Reklam

Ural 4 oyla Güneşhan’ı devirip başkan oldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kasım 2019’da başladığı kongre süreci, delege seçimlerinin tamamlanmasının ardından, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen 37. Olağan İl Kongresi ile sona erdi.

677
Ural 4 oyla Güneşhan’ı devirip başkan oldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kasım 2019’da başladığı kongre süreci, delege seçimlerinin tamamlanmasının ardından, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen 37. Olağan İl Kongresi ile sona erdi. CHP İl Başkanlığı için iki adayın isminin çıkması ile dinamikleşen kongre seçiminde, yeni il başkanlığını 4 oy farkla Metin Ümit Ural aldı.
 
Son haftalarda CHP tarafında, il başkanlığı adaylığına İsmet Güneşhan’ın yanı sıra Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın destek verdiği Metin Ümit Ural’ın da isminin yer alması nedeniyle gözler seçim gününe kilitlendi. Hafta sonu İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde düzenlenen İl Kongresinde gerçekleşen seçimde toplam 512 oy kullanıldı. Seçim sonuçlarının açıklanması ile İsmet Güneşhan 254 oy alırken, 258 oy alan Metin Ümit Ural, 4 oy farkla CHP İl Başkanı olarak seçildi.
 
Divan Başkanlığını Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un yaptığı 37. Olağan İl Kongresi, yeterli katılımın sağlanmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından, Divan Başkanlığı oylamasında seçilen Seyit Torun, gündem öncesi konuşma yaparak, partinin çalışmalarını aktardı.
 
“DEMOKRASİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”
Torun, yaptığı açılış konuşmasında, “Tek adam yönetiminin her türlü dayatmasına rağmen 31 Mart’ta ve 23 Haziran’da bir sonuç aldık ve bu başarının arkasında olan yine sizlersiniz. Hep birlikte olsak, beraber yürüdük, davamıza inandık ve başardık. İstanbul bizim için bir laboratuvar oldu aslında. 23 Haziran’da Türkiye’nin dört bir yanından gelen bütün partililerimizi, İYİ Parti ve Demokrat Partililer ile birlikte olduk ve ilk defa dünya tarihinde bir tek adam rejiminin, bir diktatörlüğün sandık yolu ile seçimle değişebileceğini gösterdik. Bunu siz başardınız. Demokrasimize sahip çıkacağız. Mustafa Kemal Atatürk bir ümmetten devlet çıkardı. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları saraydan aldığı yetkiyi halka verdi. Ama geçen süreç içerisinde biz maalesef yenildik ve halktaki yetkiyi saraya devrettik. Şimdi Cumhuriyeti kuran parti olarak bize düşen görev,  Cumhuriyeti ve demokrasiyi kurtaran parti olmak zorundayız ve bunu da hep birlikte başarmak zorundayız. Bunun için yeterli ekibimiz, donanımımız var. Ama şunu bileceğiz ki artık Cumhurbaşkanı sisteminde Millet ittifakını geliştirerek, güçlendirerek yolumuza devam etmek zorundayız. Bu genel seçim hepimiz için önemli bir süreç oldu. Bugün Türkiye nüfusunun %50.8’i Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler tarafından yönetiliyor. Ekonominin yaklaşık %60’ı Cumhuriyet Halk Partisi’nin olduğu yerde gerçekleşiyor. Bugün turizmin %97’si Cumhuriyet Halk Partisi’nin olduğu yerde.  Demek ki gücümüz var. Önemli bir mevziyi kazandık. Bunun için de yapacağımız iş, önümüzde yapılacak ilk genel seçimlerde de iktidara gelmek ve ülkemizin temel sorunlarını çözmek“ şeklinde konuşmasını tamamladı.  
 
“SİZLERİ TARİHİ BİR GÖREV BEKLİYOR”
Ardından Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan da açıklama yapmak üzere kürsüye gelerek, “31 Mart seçimlerinden sonra arttırdığımız belediyelerimiz ile birlikte İlçelerdeki çalışmalarımızla partimize çok önemli bir oy artışı potansiyeline sahibiz. Belediye başkanlarımız bulundukları yerlerde partimizin oyunu arttırmak için ellerinden geleni yapacaklar. İl Genel Meclisi üyelerimiz köylerde partimiz iktidar olursa neleri başarabileceğinin çalışmalarını yapacaklar. Bu da halkımızın bizi görmesi açısından çok önemli. Tabi yine en büyük görev ilçe başkanlarımız, kadın kolu, gençlik kolu ve siz örgütümüze düşüyor. Bu bakımdan sizleri tarihi bir görev bekliyor. Bu tarihi görevde şunu bilin ki asla yalnız olmayacaksınız çünkü bu görev partimizi iktidara götürme görevidir.  Eğer birlik ve beraber olursak bu amacımız ulaşacağız. Tarihi bir göreve başlarken kavga etme gibi bir lüksümüz yok. Çanakkale ruhunu da Mustafa Kemal Atatürk’ün tutkusuyla göz bebeğimiz cumhuriyetimizin 100.yılında hak ettiği yere taşıyarak bu ülkeye demokrasi ve adaleti yeniden getireceğiz” ifadelerini kullandı.
 
