“Bu ticaretten bir şey elde etmeyi planlamıyoruz”

Geçtiğimiz hafta Rusya Tarım Bakanlığı’nın Türkiye'den domates alım kotasını 150 bin tondan 200 bin tona çıkarılması yönünde taslak verilmesinin ardından, Çanakkale’deki domates üreticisini etkilemesi noktasında Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya açıklamalarda bulundu.

6244
“Bu ticaretten bir şey elde etmeyi planlamıyoruz”

Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında 7 Mart itibariyle Rusya Türkiye’den aldığı domates kotasını 150 bin tondan 200 bin tona çıkarılmasını kararlaştırmasının ardından ‘Domates üreticilerini ne yönde etkileyeceği’ noktasında Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya açıklama yaptı. Kaya, “Domatesin 150 bin kotasından 250 bin kotasına çıkarılacak olması bizim bölgemizde üretim yapan üreticiler için kıymetli bir şey, ama bunlara çok gönül bağlamamak lazım. Çünkü bir dedikleri ertesi gün birbirini tutmadığı dönemler çok oldu. Birçok zaman bizim kalıntı olmayan ürünlerimizi kalıntı var diye, yalnızca siyasi söylemleri daha güçlendirebilmek, kendilerini daha güçlü hale getirebilmek için kalıntı var diyerek bizim ürünlerimizi sınır kapılarında bekletip geri çevirdiler. Bu kota artışı bugün için özellikle sera bölgesinde üretim yapan Antalya, Alanya bölgesinde üretim yapan domates üreticileri için kıymetli. Buna gönül bağlamak kıymetli değil. Öncelikle kendimizi ve bunu alacak insanları iyi tanımak gerekir. Çok umut bağlamadan ama ele gelmiş fırsatları geri çevirerek değil, ele gelen fırsatı değerlendirerek yolumuza devam etmememizin çok daha kıymetli olduğunu düşünüyorum. Şu dönemde Çanakkale bölgesinde bir domates üretimi yok. Dolayısıyla bu ticaretten bir şey elde etmeyi planlamıyoruz. İlerleyen zamanlarda özellikle tarla domateslerinin çıkmasıyla birlikte bu talepler devam ederse bizim bölgemizden de herhangi bir ihracat oluşursa bizim bölgemizin üreticisi de bu işten faydalanır. Rusya pazarı çok değişkenlik gösteriyor. Bugünü değerlendirmek lazım ama yarına umut bağlamamak lazım” ” ifadelerini kullandı.
 
“DOMATES İÇİN İLK GELECEKLERİ YER TÜRKİYE’DİR”
“Domates fiyatları iyi veya kötü etkileyen bir sürü faktör var. Fazla dikim, talepten fazla araz olması fiyatları kötü yönde etkiler. Hastalıklarla mücadele noktasında başarılı olmak var, olmamak var” diyen Kaya, “Bu ciddi şekilde fiyatları iyi veya kötü yönde etkileyen en önemli etkenlerden bir tanesi. Bir diğeri ise yeni pazarların oluşup, oluşmaması. Biz ürettiğimiz ürüne yeni pazarlar oluşturabiliyorsak, yeni pazarlara yönlendirebiliyorsak yine fiyatların artması veya azalmasına neden oluyor. Rusya, Avrupa Birliği Ülkerleri domatese ulaşamazsa domates için ilk gelecekleri yer Türkiye’dir. Bun noktada domates fiyatlarını eksi ya da artı yönde fiyatının oluşmasında ciddi şekilde bir etken oluyor. Bir bizde olmasıyla bir şey değişmiyor. Bazen başka ülkelerde oluşabilen domatesle alakalı hastalıkla mücadele noktasındaki başarısızlıklar, bu ülkelerdeki domates alımını Türkiye’ye yönlendiriyor. Bu pazar devamlı mevcut bir pazar.  Ne yazık ki ülkelerin bunu zaman zaman kotalarla sınırlaması, Türkiye’den almak istememesi, siyasi sebeplerden dolayı almak istememesi gibi sorunlara hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bu noktada birlikte hareket etmenin, bir birimize omuz vermenin çok kıymetli olduğunu düşünen birisiyim” diye konuştu.
 
Gülçin AKIN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.