Reklam

Mevsimlik Tarım İşçileri sorunlarına Çanakkale’den çözüm

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilen 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme (SOGEP) programı kapsamında, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) desteği ile Mevsimlik Tarım İşçileri sorunlarına çözüm olacak bir proje hayata geçiyor.

467
Mevsimlik Tarım İşçileri sorunlarına Çanakkale’den çözüm

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilen 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme (SOGEP) programı kapsamında, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) desteği ile Mevsimlik Tarım İşçileri sorunlarına çözüm olacak bir proje hayata geçiyor.

2019 SOGEP programı kapsamında Çanakkale İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından sunulan desteklenmeye hak kazanan “Mevsimlik Tarım İşçilerinin Konaklama ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi”  isimli proje için imza töreni gerçekleştirildi. İmza töreni Çanakkale İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde; Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, GMKA Genel Sekreter V. Abdullah Güç, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, Biga İlçe Tarım Müdürü Vasfi Karaca, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü proje ekibi ve GMKA uzmanlarının katılımları ile gerçekleşti.

Tarım işçileri sağlık, sosyal ve eğitim haklarına kavuşuyor
Proje kapsamında Çanakkale ili Biga ilçesinin Gümüşçay beldesinde çadırlarda sağlıksız koşullarda kalan mevsimlik tarım işçilerinin yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla; içerisinde banyo, tuvalet, mutfak olan, 200 kişin kalabileceği prefabrik konutların yanı sıra; sağlık odası, çocuk odası, çok amaçlı salon bulunan sosyal tesis ihtiyaç olduğunda kullanılacak; çadır alanı, ortak duş, tuvalet, çeşme çocuk parkı olan bir yaşam alanı oluşturması planlanıyor.
Proje sayesinde bölgeye gelen mevsimlik tarım işçilerinin barınma ve sosyal alan imkanlarının artırılması, yaşam kalitelerinin yükseltilmesi, işçi aileleri içinde bulunan çocukların sağlık ve eğitim haklarına kavuşmasının sağlanması ve çocuk işçiliğinin önlenmesine katkıda bulunulması, böylelikle yaşam koşullarının iyileştirilerek çevreyle entegrasyonunun sağlanması hedefleniyor.

Projenin Türkiye’de emsal teşkil etmesi bekleniyor
Çanakkale’de hayata geçecek olan “Mevsimlik Tarım İşçilerinin Konaklama ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi” projesi Türkiye’de emsal teşkil etmesi bekleniyor. Tarladan soframıza yüzlerce çeşit mahsulün ulaşmasında büyük emek ve özveri ile çalışan mevsimlik tarım işçilerinin konaklama şartları ve sosyal sorunları ülkemizin kırsal hayatında önemli bir sorun alanı olarak yer ettiği biliniyor. Proje bu amaçla çok zor şartlar altında, sağlıksız koşullarda barınma ve günlük ihtiyaçlarını karşılamak isteyen tarım işçileri için gerçekleşiyor. Proje kapsamında emektar tarım işçileri ve aileleri için oluşturulacak yaşam alanı sayesinde Türkiye’de aynı sorunlardan etkilenen diğer tarım işçilerinin olanaklarının iyileştirilmesi için örnek bir proje olacak. Mevsimlik tarım işçilerinin yıllardır yaşadığı sorunlar için üretilen politikalara da destek olacak bu proje ile sektörde bulunan binlerce işçinin daha rahat yaşam koşullara ulaşması, bu sayede hak ettikleri yaşam kalitelerinin arttırılması planlanıyor. Projenin bakanlık değerlendirmesi sonrasında başarılı ilan edilmesinin ardından 17 ilden Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğüne ulaşılarak proje detayları ve diğer vilayetlerde uygulanabilirliği konusunda görüşmeler gerçekleştirildiği bildirildi.
 


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.