Kısırlık şikayeti ‘varikoselin’ hastalığı olabilir!

Erkeklerde görülen Varikoselin hastalığı hakkında açıklamalarda bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Üroloji A.D. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cabir Alan, özellikle kısırlık şikâyetinde önemli nedenlerden biri olduğunu söyledi.

2227
Kısırlık şikayeti ‘varikoselin’ hastalığı olabilir!

Erkeklerde görülen Varikoselin hastalığı hakkında açıklamalarda bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Üroloji A.D. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cabir Alan, özellikle kısırlık şikâyetinde önemli nedenlerden biri olduğunu söyledi.
 
Varikoselin hastalığı hakkında açıklamalarda bulunan ÇOMÜ Tıp Fakültesi Üroloji A.D. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cabir Alan, bu hastalığın erkeklerde testislerden kirli kanı taşıyan toplardamarın genişlemesi anlamına geldiğini söyledi. “Bacaklarda oluşan varisleşmenin testislerde meydana gelmesi durumu” diye de tanımlayan Dr. Alan, “Varikosel sol tarafta daha sık görülür. Erkeklerin yüzde 10-20’ sinde görülen bu durum genellikle herhangi bir şikayete yol açmaz. Bazen ilerlemiş varikosellilerde testislerde ağrı, küçülme, dolgunluk hissi gibi şikayetlere neden olabilirler. Varikosel testislerdeki kanı boşaltan venlerin(toplardamar) genişleyip varisleşmesidir. Varisleşmiş bu toplardamarlar genişlediğinden içlerinde bulunan kan dolaşımını düzenleyen kapakçıklar işlevlerini yitirdiklerinden testisten venöz kanı uzaklaştıramamaktadırlar. Kısırlık (infertilite) şikayeti olan erkeklerin yaklaşık yüzde 40- 50 sinde varikosel mevcuttur. Genişleyen damarların testislerde ısı artışına sebep olduğu ve bu nedenle sperm üretimini olumsuz etkilediği, genişleyen damarlarda biriken kanda yüksek oranda bulunan bazı metabolik ürünlerin etkisiyle oksijenlenmenin azalmasının da sperm üretimini olumsuz etkilediği ve kısırlığa sebep olduğu kabul edilmektedir. Varikosel yumurtalıkların muayene edilmesi ve Doppler Ultrasonografik inceleme ile tespit edilir” diye anlattı.
 
“AMELİYATI OLANLARIN YARISI BEBEK SAHİBİ OLDU”
“Varikosel erkek infertilitesinin tedavi ile en iyi düzeltilebilen sebebidir. Tedavi oldukça yüz güldürücüdür” diyen Alan, “Varikoselin tek tedavisi ameliyattır. Kısırlık şikayeti olan varikoselli erkeklerde, çok yoğun ağrı şikayeti olanlarda ve testislerinden biri diğerine göre anlamlı küçülme göstermiş varikoselli erkeklerde cerrahi tedavi önerilir. Ameliyatta mikrocerrahi ile varisli venler bağlanır ve genellikle hastanede yatmayı gerektirmez. Ameliyattan 3 ay sonra sperm üretiminde düzelme görülmeye başlar. Spermiogram ameliyattan sonraki 3-6. ayda yapılmalıdır. Spermatozoa üretimindeki düzelme ameliyat olan hastaların %70 inde görülür. Yapılan araştırmalarda mikrocerrahi yöntemi ile varikoselektemi ameliyatı olanların yaklaşık yarısının bebek sahibi olduklarını gösterilmiştir. Ameliyatta genişlemiş ve fonksiyonlarını kaybetmiş venöz damarlar iptal edilirken spermatozoa ileti kanalları, temiz kan taşıyan damarlar ve lenf damarları korunur” ifadelerini kullandı.
 
Sevi Gözay UĞURLU
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.