Reklam

Yüksek doğalgaz faturalarına itiraz ettiler! (VİDEO)

Çanakkale’de yüksek doğalgaz faturalarına tepki gösteren vatandaşlar firmaya itiraz dilekçesi verdi. Açıklamada bulunan vatandaşlar, faturaların yüksek miktarlarda geldiklerini söyleyerek, yediklerinden kısarak faturaları ödemeye çalıştıklarını söyledi.

609
Yüksek doğalgaz faturalarına itiraz ettiler! (VİDEO)
VİDEO HABER

Çanakkale’de yüksek doğalgaz faturalarına tepki gösteren vatandaşlar firmaya itiraz dilekçesi verdi. Açıklamada bulunan vatandaşlar, faturaların yüksek miktarlarda geldiklerini söyleyerek, yediklerinden kısarak faturaları ödemeye çalıştıklarını söyledi.
 
Çanakkale’de ikamet eden 20 civarında vatandaş, yüksek gelen doğalgaz faturalarına itiraz etmek için AKSA Doğalgaz binasının önünde toplantı. Öğle saatlerinde bir araya gelen vatandaşlar, çok yüksek meblağlarda ısınma bedelini ödediklerini, hatta ödemekte zorlandıklarını söyledi. Dilekçe vermek için burada buluştuklarını söyleyen vatandaşlar adına bir açıklama yapan Tarık Tunçaslan, “Ülkemizde gün geçtikçe sürekli kötü haberlerle uyanıyoruz. İnsanlar ekonomik koşullarından dolayı intihar etmekle yüz yüze geldi. Ekonomik bunalımdan dolayı evlerini geçindiremediği durumlarla karşılaşıyoruz. Faturaların her gün artması, gelen zamlarla birlikte artan faturalardan dolayı evlerini geçindiremez ve faturalarını ödeyemez durumu geldi. Bununla birlikte ekonomik krizi sırtlayan emekçi halkımız bir tarafta dururken bir tarafta patronların sürekli kâr açıkladığı, dağıtım ve enerji şirketlerinin kâr açıkladığı dönemden geçiyoruz. Bizler de gelen doğal gaz faturalarının diğer tüketim haklarının temel ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu temel ihtiyaçsa satılamadığını kabul ediyoruz. Bunun için Aksa Doğalgazın içine girip abone numaralarımızla birlikte itiraz dilekçelerimizi vereceğiz. Bu süreçte bizlerle durumun takipçisi olup, şirketin bize verdiği cevap doğrultusunda farklı bir şekilde yol izlemiş olacağız” ifadelerini kullandı.
 
“EVLERİMİZİ ÇOCUKLARIMIZ ÇOK ÜŞÜMEYECEK KADAR ISITIYORUZ”
Açıklamaların ardından itiraz dilekçelerini imzalayan vatandaşlar AKSA Doğalgaz yetkililerine dilekçelerini verdi. Tepkisini ortaya koymak için orada bulunduğunu söyleyen Berna Ersoy ise, “Bu faturaya itiraz etmek için geldik çünkü bu ülkede bu faturaları ödeyemediği için veya herhangi bir mücadelede dayanma gücü kalmadığı için yaşamına son veren insanlar var. 2000’li yılın başlarında özelleştirme politikaları oluşturmaya başlandığında, halkın bu hale geleceğiniz, halkın bu faturaları ödeyemeyeceğini zaten biliyorlardı. Bile bile yapılan bu politikalar sayesinde bugün hiçbirimiz faturalarımızı ödeyemiyoruz. Ekmeğimizden, aşımızdan kısarak faturalarımızı ödemeye çalışıyoruz. Evlerimizi çocuklarımız çok üşümeyecek kadar ısıtıyoruz, 50 metrekare bir alanın aylık ısınma faturası 345 lira. Ben bunu ödemek için o çocuklarımın sağlığından, eğitiminden, ekmeğinden kısmak zorunda kalıyorsam buna dair birilerinin gerçekten bir şey yapması gerekiyor. ‘Bunun bedeli bu’ deyip geçiştirilecek bir cevabı kabul etmiyoruz.  Bu ülkede bunun çözümü mutlaka var, olmalı. Halk itiraz ettiği takdirde bunlara mutlaka bir çözüm bulunacaktır” diye konuştu.
 
“KURUMUNUZCA KESİLEN FATURALARA İTİRAZ EDİYORUM”
Vatandaşların firmaya verdiği itiraz dilekçelerinde şu ifadeler yer aldı; “Isınma hakkı eğitim, sağlık ve barınma gibi en temel insan haklarından biri olup, kamusal olarak ücretsiz sağlanması gereken bir hizmettir. Bu temel doğruya dayanarak kurumunuzca kesilen faturalara itiraz ediyorum. Dilekçede ilettiğim abone numarasına ait önceden gönderdiğiniz ve bundan sonra göndereceğiniz yüksek tutarlı faturalar ısınma hakkımın ihlali anlamına gelmektedir. Isınma ticari bir faaliyet olamaz, AKSA Çanakkale Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.’nin bu faturalar aracılığı ile yurttaşlardan para talep etmesi ve kâr sağlanması meşru değildir, kabul edilemez. Son iki yıldır yapılan zamanlar kabul edilemez miktardadır ve geri alınmalıdır. Isınma temel haktır ve bir ailenin asgari temel ihtiyacını karşılayacak miktarlardaki tüketim faturalara yansıtılmamalıdır. Bu faturaları ödememe hakkım vardır. Ödenmeyen faturalar bahane edilerek hanelerin gazı kesilemez, açma kapama bedeli talep edilemez. Yukarıda özetlenen gerekçelerle Anayasal güvence altındaki temel haklarımı kullanarak bu dilekçeyi şirketinize vermekle, hem şirketiniz tarafından hem de ilgili devlet organ ve kurumları tarafından Anayasa, yasa, diğer mevzuat ve sözleşmelere bağlı olarak ortaya çıkan ve mali gücümü aşan hak ihlallerimin önlenmesini talep ederim.”
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.