Reklam

TARSİM 2020 Yılı Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğü tarafından ortaklaşa ‘Tarım Sigortaları 2020 Yılı Uygulamaları ve Bitkilerde İklimsel Kaynaklı Stres Fizyolojisi’  konulu toplantı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı salonunda yapıldı.

1332
TARSİM 2020 Yılı Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğü tarafından ortaklaşa  ‘Tarım Sigortaları 2020 Yılı Uygulamaları ve Bitkilerde İklimsel Kaynaklı Stres Fizyolojisi’  konulu toplantı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı salonunda yapıldı.
 
Toplantıya Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Sezer, TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu, şube müdürleri, ilçe müdürleri,  teknik personel, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda üretici katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını Koordinasyon ve Tarımsal Şube Müdürü H. İbrahim Büyükgaga yaptı. Büyükgaga konuşmasında, “Tarımsal üretim emek isteyen, meşakkatli, zor bir sektördür. Üretimin başlangıcından, hasat tamamlanana kadar, her aşaması risk altındadır. Bu riskler iklim kaynaklı olabildiği gibi, bazen ekonomik, bazen de sosyal boyutlu olabilmektedir. Bakanlığımız; bu ve benzeri risklerden kaynaklanan, üreticilerimizin mağduriyetlerini giderebilmek için, 2005 yılında 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununu hazırlamış ve kabulünden sonra resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 2006 yılında TARSİM kapsamında uygulamalara başlanmış. Bu kanunla; üreticilerimizin ürünlerini, kendi isteğine bağlı, risklere karşı sigorta yaptırmaları sağlanmış ve primin, bugüne kadar en az %50 si de devlet tarafından karşılanmaktadır. Tarım sigortaları uygulama talimatları her yıl yenilenerek resmi gazetede yayınlanmaktadır. İlimiz; özellikle meyve-sebze üretiminde ve hayvancılıkta önemli bir potansiyele sahiptir. Ancak; başta sel baskını, dolu, don, fırtına ve aşırı yağış gibi doğal afetler olmak üzere, birçok faktör, tarımsal üretimimizi tehdit etmekte, önemli verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadır. Bu kayıpların telafi edilebilmesi için üreticilerimizin ürünlerini TARSİM kapsamında sigorta yaptırmaları büyük önem arz etmektedir. İlimizde, TARSİM kapsamında toplam poliçe sayısı, 2010 yılında 7 bin iken, 2016 yılında 21 bin, 2017 yılında 24 bin, 2018 yılında 27 bin adete ulaşmıştır. 2019 yılında da poliçe sayımız 35.606 ulaştı. Ancak, bu artış yeterli değildir. Değişen iklim koşulları ve küresel ısınma neticesinde, artan doğal afetler göz önüne alındığında; üreticilerimizin alın teri ve emeklerinin boşa gitmemesi için, bu sayının daha da artması gerekmektedir. Bakanlığımızın Tarım Sigortalarına verdiği önem ve yapmış olduğu çalışmalar her geçen gün artarak devam etmektedir. Bu doğrultuda, İl Müdürlüğü olarak, üreticilerimize  gerekli olan eğitim ve yayım çalışmalarını sürdürmekteyiz. Bugün burada, TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğümüz ile birlikte düzenlediğimiz bilgilendirme toplantısı, bu kapsamda yapmış olduğumuz faaliyetlerdendir.
Amacımız, üreticilerimizin TARSİM kapsamındaki her türlü doğal afete karşı ürünlerini sigorta yaptırarak, uğrayacakları zararı en aza indirtmektir. Ben, çiftçilerimizin bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getireceklerine inanıyorum” şeklinde konuştu.
 
Toplantıya katılanlara, TARSİM Manisa bölge Müdürü Müjdat Çubukçu tarafından; Tarım Sigortaları sistemi, Tarım Sigortaları 2020 Yılı Uygulamaları ve Bitkilerde İklimsel Kaynaklı Stres Fizyolojisi konularında sunum yapıldı. Toplantıya katılanların sorularının cevaplanmasından ardından toplantı sona erdi.


Kaynak: Haber Merkezi

Etiketler; #tarsim
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.