“BU İTTİFAKLARI CANLI TUTACAĞIZ”
Çanakkale Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise konuşmasında, demokrasiyi hep birlikte tesis edeceklerini vurgulayarak, “Bu tarihi topraklarda Adalet Kurultayımızı gerçekleştirdik. Bu kurultay bizim büyük gururumuzdu. Ardından ittifaklar geliyor. İttifaklar çok önemliydi çünkü Türkiye’nin bugün verdiği mücadele bir ideoloji mücadelesi, sağ-sol mücadelesi değil, bir demokrasi mücadelesi veriyoruz hep birlikte. Liberal demokrat, muhafazakar demokrat, liberal demokrat, Ülkücü demokrat olabilirsiniz. Ama buradaki sihirli kelime demokrasi. Biz de demokrasiye inanan ittifakları kurduk. Önümüzdeki dönemlerde de bu ittifakları canlı tutacağız. Memleketin her köşesinde bu ittifakları büyüteceğiz çünkü 31 Mart’taki başarı böyle geldi. Arkasında 23 Haziran’da 14 binlik fark 800 bine çıkınca umutlarımız tekrar yeşerdi. Büyük bir şamar geldi tek adam rejimine o gün hepimiz İstanbul’daydık. İşte bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz. Şimdi 28-29 Mart İktidar Kurultayına hazırlanıyoruz. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi, Umut oldu, çözüm oldu artık. Arzumuz hiçbir zaman olmadığı kadar iyi durumda ve yüksek” diye konuştu.  
 
“SİSTEMDE İSTİKRARSIZLIK OLMAYACAK”
Erkek, “28-29 Kurultayımızın ardından bir kurultayımız daha olacak. O da program kurultayımızı yapacağız. Bu kurultayda tüzüğümüzün bazı maddeleri çok daha ileriye götürülecek.  Dünya siyasi tarihine geçecek dünyada temel felsefesi sosyal demokrat olan partilerin örnek alacağı bir kurultaydan bahsediyoruz. Ekibin içerisinde çok değerli bilim ve siyaset adamları da var. Bu programda Türkiye’nin sorunları ve çok net çözümleri olacak. Ayrıntılara girilmeyecek. Ama toplumun önüne öyle bir reçete sunulacak ki ekonomik krizleri ortadan kaldıran, adaletsizliği de adaletle ortadan kaldıran bir program olacak. Rasyonelleştirilmiş parlamenter sistemi göreceğiz hep beraber. O sistemde Adalet Bakanının bile belirlenmesi çok farklı olacak. O sistemde istikrarsızlık olmayacak” dedi.
 
“ÇANAKKALE’DE AKP HIZLA ERİRKEN BİZ BÜYÜYORUZ”
“Yerelde çok önemli başarılar elde ettik hepinize teşekkür ederim” diyen Erkek, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Çanakkale İl Genelinde 16 bine yaklaşan üyemiz var. Bugün Çanakkale’de AKP hızla erirken biz büyüyoruz. AKP’de il genelinde istifa eden üye sayısı 6 bine ulaştı. Ama biz büyüyoruz. İlkesinde parti kültürünü barındıran üyelerimizle daha da büyüyeceğiz.  Partimize üye olanlara artık eğitim zorunluluğu getirdik ve iki gün süren çok keyifli bir eğitim ile parti bilincimizi öğrenecekler. Çünkü bizim için parti bilinci çok önemli. 31 Mart yerel seçimlerinden önce daha önce yapılmayan şeyler yapıldı Çanakkale’de 12 İlçe’ de de İl Genel Meclisi üyelerimizi partililerimiz seçti. Geçmişte olmayan bu seçim çok önemlidir. Bugün tarihimizde ilk kez İl Genel Meclisinde birinci partiysek bugünkü İl Başkanımız ve yönetiminin çok büyük katkısı vardır. Hiçbir ayrım yapmadan 12 ilçede de sandık koydular. 2004, 2009, 2014 yerel seçimlerinde bu olmadı. Biz de il örgütü iradesi ile destek verdik. Onlar da örgütün iradesine saygı duyarak Genel merkez ile uyumlu çalıştık. Bu kapsamda Belediye Meclis üyesi ve İl Genel Meclisi üyelerimizin sayısını arttırarak önemli başarılara imza attık. Bu başarıları çok daha büyütmemiz gerekiyor.”
 
