Merkez ilçe kongresinin tarihi belli oldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı İsmet Güneşhan,  güncel olayları değerlendirmek ve kongreler sürecini paylaşmak için basın toplantısı düzenleyerek, merkez ilçe kongresinin tarihini açıkladı.

1016
Merkez ilçe kongresinin tarihi belli oldu

CHP İl Binasında düzenlenen basın toplantısında birçok açıklama yapan CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, kongre sürecini değerlendirerek, merkez ilçe kongrenin tarihini açıkladı. Ardından ülke gündemine ilişkin açıklamalarda da bulunan Güneşhan, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
KONGRE TARİHİ 2 ŞUBAT PAZAR GÜNÜ
Güneşhan, yaptığı açıklamada, “Partimizde ilçe kongrelerimizi yapıyoruz. Yavaş yavaş sonuna geldik. Yapmış olduğumuz kongreler hem partimize hem Çanakkale’mize yakışır şekilde devam etmekte. Önümüzdeki süreçte de diğer ilçelerimizin kongrelerini tamamlayarak il kongremizi gerçekleştireceğiz. Yönetim kurulu olarak toplandık. Bildiğiniz gibi, daha önce merkez ilçe kongre tarihimiz belli değildi. 2 Şubat Pazar günü merkez ilçe kongremizi gerçekleştireceğiz. Daha sonra tüm ilçelerimizin katılımıyla kongrelerini yapmış ilçelerimizin katılacağı il kongremizi gerçekleştireceğiz. İl kongresini yaptıktan sonra da büyük kurultayımızı Ankara’da yapacağız ve önümüzde yapılacak olan ilk Genel ve Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde, partimiz örgütlerinden yeniden güven almış, örgütlerin süzgecinden geçmiş yeni yönetimleri ile birlikte yapılacak olan seçimlere hazır duruma gelecektir” dedi.
 
“DETAYLAR KENDİ İÇ MESELELERİMİZDİR”
Bir basın mensubunun kongre süreci ile ilgili olarak ‘Güneşhan’ın merkez ilçe kongresi ile ilgili gerekli şartlar oluşmadı yönünde yaptığı açıklamayı’ sorması üzerine cevap veren Güneşhan, “Cumhuriyet Halk Partisi büyük bir partidir. Dünyanın en eski üst siyasi partisinden bir tanesidir.  Cumhuriyet Halk Partisi’nde demokratik koşullar her zaman yaratılır, kimse Cumhuriyet Halk Partisi’nden farklı bir anlayış beklemesin. Detaylar kendi iç meselelerimizdir. Cumhuriyet Halk Partisi merkez ilçe kongresi, Cumhuriyet Halk Partisi’ne yakışır şekilde, birlik beraberlik içerisinde büyük bir coşkuyla 2 Şubat Pazar günü yapılacaktır” diye belirtti.
 
“TÜRKİYE, FRENİ PATLAMIŞ BİR KAMYON GİBİ”
Günşehan, ülke gündemine dair açıklamalarda bulunarak, “Ülkemiz çok zor bir süreçten geçmekte. Türkiye, freni patlamış bir kamyon gibi hızla bayır aşağı ilerlemekte. Nerede, nasıl duracağı hiç belli değil. Türkiye bugün, birçok krizle karşı karşıyadır. Başta ekonomik kriz olmak üzere siyasal kriz, hak, hukuk, adalet krizi, eğitimde kriz, sağlıkta kriz… Bugün Türkiye ekonomisi iflas etmiş bir ülke konumundadır ve ekonomisi bir avuç tefeciye teslim edilmiştir. Bugün 17-18 yıllık AKP iktidarında merkezi Londra’da bulunan bir avuç tefeciye ödenen toplam para 173 milyar dolardır. Bu para 82 milyon vatandaşın cebinden çıkmıştır. Ankara’daki saraydaki bir avuç insanın cebinden çıkmamıştır. Bu AKP iktidarı 18 yıllık dönem içerisinde 14 tane işsizlik ile ilgili, istihdam ile ilgili, 4-5 tane de ekonomi ile ilgili istihdam programı açıkladılar. Bu program her açıklandığında, ülke ekonomisinin iyiye gideceğini, enflasyonun düşeceğini, işsizliğin ortadan kalkacağını söylediler ama gelinen noktaya bakıldığı zaman, işsizliğin 8 buçuk milyona ulaştığı, insanların gittikçe yoksullaştığı, Türkiye’de bin TL’nin altında alan emekli sayısının 784 bine ulaştığı, 8 milyonu aşkın yurttaşın aylık ortalama gelirinin 684 lira olduğu bir ülke haline geldik. Dolayısıyla Türkiye ekonomik olarak tarihin en karanlık günlerini yaşamaktadır” ifadelerini kullandı.
 
