Bir Milyon Kitap Projesi’ne Çanakkale’den destek OKUSUNLAR DA BÜYÜSÜNLER  

‘Okumayan Çocuk Kalmasın’ sloganıyla doğar doğmaz tüm çocukların kitaplarla buluşması amacıyla hayata geçirilen Bir Milyon Kitap Projesi’ne destek olmak amacıyla 400 kitap alan Çanakkale Belediyesi, bu kitapların bir kısmını ihtiyacı olan ailelerle buluşturmak amacıyla etkinlik düzenledi.

737
Bir Milyon Kitap Projesi’ne Çanakkale’den destek OKUSUNLAR DA BÜYÜSÜNLER  

‘Okumayan Çocuk Kalmasın’ sloganıyla yola çıkarak doğar doğmaz tüm çocukların kitaplarla buluşması amacıyla hayata geçirilen Bir Milyon Kitap Projesi’ne destek olmak amacıyla 400 kitap alan Çanakkale Belediyesi, bu kitapların bir kısmını ihtiyacı olan ailelerle buluşturmak amacıyla etkinlik düzenledi.
 
Türkiye’de çocuklara doğumdan itibaren kitap okumanın önemini anlatmak ve evinde kitap olmayan çocuklara ilk kitaplarını hediye etmek hedefiyle Prof. Dr. Selçuk Şirin tarafından başlatılan bir sosyal girişim projesi olan Bir Milyon Kitap Projesine destek olmak amacıyla Çanakkale Belediyesi 400 kitap alarak başlangıçta 229 çocuğa ulaştı.
 
“ÇOCUKLARIN YÜZDE 80’İ İÇİNDE KİTAP BULUNMAYAN EVLERE DOĞUYOR”
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da katılımıyla düzenlenen kitap dağıtım etkinliğine birçok aile çocukları ile beraber katıldı. Proje hakkında bilgi verilmesinin ardından, konuşma yapan Başkan Gökhan, “Bu proje, Türkiye’de olan çok önemli projelerden bir tanesi. Selçuk Şirin bir bilim adamı ve yaptığı araştırma sonunda şöyle bir veriye erişmiş; Türkiye’de her yıl 1 milyon 300 bin çocuk dünyaya geliyor ve bu çocukların sadece 300 bin tanesinin evinde kitap var. Yani Türkiye’de doğan çocukların yüzde 80’i içinde kitap bulunmayan evlere doğuyor.’ Ne olacak ki kitap, yatağı yorganı var, ne anlar o çocuk kitaptan’ diye düşünürüz. Hâlbuki insanların eğitimi 0 yaştan itibaren başlar. Hatta çocuklara anne karnında müzik dinletiliyor. Çocuk duyar, çocuk anne karnında sizin yaşadığınız sıkıntıyı bile duyar. Çocuk anne karnında da her şeyi duyar, hisseder. Bir de düşünün o dünyaya geliyor, evde her şey güzel ama o çocuğun gelişimi için sadece anne ve babanın onu eğitmesi yetmez. Çocuklar sıfır yaştan itibaren eğitim alır. Yeter ki biz ona verelim” dedi.
 
“ÇOCUKLARA EVİMİZDE KİTAPLA BULUŞTURMAMIZ LAZIM”
“Avrupa’da kütüphanelerde 0-3 yaş arası çocuk bölümü var” diyen Gökhan, “Anneler çocuklarını alıyor gidiyor, anneler isterlerse kendi kitap okuyor ya da çocuklarına kitap okuyor ve aynı zamanda çocuğun da oyuncaklarla o mekanda haşır neşir olmasını sağlıyor, kitap ortamında. İnsan gelişimi eğitimle olur. Onun için kitap çok önemli bir unsur. ‘Hele bir çocuğumuz okuma yazma öğrensin, hele bir çocuğumuz ilkokula başlasın’ diye düşünmek son derece yanlış. Çocuklara evimizde kitapla buluşturmamız lazım doğar doğmaz. Onun eline resimli kitap verip, onu kurcalaması bile çocuğun beyinsel gelişimine ciddi etkisi var. Çocuklara ne verirseniz alıyorlar. Ummadığınız tepkiler veriyorlar. Çocuk çok güzel algılar” şeklinde konuştu.
 