“ONLAR İSTİYOR Kİ ADALET OLMASIN”
İl Başkanlığı seçimi öncesinde adaylar konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. İlk önce Aday İsmet Güneşhan, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu elinde ‘adalet’ yazan bir pankart, dilinde ‘hak, hukuk, adalet’ sloganı onun önderliğinde gerçekleştirdiğimiz yürüyüşe Adalet Yürüyüşü dedik. Bu müstesna topraklarda, Gelibolu ve Eceabat İlçelerinde gerçekleştirdiğimiz ve Çanakkale İl Örgütü olarak ev sahipliği yaptığımız Adalet Kurultayımız da gururumuz oldu. İşte o yürüyüş bugün devam ediyor ve iktidara kadar devam edecek. Bu topraklara demokrasiyi, özgürlüğü ve adaleti getirene kadar çalışmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Çünkü biz kuruluş ve kurtuluşun partisiyiz. Biz gözlerinde bağımsızlık ve özgürlüğü olan Cumhuriyet Halk Partisiyiz. Türkiye iktidar elinde 17 yıldır her alanda geriletiliyor. Ekonomi çökmüş. Hatırlayın ülkemizde yazar kasa fırlatıldığında kıyamet kopmuştu. Şimdi her gün bir intihar haberi ile sarsılıyoruz. Türkiye artık yönetilmiyor, savruluyor. Artık adalet hayal olmuş, yargıya kimse güvenmiyor. Vatandaşlarımız artık adaletin tecelli edeceğine, hukukun üstünlüğüne inanmıyor. Tek adam oturduğu sarayında her şeyi belirlemeye çalışıyor ve saray adaletsizlik dağıtıyor. Meclis yok sayılarak millet egemenliği değil ‘şahsım’ diyor birisi. Dış politika Allaha emanet, eğitim, sağlık, tarım başta olmak üzere kötüye gitmediğimiz tek bir alan yok. Tablo hiç de iç açıcı değil. Bir yandan intihar eden yoksul vatandaşlar. Diğer yanda 5 milyonluk çanta takan saray sosyeteleri. Bir yanda depremlerde enkaz altında kalanlar, diğer yanda ülkeyi enkaz haline getirenler. Onlar istiyor ki adalet olmasın. Onlar diyor ki kaymayı yalnızca bir kesim cebe indirsin. İstiyorlar ki hukuk tek adamın keyfine göre işlesin. Halkımız yoklukla sınanırken kendileri badem unundan kurabiye yesin. İstiyorlar ki kendi çocukları gemicikleri yürütsün bizim gencimiz işsiz kalsın,  Mehmetçiğimiz İdlib’de ölüme gitsin.  Saray şatafatından, israfından kısılmasın ama Asgari ücret altında çalışanlar tasarruf yapsın. Artık yeter. Tek adam olup her şeyi belirlemeyi amaçlayabilir. Ama Türkiye bunu kabul etmiyor ret ediyor. İşte bu yüzden İktidarın yanlış politikalarına hep beraber dur diyoruz” dedi.
 
“İKTİDARA GÜLE GÜLE DEMENİN ZAMANI GELDİ”
Güneşhan, konuşmasına şu şekilde devam etti: “31 Mart ve 23 Haziran seçimleri bize gösterdi ki yolcudur Abbas bağlasan durmaz. Artık iktidara güle güle demenin zamanı geldi. Ama kolay olmaz. İhtiyacımız olan şey daha çok çalışmak. İki yıllık görev sürecinde önemli çalışmalara imza attık. İlçe örgütlerimizle, yerel yönetimlerimiz ve Genel Merkezimiz ile uyum içerisinde çalıştık. Demokrasi mücadelesini Yürüttüğümüz tüm siyasi partilerle, sivil toplum kuruluşları ve muhtarlarımızla dayanışma içerisinde olduk. Birlik olarak örgütlerimizle daha önceki seçimlerde yapılmayan başarılara imza attık. Yaptığımız ön seçim çalışmaları ile seçilen İl Genel Meclisi üyelerimiz mecliste birinci parti oldu.  Bugün İl Genel Meclisi üyelerimiz ilçelerde önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Artık kırsalda da gücümüz artıyor. AKP eriyor biz büyüyoruz. İl Genel Meclisimiz ve Belediye Meclisi üyelerimizi arttırdık. İnanıyorum ki önümüzdeki yerel ve genel seçimlerde birlik ve beraberlik içerisinde çok daha büyük başarılara ulaşacağız.”
 
