebebi ile de maddi yardıma ihtiyacı olan insanların ailelerin sayısının arttığını söyledim. Bilim ve Danışma Kurulunu oluşturduğumuz hocalarımız hızlıca, hafta sonunda hızlı bir çalışma ile ‘Askıda Gıda’ adı verilen projeyi geliştirdik” şeklinde anlattı.
 
“KAYITLARIMIZA 400 CİVARINDA TALEP GELDİ”
“Bu sosyal projenin sonuna kadar arkasındayız. Bu projede para ile ilgili hiçbir temas yok” diyen Ural, şu detayları verdi: “ ‘Askıda Gıda’ projesinde bir pilot mahalle belirledik. ‘Evde Kal’ çağrısı ile insanlar evlerinde kalıyor. Ama evde kal demek kolay, günlük kazanç ile yaşamlarını sürdüren insanlar bu süreçte iş yapamadıkları için en fazla mağdur olan ve evlerine ekmek götüremeyen kesim oldu. Biz de pilot mahallemizi bu gözlem ve tespit doğrultusunda belirledik. Bu çalışma ile kayıtlarımıza 400 civarında talep geldi. Koronavirüs tüm dünya ülkelerini etkiledi. Ekonomisi güçlü olan ülkeler Koronavirüs nedeni ile zor duruma düşen iş yapamayan ve bu süreçte gelir elde edemeyen vatandaşlarına, ellerindeki fonlar ile yardım yapabiliyor. Bugün Amerika’ da Koronavirüs’ ten etkilenen her kişiye ciddi miktarda maddi destek sağlanıyor. Bizim ülkemizde ekonomimizi de düşündüğümüzde böyle bir imkanımız yok. İşte burada yurttaşın, yurttaşa sorumluluğu başlıyor. Artık bu toplumun kendi geleceğini belirleye bilmesi için biat eden toplum değil, kendi kendine aklını işleterek, bilimi işleterek, yeni bir anlayış ile yeni bir siyaset ile herkesi bilinçlendirerek ve gerçekten paylaşarak çözüm üretmesi gerektiğine inanıyoruz.”
 
“HATTA TÜM TÜRKİYE ‘ASKIDA GIDA’ PROJESİNİ KULLANABİLİR”
Başkan Ural, proje sisteminin nasıl çalıştığını da anlatarak, “Ankara’ dan bir vatandaşımız Çanakkale’ de bizim pilot mahalle olarak geçtiğimiz mahallede yaşayan ve yardımı bekleyen bir aileye ekmek göndermiş. Pirinç göndermiş, bebeğine çocuk bezi göndermiş. Tabi ki insan huna vesile olduğu için mutlu oluyor. Dolayısıyla bu gönderilen paralar direk temel gıda ve ihtiyaç malzemelerini sağlayan bakkalın hesabına gidiyor. Bakkalın hesabına gelen paranın bir makbuzu da yardım yapanlar tarafından bize gönderildiği için bakkal işletmecisi ile teyitleşiyoruz ve yardım yapılacak kişi ve ailelere tespit ettiğimiz eksikler doğrultusunda yardım malzemelerinin ulaşmasını sağlıyoruz. Bu arada bakkal belirlediğimiz ve sosyal medya hesaplarında ilan ettiğimiz fiyatlar üzerinden bu yardımları bizim belirlediğimiz ihtiyaç sahiplerine teslim ediyor. Projemizde günlük kazanç ile hayatını sürdürmeye çalışan insanlara ‘Evde Kal’ diyoruz ama ihtiyaç sahibinin evde kalmaya parası yok. İşte yurttaşın, yurttaşa desteği ile olacak. Bu yardım malzemeleri bizim tespit ettiğimiz ihtiyaç sahiplerine, yine tespit ettiğimiz malzemeler doğrultusunda hazırlanıyor ve CHP Gençlik Kollarındaki arkadaşlarımız tarafından sosyal mesafe korunarak ve gerekli önlemler alınarak belirlenen adreslere götürüp teslim ediyorlar.  ‘Askıda Gıda’ projemizin kısa süre önce açıklanmasına rağmen gelen ödemeler var. İyi ve güzel şeyler olacağına inanıyorum. Bu tüm Çanakkale merkeze ve ilçelerimize yayılabilir. Hatta tüm Türkiye ‘Askıda Gıda’ projesini kullanabilir. Bu projenin bir sosyal sorumluluk projesi olduğuna inanıyorum. Farklı bir bakış olduğuna inanıyorum. Yurttaşın, yurttaşa desteği projesine, devlette destek vererek önünü açması lazım diye düşünüyorum” dedi.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İlknur4544 - 29.03.2020 21:37:36
Guzel bir proje tebrik ederim. Ancak satir aralarinda Amerika virusten etjilenen vatandaslarina yardim yapiyor kismini okuyunca güldüm acikcasi. Saglik sigortasi ve parasi yok diye ölüme terkettigi vatandaslarini duyuyoruz. Yaomayin etmeyin