Kepez’deki evlerin ‘sağlık elçileri’ sertifikalarını aldı

‘Evinizin Sağlık Elçileri’ isimli programın mezuniyet töreni geçtiğimiz gün Kepez Turhan Mildon Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Programda Barış Korosu ve ÇABAÇAM minikleri de sahne alarak davetlilere eğlenceli şarkılarını söyledi.  

1856
Kepez’deki evlerin ‘sağlık elçileri’ sertifikalarını aldı

‘Evinizin Sağlık Elçileri’ isimli programın mezuniyet töreni geçtiğimiz gün Kepez Turhan Mildon Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Programda Barış Korosu ve ÇABAÇAM minikleri de sahne alarak davetlilere eğlenceli şarkılarını söyledi.
 
ÇABA Derneği tarafından yürütülen ve Kepez Belediyesi tarafından ev sahipliği gerçekleştirilen ‘Evinizin Sağlık Elçileri’ kursunun sertifika töreni Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan’ın katılımları ile gerçekleşti. Program öncelikle ‘Evinizin Sağlık Elçileri’ projesi hakkında bilgilendirme yapılması ile başladı. Annelerin sağlık konusunda alışılagelmiş ve aslında doğru olarak bilinen ve koşullu öğrenme yoluyla benimsetilmiş yanlış uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmaları ve aşı ile önlenebilir hastalık konusunda bilgilendirilmesini sağlayan, uzman doktorlarımızın tecrübeleri ile birlikte topluma sağlık elçisi olmuş eğitimli bireyler kazandırmayı hedefleyen bir proje olduğu aktarıldı.
 
“NE FAYDA VEREBİLİRİZ DİYE DÜŞÜNEN BİR DERNEĞİZ”
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren ÇABA Derneği Başkanı Eda Kosif, “2018 senesinde başladık biz bu işe. Yanlış bildiğimiz ama doğru sandığımız bazı bilgileri düzeltmek adına şehir şehir gezerek harika sonuçlar aldık ve bunu durdurmayalım dedik, pilot bölgelere yayalım ve sertifika programı haline getirelim dedik. Gaziantep’le bu işe başladık, daha sonra İstanbul ve bugün de Çanakkale’deyiz. Çok güzel geri dönüşler aldığımız projemiz. Onunla kalmadık ve biz bunu nasıl duyurabiliriz diye düşündük ve Kanal D her sabah, evinizin sağlık elçileri Balçiçek ve Dr. Cankurtaran ile televizyon programına başlandı. Biz ÇABA Derneği olarak elimizden geldiğince ne fayda verebiliriz,  nasıl destek olabiliriz diye düşünen bir derneğiz. Tamamen gönüllü ilkesi ile çalışıyoruz. Asıl amacımız dezavantajlı çocuklarımız. Onlar için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince, gönüllülük ilkesiyle bir şeylere destek vermeye çalışıyoruz. Geldiğiniz ve destek verdiğiniz için herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 
“EN BÜYÜK ZENGİNLİK SAĞLIK”
Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan da programda konuşma yaparak, “Evinizin Sağlık Elçileri, her işin başı sağlık diyerek yola çıktılar. Birçok ilde bu program uygulandı. Çanakkale’de de Kepez’de bizi seçtikleri için ve Kepezlilerle bizi buluşturdukları için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Program, Kepez’e 4 hafta boyunca Cuma ve Cumartesi günleri uygulandı. Sağlığımızla ilgili çok önemli bilgileri bu programda katılanlar aldılar. Kepez’de artık kendi evinin sağlık elçileri vardır, ben de sağlık elçilerini tebrik ediyorum. En büyük zenginlik sağlık, herkese sağlıklı mutlu günler diliyorum” ifadelerini kullandı.
 
“ÇABA DERNEĞİ ÇOK ÖZVERİLİYDİ”
Etkinlik hakkına bilgi veren Kepez Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nejla Sulu ise, “Bize ÇABA Derneği ulaştı. Onların Türkiye’de farklı bölgelerinde gerçekleştirdiği bir çalışmaydı. Sağ olsunlar bizleri de bu proje ile buluşturdular. Projenin amacı toplumsal sağlık açısından insanlara farkındalık yaratmaktı. Bizimle toplam 4 hafta Cuma ve Cumartesi günleri birlikte oldular. Böyle kapsayıcı bir programdı. Çanakkale’den destek aldığımız doktorlarımız oldu. Halka açıktı bizim açımızdan çok faydalı ve keyifli oldu. Toplamda 80 kişi katıldı. ÇABA Derneği çok özveriliydi. İş birliğine çok açıktılar. Biz de elimizden gelen desteği verdik” dedi.
 
“BİRÇOK BİLGİYİ ÖĞRENDİK, YANLIŞLARI DÜZELTTİK”
Konuşmaların ardından Aile Hekimi Uzmanı Doktor Güneş Acar, ‘Sağlıklı yaşam ipuçları ve akıllı ilaç kullanımı’ konusunda katılanlara eğitim verdi.  Acar sunum girişinde, “Birkaç hafta boyunca kursiyerlerimiz ile birlikteydik. Çok keyifli zaman geçirdik ve sağlıkla ilgili hemen hemen her konudan konuştuk. Uzman doktorlarımızın desteği ile birçok bilgiyi öğrendik, yanlışları düzelttik. Umarım ki kendiniz ve aileniz için sağlık kararları için önemli katkılar sağladık. Her şeyin başı sağlık diyerek bu programa girdik çünkü en değerli şeyimiz sağlık. Çocuklarınızın sağlığını iyi yönetebilmek için, zamanınızı iyi kullanabilmek için çok önemli bilgileri derleyip, 8 toplantıda bunları size vermeye çalıştık” diyerek sonrasında sunumuna başladı.
 
Eğitimin ardından Barış Korosu ve ÇABA Çok Amaçlı Erken Çocukluk Eğitimi Merkezi (ÇABAÇAM) minikleri sahneye çıkarak, davetlilere şarkılar seslendirdiler. Program kokteyl ve sertifikaların dağıtımı ile sona erdi.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.