“FARKLILIKLARIMIZ ZENGİNLİĞİMİZ OLACAKTIR”
Diğer Aday Merin Ümit Ural ise yaptığı konuşmada, “Bu kongremizde kazanan arkadaşlar partimizi 37. Olağan Kurultayımızda partimizi iktidara taşıyacak siyasetimize yön verecek, genel başkanımızı ve parti meclisimizi seçeceklerdir kongre delegelerimizin kendi özgür iradeleri ile kullanacakları oyları için şimdiden hepsine çok teşekkür ediyorum. Partimizde kongreler sürecini yaşıyoruz. Bu süreç partimizi iktidara taşıyacak kadroları oluşturma sürecidir.  Bu süreçte farklılıklarımız zenginliğimiz olacaktır, bundan korkmamalıyız. Önemli olan bu süreci doğru yaşıyor olmamızdır. Bizler,  dünya siyasi tarihine adı geçen adalet yürüyüşünde, sürüyüş sırasında tırnakları dökülen Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde hak, hukuk, adalet ve özgürlükler mücadelesi veren yol arkadaşlarıyız. Halkımız bizden iktidar bekliyor. İktidara giden yol mücadeleden, dokunmaktan, kucaklamaktan geçiyor. Mücadelemizi, örgütlerimizle, yerel yönetimlerimiz ve halkımız ile gerçekleştireceğiz. 1 Mart 2015 tarihinde ilk milletvekili adayı olduğumda söylediklerimi aynen tekrarlıyorum. O gün de söylediğim gibi doğamızı, havamızı, suyumuzu, toprağımızı, tohumlarımızı, onurumuzu, sevdamızı, çocuklarımızı ve geleceğini çalanlardan hesap sormak için adayım. Bugün yine aynı yerdeyim ve sözümün arkasındayım. Geleceği birlikte kurmak, geleceğimize sahip çıkmak birlikte ve örgütlü mücadeleden geçer.”
 
4 OY FARKLA KAZANDI
Konuşmaların ardından delegelerin oy kullanma işlemi saat 17.00’ye kadar devam etti. Sandıkların kapanması ile oy sayımı gerçekleşerek, İsmet Güneşhan’ın 254 oy aldığı, Metin Ümit Ural’ın ise 258 oy aldığı açıklandı. 4 oy farkla seçimi kazanan Metin Ümit Ural, yaptığı konuşmada, “Ben değil, biz dedik. Hep birlikte bizler kazandık. Seçim sonuçları partimize, Çanakkale’mize ve ülkemize hayırlı olsun. Yarından itibaren kucaklamaya başlıyoruz. Kucaklayarak, dayanışarak, birlik ve beraberlik içinde mücadele ederek CHP’yi iktidara taşıyacağız” ifadelerini kullandı.
 
 
Mavi liste ile seçime giren Metin Ümit Ural’ın İl Yönetim Kurulu’nda ise şu isimler yer alıyor; Emir Berke Aktaş, Doğan Ateş, Ali Rıza Berkit, Hüseyin Çay, Nuriye Ecem Damar, Feride Demirtaş, Nedim Duran, Reyhan Elbasan, Süheyla Eriş Mehmet Gerçek, Nazmiye Gök, Aydın Karasaç, Sabiha Güler Koçer, Selma Kurtel, Meydin Nurlu, Mehmet Orhan Orhan, Mustafa Özkul, Serhad Savaş, İsmail Çağrı Uğur, Cenk Vural Yurdatap.  İl Disiplin Kurulu’nda ise; Halil Aksoy, Sabri Ballıkaya, Şerife Selma Güler, Neşe Nur Kaya, İmalettin Meriç, Ayşe Şengün, Erkan Tüze, Tayfun Umur, Erdinç Üzden isimleri  açıklandı.
 
Sevi Gözay UĞURLU
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Etiketler; #Metin Ümit Ural
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.