“Yıllara dayalı gözlemlerime göre konuşuyorum”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji bölümünden emekli olan Profesör Doktor Doğan Perinçek de Marmara’da meydana gelen depremlerle ilgili yorumlarını sürekli olarak paylaşıyor.

636
“Yıllara dayalı gözlemlerime göre konuşuyorum”

Marmara Denizi’nde meydana gelen, büyüklü küçüklü 50’den fazla deprem tedirgin etmeye devam ediyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji bölümünden emekli olan Profesör Doktor Doğan Perinçek de Marmara’da meydana gelen depremlerle ilgili yorumlarını sürekli olarak paylaşıyor. Tecrübeli bilim adamının özellikle ilk depremlerin sonrasında yaptığı yorumlarda Karabiga yakınlarındaki sarsıntıyı tahmin etmesi dikkat çekti. Perinçek, “Kahin değilim yıllara dayalı gözlemlerime göre konuşuyorum” dedi.
 
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre 11 Ocak Cumartesi saat 06.28'de başlamak üzere Güzelköy açıklarında çok sayıda deprem oldu. Büyüklükleri 0.8 ila 3.1 arası olan depremler İstanbul'dan hissedilirken vatandaşlar üst üste yaşanan sarsıntıların ardından tedirgin oldu. Adeta deprem fırtınasının yaşandığı bölgede, Cumartesi günü saatler 16:37’yi gösterdiğinde ise yaşanan 4,7 büyüklüğündeki deprem büyük korku yarattı. Bu deprem İstanbul başta olmak üzer Tekirdağ, Edirne ve Çanakkale’de de kuvvetli şekilde hissedildi. Bu sarsıntının ardından da çok sayıda artçı deprem oluştu.
 
“KARABİGA KIYILARINA YAKIN ALANLARDA ARTÇILAR OLACAK MI? “
Depremlerin başladığı andan itibaren sosyal medyada düşüncelerini paylaşan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji bölümünden emekli olan Profesör Doktor Doğan Perinçek ilk olarak ‘Marmara'da deprem fırtınası’ başlığıyla; “Sabah 6.33 te Kıyıya yakın alanda başladı. 3 öncü depremi 2.8 büyüklükte deprem izledi. Ardından çok sayıda deprem ve bunlardan biri 2.9 büyüklükte Devamında birde 2.8 büyüklükte deprem var. 4 saatte 47 deprem yaşandı. Deprem odaklarının genel doğrultusu KAF ana fayından farklı. Kuzey-kuzeydoğu - Güney-güneybatı uzanıyor.
Depremlerin batı yönünde ilerlemesini engelleyen bir kütle varmış gibi yönünü Güneybatıya çevirdiği gözleniyor. Bu yönde devam edip Karabiga kıyılarına yakın alanlarda artçılar olacak mı? Bu depremler Biga Çan dolayı için bir uyarımı? Bekleyip göreceğiz” ifadelerini kullandı.
 
“KAHİN DEĞİLİM YILLARA DAYALI GÖZLEMLERİME GÖRE KONUŞUYORUM”
Perinçek’in bu yorumundan sonra kısa süre sonra Karabiga kıyılarında hareket oldu. Peribnçek buna ilişkin ise; “Yazdığım yorum gerçek oldu. Karabiga yakınlarında (Kandilli Rasathanesi verilerine göre) 1.2 büyüklükte bir artçı deprem yaşadık. Devamı gelir mi? Bu bir tesadüf mü? Bekleyip göreceğiz. Kahin değilim yıllara dayalı gözlemlerime göre konuşuyorum” dedi.
 
“BENZER TALİ FAY DEPREMLERİ ÖNÜMÜZDEKİ SAATLERDE FARKLI BİR ALANDA TEKRARLANABİLİR”
Perinçek, depremlere ilişkin son değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı; “Marmara Denizini batısında Güzelköy açıklarında ve doğuda Silivri açıklarında iki deprem yaşadık. Bu depremlerin takip eden artçılar açısından çok farklı olduğunu gözlemledik. Güzelköy depremini bir saatte 15 artçı takip etti ve ilk 4 saatte 50 deprem oldu. Silivri açıklarında ise ana deprem endişe ile izledik. Bir saat sonra ilk artçı olunca, endişemiz kısmen azaldı. Silivri depreminin en ilginç yanı, artçılar arasındaki zaman aralığının uzun olmasıydı. 16 saat içinde uzun zaman aralıklarıyla sadece 8 artçı deprem yaşadık. Söz konusu iki depremin odak noktalarının genel doğrultusu ana faya açılı geliyor. Her iki deprem için genel doğrultu Kuzeydoğudan Güneybatıya uzanıyor. Bu doğrultu dizilimini; dikkatleri çeken çok önemli bir özellik olarak görüyorum. Bölgedeki faylar üzerinde biriken enerji tali faylar ile boşaltıyor. İki depremin etkileşim içinde olduğunu ilkinin diğerini tetiklediğini düşünüyorum. Benzer tali fay depremleri önümüzdeki saatlerde farklı bir alanda tekrarlanabilir.”
 
Ersan KÜÇÜKKURU
 


Etiketler; #Doğan Perinçek
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.