“HEDİYE PAKETİNİN İÇİNE BU KİTAPLARDAN KOYACAĞIZ “
Gökhan, “Bu yüzden bu kitap meselesine Selçuk Şirin’in taktığı gibi biz de taktık belediye olarak. Burada Bir Milyon Kitap Projesi’nden kitaplarımızı satın aldık ve hem mevcut çocuklara olanlara, bizim destek olduğumuz ailelerin çocuklarına, bir kitap alma şansı bulamamış ailelerin çocukları için sizlere bugün bu kitapları dağıtacağız. 2020 yılında yeni doğan çocuklara hediye paketi veriyor belediyemiz. O setin içine de kitap koyacağız. Eskiden emzik, bez gibi malzemeler vardı bundan sonra o hediye paketinin içine bu kitaplardan koyacağız. Bir alışkanlık yaratılsın, çocuklar kitapla tanışsın” ifadelerini kullandı.
 
“ÇOCUKLARINIZI KÜTÜPHANEYE GÖTÜRÜN”
Gökhan, sözlerine şu şekilde devam etti: “Benim naçizane önerim, çocuklarınızı kütüphaneye götürün. Boyama kitapları ile onlarla beraber boyayın, onlara masal okuyun ve çocukların beyinsel gelişimine katkıda bulunun. Çocuklarınızın eğitimi ile ilgili bizden istediğiniz, talep ettiğiniz bir şey olursa bizden destek isteyin. Belediyemizin ilgili birimleri, Toplum Destek Merkezimiz var. Onlara bildirin, size gerekli desteği verelim. Çocukların kütüphaneye gitmesine önem verin çünkü orada çocuklar çocuklarla, hem yaşıtlarıyla bir arada olmalı hem de farklı kültürlerden dünyaları tanımalarına fırsat vermeliyiz. Hepimizin çocuğu en üst düzeyde başarılı olabilir, yeter ki ona bu fırsatı verelim. Bu fırsatın başlangıcı da doğumdan itibaren eğitmek için fırsat yaratmaktan geçer. Bizden bir şey isterseniz biz bunu yapmaya gayret ederiz.”
 
“HER DOĞAN ÇOCUĞA KİTAP VERECEĞİZ”
“0-3 yaş arası çocuğu olan 101 tane Halkkart kullanıcısı var. Onlara vereceğiz ve Ocak-Şubat ayında doğum yapan 128 aileye ‘Hoş geldin Bebek Paketi’mizin içinde vereceğiz. Toplam 229 kişiye vermiş olacağız” diyen Başkan Gökhan, “Ulaşamadığımız varsa onlara vermeye devam edeceğiz.  Birbirimizden hiçbir farkımız yok. Hep beraberiz. Sizler fırsat bulamamış olabilirsiz ama anne-babaları olarak sizler çocuklarınıza bu çağda sizin elde edemediğiniz fırsatları vermek hakkına sahipsiniz. Biz bunu size sağlarız. Her şey geçim demek değildir. Hep beraber gelişmek için mücadelede bulunalım. Çocuklarımızla ilgili bir araya getirmek için gayret gösterelim ve çocuk konusunda daha bilinçli olmakta son derece fayda var. Umuyorum bu etkinlik başarı ile sonuçlanacaktır ve devamlı sürdürülebilir şekilde yolumuza devam edeceğiz çünkü her doğan çocuğa kitap vereceğiz” diye anlattı.
 
“BU ÇOCUKLAR HEPİMİZİN ÇOCUKLARI”
Gökhan, çocukların eğitimleri söz konusu olduğunda her türlü desteğe hazır olduklarını vurgulayarak, “Sizlerin maddi gücü gidip sıfır kitap almaya yetmeyebilir ama mutlaka tanıdıklarınızdan, evinde kitabı olanlardan özellikle çocuklara yönelik hikâye, boyama kitabı olanlardan isteyin, talep edin. Çocuklar sizin ama bu çocuklar aynı zamanda 18 yaşına gelene kadar hepimizin çocuğu çünkü o çocukları nasıl yetiştirirsek yarın bu topluma o şekilde hizmet ederler. Onlara fırsat verirsek, eğitirsek onlar topluma daha yararlı insan olur. Eğer bu fırsatı vermezsek, onları başkalarının kötü niyetlerinin ellerine teslim etmiş oluruz, bu çok tehlikeli. Neler yaşadık? Son yıllarda yaşadıklarımız, şimdi herkes birbirini yiyorlar. Niye böyle oldu? Çünkü çocuklarımızı, gençlerimizi devlet yeteri kadar sahiplenmediği için çocuklar onun bunun elinde sağa sola savruldular. Hâlbuki bu çocuklar hepimizin çocukları, hepimizin sorumluluğu var. Çocukların iyi yetişmesi için elimizdeki tüm imkânları seferber etmemiz lazım. Biz de bunu yapmaya gayret ediyoruz” diyerek kitapların hayırlı olmasını diledi. 
 
Başkan Gökhan’ın konuşmasının ardından ailelerine ve çocuklarına kitaplar hediye edildi.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.