“Belediye tarafından değil mahkeme tarafından iptal edilmiştir”

Çanakkale Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısında son günlerde kent gündeminde önemli yer turan ilçe minibüslerinin devlet hastanesini girmemesi yönündeki karar da masaya yatırıldı.

336
“Belediye tarafından değil mahkeme tarafından iptal edilmiştir”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan toplantıda konuyla alakalı görüşlerini bildirdi. Apar topar bir tedbir aldıklarını aktaran Gökhan, “Minibüsler yolcuyu Üniversite Hastanesi’nin orada indiriyorlar. İnsanlar orada otobüslerle hastaneye gidecekler. Oraya hemen kapalı durak koyduk. Camına da yazdım, belediye tarafından değil mahkeme tarafından iptal edilmiştir diye. Oraya da otobüs koyduk, gelen insanı yukarı taşıyoruz. Böyle bir sistem kurguladık şimdilik” ifadelerini kullandı.
 
Gündem maddelerine geçilmeden önce ülkede ve Çanakkale’deki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Gökhan, İlçe minibüslerinin devlet hastanesine girememesi konusunun gündem olmasına dair açıklamalarda bulundu. Gökhan, “Ben konuyu bilmiyorum, eşim okumuş, ‘ortalık yıkılıyor’ dedi. Aradım Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünü, ne oluyor dedim. Dediler ki ‘evet, valilikten böyle bir yazı geldi’. Yazı şu şekilde; Çanakkale İdare Mahkemesinin 19.12.2019 tarihli kararı, ilgili sayılı kararlar doğrultusunda 07.11.2017 tarih ve 10 sayılı Çanakkale İl Trafik Komisyonu kararı iptal edilmiştir. Alınan karar gereği ilçe otobüs ve minibüsleri Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne gidemeyecek olup, şehir içinde 8 Nisan 2012 tarihli Çanakkale İl Trafik Komisyonu kararına uygun olarak, şehir içindeki güzergâhları yazmış ve ilçe minibüs ve otobüslerinin belirtilen güzergâh ve saat aralığında faaliyetlerini sürdürmeleri, aykırı hareket edenlere ceza işlemi uygulanacağının bilgisinin verilmesi, oluşabilecek olumsuzların önlenmesi adına şehir içi taşımacılık ile ilgili olarak Çanakkale ve Kepez Belediye Başkanlıklarının gerekli tedbiri alması hususu” diye anlattı.
 
“MAHKEME TARAFINDAN İPTAL EDİLMİŞTİR”
Başkan Gökhan kararın ardından belediye olarak yaptıkları çalışmayı şöyle aktardı, “Minibüsler hastaneye giremiyor. Biz başkanlık olarak gerekli tedbir ne yapalım, anlamadık. O zaman biz apar topar şöyle bir tedbir aldık; minibüsler Üniversite Hastanesi’nin orada indiriyorlar. İnsanlar orada otobüslerle hastaneye gidecekler. Oraya hemen kapalı durak koyduk. Camına da yazdım, belediye tarafından değil mahkeme tarafından iptal edilmiştir diye. Oraya da otobüs koyduk, gelen insanı yukarı taşıyoruz. Böyle bir sistem kurguladık şimdilik.”
 
“BENİM ÜZERİME ÇEMKİRMENİN HİÇ BİR FAYDASI YOKTUR”
İl Trafik Komisyonu kararına şehir içi minibüsçülerin İdare Mahkemesi’ne itiraz etiğini bildiren Gökhan, “İl Trafik Komisyonu kararı ve bizim uygulamamız şuydu; sabah buradaki şehir içi otobüsleri gibi 7 ila 9 arası, akşam da 17.00- 19.00 arası gibi otobüslerin oraya girmesi için karar vermişti. Daha sonra İl Trafik Komisyonu bütün gün girsin dedi. Bu karara itiraz edildi. Hem oda tarafından hem kooperatif tarafından ve bunun üzerine mahkemede bu kararı iptal etti. Güzergâh orası olmadığı için ilçe minibüsleri haline gelmesi mümkün hale gelmedi. Bu işin hukuki tarafı yetki tarafına bakarsak, devlet hastanesi Çanakkale Belediye sınırları içeresinde değildir. Devlet hastanesi, Kepez Belediyesi sınırları içerisindedir. Onun için benim üzerime çemkirmenin hiç bir faydası yoktur. Benim sınırlarımda değil, bunu engelleyen ben değilim, itiraz eden ben değilim. Ben bunu savunmuşum, İl Trafik Komisyonundan karar çıkartmışım üstüme vazife olmaksızın çünkü biz Kepez’le beraber ortak ulaşımı yapıyoruz ama bu karar iptal olmuş. İtiraz eden biz değiliz ve oranın çözümü de ben de değil. Biz bunun üzerinde bir tutanak yaptık. Şöyle bir karar aldık;  ilçelerden gelen hastaların yararına olması açısından engelli, yaşlı, hasta ve yakınlarının sabah 07.00 ila 09.00 saatleri arasında Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne ulaşımlarını sağlamak amacıyla Çanakkale İzmir Karayolunu kullanarak, Kepez Belediyesi Hamdibey Mahallesi Rauf Denktaş Caddesi üzerinden güzergâh oluşturarak, ilçelerden yolcu taşımakta bulunan araçların devlet hastanesine giderek, indirme yapmasında ve yolcu almadan aynı güzergâh üzerinden dönmesinde sakınca olmadığına karar verilmiştir. Şimdi Kepez Belediyesi İl Trafik Komisyonuna sunmak üzere bir yazı hazırlıyor. Yani yeniden buraya güzergah verilmesi için. Ama o müracaata ben de imza atacağım. Çünkü ortak ulaşımımız olduğu için. Biz de bunu istiyoruz anlamında. Belki olağanüstü bir İl Trafik Komisyonu kararı alınır ve en azından sabah saatleri 07.00 ila 09.00 arasında ilk gelenler bu saatte geliyorlar, buraya gelmesinde sakınca yoktur” dedi.
 
“YAZIK GÜNAH DEĞİL Mİ ŞİMDİ İNSANLARA! “
Gökhan bu sorunun ortaya çıkışını ise şöyle anlattı; “Nereden çıktı bu rahatsızlık? 18 No’lu Kooperatif de haklı. Çünkü oraya giden minibüsler ve daha sonra şehir içinde bizim güzergah verdiğimiz minibüsler ne yazık ki verdikleri sözlere rağmen şehir içi yolcu almaya ve bunun ticaretini yapmaya devam ediyorlar.  Mesela hastayı bırakıyor ama oradan bir yolcu alıyor AVM’de indiriyor.  Kaç defa bunlar tespit edildi, kaç defa toplantı yapıldı. Şimdi gidilecek olan yol şu, normal trafik otogardan otogaradır. Otogardan biz insanları ücretsiz taşırız, şehrin içine ilçe arabasının girmemesi için gelecek müracaatın hazırlığını yapıyoruz çünkü sonunda hastalara dayandı iş. Yazık günah değil mi şimdi insanlara! Bu konuda kimse Çanakkale veya Kepez Belediyesinin üzerine bir eleştiri getirmesin. İşin aslı budur.”
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.