Reklam

Mazbata şoku sonrası, kucaklaşmalı devir teslim!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale il kongresinin kazananı Metin Ümit Ural, yaşanan Yüksek Seçim Kurulu itirazı krizi sonrasında mazbatasını aldı. Ural, dün ise parti il binasında düzenlenen devir teslim töreninde görevi İsmet Güneşhan’dan kucaklaşarak alıp koltuğuna oturdu.  

260
Mazbata şoku sonrası, kucaklaşmalı devir teslim!

CHP il yönetiminin yeni başkanı Metin Ümit Ural, il binasında düzenlenen devir teslim töreninde, görevi eski İl başkanı İsmet Güneşhan’dan devraldı. İlçe yönetiminin, kadın ve gençlik kollarının ve birçok partilinin katılımıyla gerçekleşen devir teslim töreninde, yaşanan itiraz süreci de konuşuldu. Görevi yeni ile başkanına teslim etmeden önce veda konuşma yapan İsmet Güneşhan, “Pazar günü il kongremizi Çanakkale’mize, partimize yakışır şekilde bayram havası içerisinde demokrasiden güzel örnekler vererek gerçekleştirdik. Yapmış olduğumuz bu kongre sonucunda üyelerimiz Metin Ümit Ural arkadaşım ve ekibine iki yıl partiyi yönetme görevi vermiştir. Biz de geçmiş dönem görev yapan arkadaşlar olarak bugün kendilerine partimizin mührünü evraklarını anahtarını teslim edeceğiz” diyerek sözlerine başladı.
 
“YENİ SEÇİLEN İL BAŞKANIMIZIN VE İL YÖNETİMİMİZİN EMRİNDEYİZ”
“Cumhuriyet Halk Partisi bugün halkın umudu, ülkemizin içinde bulunduğu koşullar ortada” diyen Güneşhan, “25 baro başkanı bir açıklama yaptı; Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ağır, en büyük yargı krizini yaşadığını söyledi. Türkiye’nin Cumhuriyet Halk Partisi’ne ihtiyacı var. Cumhuriyet Halk Partisi, şu anda iktidar olmaya en yakın siyasi partidir. Partimizi dışarıdan karıştırmak isteyen birçok güç var ama biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak görev sorumluluklarımızın bilinci içerisinde, bu dışarıdan karıştırmaların hiç birisine uymayacağız, birlik ve beraberlik içerisinde halkın beklentisi olan partimizi iktidara getirmek için canla başla çalışacağız. Şimdi bize düşen görev, örgütümüzün bize vermiş olduğu görevi harfiyen yerine getirmektir. Ben, arkadaşlarım ve bütün parti üyelerimiz bundan sonra yeni seçilen il başkanımızın ve il yönetimimizin emrindeyiz. Ne görev verirse yerine getireceğiz, şu andaki dönem Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar olma dönemidir. AK Parti’den bu ülkeden bir an önce kurtulma dönemidir. Onun için biz tüm Cumhuriyet Halk Partililer olarak tüm örgütümüzle, belediye başkanlarımızla, İl Genel Meclis üyelerimizle, belediye üyelerimizle, kadın ve gençlik kollarımızla iktidara yürümek için canla başla çalışacağız. Bizim başka şekilde hareket etme lüksümüz yoktur. Başkanımıza ve yönetim kurulu üyelerimize hayırlı uğurlu olsun diliyorum” dedi.
 
“BAYRAĞIMIZI TAŞIYACAK OLDUĞUMUZ YER İKTİDARDIR”
Yeni İl Başkanı Metin Ümit Ural ise, “Baştan beri söylediğim gibi bu bir bayrak taşıma yarışıdır. 4x4 bayrak yarışlarında etaplar vardır, etapların sonunda da sonuç alınır. Biz şu anda değerli yönetimimizden bir görevi devraldık. Belirli etapta bu bayrağı taşıma görevi aldık. Bizim en son bayrağımızı taşıyacak olduğumuz yer iktidardır ve iktidar da o bayrak sonucuna ulaşmış olacaktır. Dolayısıyla bu etapta taşıyacak olduğumuz bayrak bizim için çok değerlidir. Bu bayrağı, bu etaptaki sürede en hızlı taşıyıp iktidara giden yolda en kısa ve en hızlı şekilde ulaşmamız hepimizin dileği olacaktır. Bunu yaparken hepimize çok büyük görevler düşüyor. Bu görevlerden en önemlisi, artık geçmiş her şeye sünger çekeceğiz, yeniden iktidara giden yolda daha büyük başarılara nasıl imza atacağımızı konuşacağız. Hepimiz kol kola gireceğiz. Omuz omuza mücadele edeceğiz ve bunu başaracağız. Hepinize bugün burada olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Geçmiş dönemde başarılı faaliyetler yürüten il başkanıma ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
“KUCAKLAŞACAĞIZ DEDİK VE KUCAKLAŞIYORUZ”
Ural, “Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale’de, yaklaşık 5 yıldan beri önemli görevlere imza atmıştır. Bu görevlerden en önemlisi birinci parti olmayı başarmışızdır. Yine en önemlisi referandumda yapmış olduğumuz çalışmalarla hep birlikte Çanakkale için iyi sonuçlar almamızdır. Yine en önemlisi 2018’de iki milletvekili çıkarmış olmamızdır ve en önemlisi de 2019 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Parti’nin tarihinde ilk defa İl Genel Meclisi’nde çok önemli bir başarıya imza atarak, İl Genel Meclisi’nin başkanlığını elimize almış olmamızdır. Bu konuda da tüm üyelerimize, tüm ilçe örgütlerimize, belde örgütlerimize, partililerimize, il yönetimine ve destek olan herkese çok teşekkür etmek istiyorum. Biz birlik ve beraberlik dedik, kucaklaşacağız dedik ve kucaklaşıyoruz” diye konuştu.
 