“TÜRKİYE BU DURUMDAN BİR AN ÖNCE KURTULMASI GEREKİYOR”
“Sadece burada mı, hayır değil. Yine Türkiye özellikle uluslararası alanda, dış politikada ciddi sıkıntılar yaşamakta” diyen Güneşhan, “Bugün Orta Doğu bataklığına saplanmış vaziyette. Bugün Orta Doğu’da savaş an meselesi. Savaş sesleri hızla yükselmekte, daha çok artmakta. Orta Doğu’da çıkacak olan olası bir savaşta ilk etkilenecek olan Türkiye’dir. Türkiye’de Akdeniz’de sıkıntıları vardır, Türkiye’de bırakın komşu ülkeleri, dünyanın hiçbir yerinde dost bir ülkesi kalmamıştır. Bugün Libya ile ilgili yaşadığımız sıkıntıları biliyoruz. Bir teskere geçti, teskerede Türk Silahlı Kuvvetleri Libya’ya gönderilmek isteniyor. Libya’da bizle hiçbir ilgili, alakası olmayan, kendi iç savaşına müdahil olmaya çalışılıyor. Dolayısıyla Türkiye, içinde bulunduğu konum itibariyle şartlar olarak hiç hak etmediği şekilde oluyor. Türkiye yönetilmiyor, savruluyor. Türkiye içinde bulunduğu bu durumdan bir an önce kurtulması gerekiyor. Bunun içinde AKP iktidarının bir an önce bu ülkeyi yönetmesinin son olması gerekiyor” şeklinde konuştu.
 
“BUGÜN HALKIMIZIN GÜVENDİĞİ TEK PARTİ CUMHURİYET HALK PARTİSİ’DİR”
Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu ülkenin kurtuluşunda ve kuruluşunda yer aldığını vurgulayan Güneşhan, “Bu ülkenin temel direğidir. Bu ülkenin omurgasıdır, sigortasıdır. Bugün halkımızın güvendiği, inandığı tek parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Bunu son yerel seçimler de gösterdi. Son yerel seçimlerde, Cumhuriyet Halk Partisi’nin adaylarına destek vererek, özellikle büyükşehirlerde yıllar sonra İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, Adana’da, Mersin’de ki 11 büyükşehir belediyesine ve 10 il şehir belediyesinde olmak üzere belediye başkanını Cumhuriyet Halk Partili yaptı. Şimdi halkımız, yerel seçimlerde nasıl kentlerini yönetimini Cumhuriyet Halk Partisi’ne bıraktıysa, genel seçimlerde de ülkenin yönetimini Cumhuriyet Halk Partisi’ne verecektir. Bunun için Cumhuriyet Halk Partililere düşen görev, halkımızın bu güvenini boşa çıkarmamız gerekiyor. Biz tarihi bir sorumluluk üstlenmiş yöneticiler olarak, parti üyeleri olarak, öncelikle yerel yönetimlerde başarılı olmak zorundayız. Başarılı olmak için de belediye başkanlarımızla, İl Genel Meclis üyelerimizle uyumlu bir şekilde çalışmalıyız” dedi.
 
“TÜRKİYE İÇİNDE BULUNDUĞU SORUNLARI ATLATABİLECEK BİR ÜLKE”
Güneşhan açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: “Bugün gerçekten ülkenin Cumhuriyet Halk Partisi’ne ihtiyaç var. Türkiye’nin bugün yönetim yapısı, idari yapısı değişti. Türkiye’de aslında bir sistem değişikliği de olmadı, tamamen tek adam yönetimine geçildi, her şey bir kişinin iki dudağı arasında. Türkiye bunu hak etmiyor, Türkiye büyük bir ülke. Türkiye şu anda içinde bulunduğu sorunları atlatabilecek bir ülke. Yeter ki doğru yönetimler iş başında olsun. Ülkenin kaynakları, gelirleri doğru bir şekilde değerlendirilsin, israftan kaçınsın, üç beş kişiye peşkeş çekilmesin, halkın yararına ve menfaatine kullanılsın. Bunun en güzel örneklerini İstanbul ve Ankara’da görüyoruz. Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarımızın yaptığı çalışmalarla oradaki israfın önüne geçilerek, kaynaklar doğru kullanılarak hangi noktaya getirdiklerini hep beraber görüyoruz.  Dolayısı ile biz, önümüzdeki süreçte kongrelerini yapmış, kurultayını yapmış bir parti olarak, halkımızın beklentilerini yerine getirmek için canla, başla çalışacağız.”
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.