“PARTİLİLERİ BİRBİRİNE DÜŞÜRMEK İÇİN HER TÜRLÜ TEZGÂH YAPILIYOR”
Ardından İsmet Güneşhan, İl Başkanı Metin Ümit Ural’a çiçek takdim ederek, parti mührünü, defterleri ve anahtarı yeni başkana teslim etti. Alkışlar arasında gerçekleşen devir tesliminin ardından basın mensuplarının soruları yanıtlandı. Kongre sonrasında Metin Ümit Ural’ın başkanlığının açıklanmasının ardından sosyal medyada yayılan Güneşhan için ‘sela okutulması’ videosunu soran bir basın mensubuna İsmet Güneşhan, şu yorumunu aktardı: “Ülkemiz çok zor bir süreçten geçiyor. Bu süreç içerisinde halkın umudu Cumhuriyet Halk Partisi. Cumhuriyet Halk Parti’ni karıştırmak için, partilileri birbirine düşürmek için her türlü oyunu, her türlü tezgâh yapılıyor. Genel başkanımız da bunu üstüne basa basa söylüyor. Cumhuriyet Halk Partililerimizin uyanık olması, bu tür oyunlara gelmemesini özellikle belirtiyor. Ben bu videoyu hiçbir Cumhuriyet Halk Partili arkadaşımın yaptığına inanmıyorum çünkü gerçek Cumhuriyet Halk Partililer bunu yapmazlar. Ama biz bu olayın üzerine gidiyoruz çünkü bazı Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlarımız da zan altında bırakılıyor. Sayın başkanla birlikte bu olayın üstüne gideceğiz ve çözeceğiz. Ben 88’den beri aktif siyasetin içerisindeyim. Benden çok eski siyasetin içerisinde yer alan büyüklerim var. Hiçbir dönemde böyle bir şey olmamıştır. Dediğim gibi bu bizi birbirimize düşürmek için yapılmış bir olaydır. Ama yaptığımız incelemeler sonucunda kendi içimize sızmış insanlar tarafından yapıldıysa da biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu insanlarla ilgili hemen gereğini yaparız, gerekli duruşu gösteririz.”
 
“HAKİMİN TAKDİRİDİR TAMAMEN”
Güneşhan’a itiraz süreci ile ilgili sorunun yöneltilmesi sonrası ise, “Aslında bu kadar büyütülecek bir olay yok çünkü özellikle yönetim kurulu, il disiplin kurulu ve kurultay delegeleri bir oyla fark edildi. Biz bir gün önce sayın başkanla birlikte ayrı ayrı İlçe Seçim Kurulu’na itiraz ettik. Yani oyların tekrar sayılması ile ilgili ama sandık başında itiraz edilmediği için reddedildi. Sonra Yüksek Disiplin Kurulu’na tam kanunsuzluk ile ilgili yapılacak itirazdı, biz dün 10.30’da bu itirazımızı gerçekleştirdik. Bu itirazlar son derece demokratik bir haktır, herkes bu hakkını kullanıyor. Bir gün önce de bu hakkı beraber kullandık. Yalnız bizim yapmış olduğumuz bu itiraz mazbataların verilmesine engel bir itiraz değil çünkü Yüksek Seçim Kurulu kararı akşam da verebilirdi, bir ay sonra da verebilirdi. Yüksek Seçim Kurulu’nun, İlçe Seçim Kurulu’nun yapması gereken mazbataların verilmesiydi. Ben İlçe Seçim Kurulu başkanı ile konuştuğumda kendisi ‘Saat 15.00’te mazbataları vereceğiz’ dedi. Hatta ben 12.00’de partime geldiğim zaman sayın başkanı aradım, planlamayı yapalım dedim çünkü benim aramam gerekiyor kendisini. Dün 15.00’te mazbataların alınacağını, ertesi gün saat 13.00’te toplantı yapılması konusunda hemfikir olduk. Ancak hakim, kendi yetkisiyle mazbataların verilmesini Yüksek Seçim Kurulu kararı verildikten sonraya ertelemiş. Bunda bizim hiçbir ilgilimiz, alakamız yok. Bu kadar büyütülecek bir sorun yok. Akşam da Yüksek Seçim Kurulu itirazı reddetti. Reddettikten sonra da mazbatalar verildi ve bugün birlik beraberlik içerisinde dostane şekilde devir teslim törenini gerçekleştirdik. Bir bardak suda fırtına kopartılmak istendi” diyerek AK Parti ilçe başkanının konuyla ilgili yaptığı açıklamaya şu cevabı verdi: “Ne alakası var, saçma sapan bir açıklama. Dediğim gibi Cumhuriyet Halk Partisi’ni dışarıdan karıştırmak isteyenler var. Bizler sorumluluk sahibi olarak kesinlikle bu oyuna gelmeyecek. Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçimleri bitmiştir, son derece demokratik seçim olmuştur. İnşallah bir gün onlar da demokratik seçim yaparlar. Birilerinin iki dudağı arasında Ankara’dan belirlenmez. Onların bize saygı duyması lazım hatta takdir etmeleri lazım. Dediğim gibi hiçbir sıkıntı yoktur, sadece biraz rötar olmuştur. O da bizden kaynaklanan değil, bizim itirazımızla ilgili değil, hakimin takdiridir tamamen.”
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.