Çevre iznine sahip tek termik santral!

Çanakkale’nin Çan ilçesi Yaya Köyü mevkiinde yerli linyit kömürü kullanarak elektrik enerjisi üretimi konusunda faaliyet gösteren ODAŞ Enerji Şirketler grubuna ait Çan-2 Termik Santrali, mevcut baca gazı arıtma sistemleri sayesinde 6 Aralık 2019 tarihinde aldığı ‘Emisyon Çevre İzni’ ile Türkiye’de

4509
Çevre iznine sahip tek termik santral!

Çanakkale’nin Çan ilçesi Yaya Köyü mevkiinde yerli linyit kömürü kullanarak elektrik enerjisi üretimi konusunda faaliyet gösteren ODAŞ Enerji Şirketler grubuna ait Çan-2 Termik Santrali, mevcut baca gazı arıtma sistemleri sayesinde 6 Aralık 2019 tarihinde aldığı ‘Emisyon Çevre İzni’ ile Türkiye’de ‘Pulverize Yanma Teknolojisi ve Yerli Linyit Kömürü’ kullanarak üretim yapan ve çevre iznine sahip tek termik santral oldu.

Çan Kömür ve İnşaat A.Ş.’den Çan-2 Termik Santrali ile ilgili yapılan açıklamada; 1 Ağustos 2018 tarihinden itibariyle 340 MWm/330 MWe kurulu güce sahip santralin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kabulü yapılarak ticari faaliyete geçtiği hatırlatıldı. 21.01.2015 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan “ÇED Olumlu Belgesi”, 28.01.2016 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan “Üretim Lisansı” ve 06.12.2019’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan “Çevre İzin ve Lisans Belgesi” alan tesisin Avrupa menşeili olup, BENSON tipi kritik pulverize yakma teknolojisi kullanıldığı bildirildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Kömürün yanması sonucu oluşan baca gazının arıtılması için baca gazı arıtma üniteleri bulunmaktadır. Bu üniteler; Tozun tutulması (Uçucu Kül) için ESP (Electrostatic Precipitator), elektrostatik toz tutma teknolojisi için General Electric (GE) – Avrupa teknolojisi tercih edilmiş olup, %99,94 verim ile çalışmaktadır. SO2 gazının arıtılması için Islak Tip Baca Gazı Arıtma Sistemi (FGD) teknolojisi ile GE/ALSTOM – Avrupa teknolojisi seçilmiş olup, %99 ile verim çalışmaktadır. Bu sistemde öğütülmüş kireçtaşı (CaCO3) kullanılmaktadır. NOx gazlarının arıtılması için SNCR (Selective Non-Catalytic Reduction), Katalitik Olmayan Seçici İndirgeme teknolojisi ile Avrupa teknolojisi tercih edilmiş ve proses %99 verim ile çalışmaktadır. Çan 2 Termik Santrali mevcut baca gazı arıtma sistemleri sayesinde 06.12.2019 tarihinde aldığı Emisyon Çevre İzni ile ülkemizde Pulverize Yanma Teknolojisi ve Yerli Linyit Kömürü kullanarak üretim yapan ve çevre iznine sahip tek termik santral konumundadır. Üretim sonucunda oluşan uçucu kül ve alçıtaşı atıkları santralimize ait olan ve mevzuat gereği zemini geçirimsizlik kil tabakası ve membran ile teşkil edilmiş düzenli depolama tesisinde bertaraf edilebilmektedir. Düzenli depolama sahasında depolanan bu atıklar için alınan ürün belgeleri ve izinler ile birlikte piyasaya satılarak ham madde olarak geri kazanılmakta ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.”

“BACADAN ÇIKAN BEYAZ GÖRÜNÜMLÜ EMİSYON SU BUHARIDIR”
Çan 2 Termik Santralinde, genel olarak tüm termik santrallerde bulunan ‘by-pass bacası’ bulunmadığı belirtilerek, “By-pass bacaları ile sistemde filtre arızası veya filtre sistemini çalıştırmadan elektrik üretimi yapılabiliyorken, proses çalışabilir olurken, Çan 2 Termik santralinde filtre arızası veya filtre çalıştırılmadan sistemin çalışması ve elektrik üretmesi mümkün değildir. Bu sebeple devreye alma ve işletme sırasında oluşan tozun ve gazın tahliyesinin Baca Gazı Arıtma Sistemleri üzerinden yapılması proses olarak zorunludur. Bacadan çıkan beyaz görünümlü emisyon su buharıdır. Mikronize boyutuna getirilmiş kireç taşı su ile karıştırılarak elde edilen bulamaç Baca Gazı Arıtma Sistemleri (filtre) ünitesi absorber içine püskürtülerek gazların tutulması sağlanmaktadır. Bulamaç ile gazların reaksiyonundan susuzlaştırılmış katı ürün alçı taşı proseste kalmakta, su ise buharlaşarak bacadan atmosfere verilmektedir. Yük tevzi müdürlüğünün talimatları, bakım veya arıza gibi durumlarda duran santralin ilk start döneminde ateşleme diye adlandırılan durumda fuel-oil kullanılmaktadır. Bu durum geçici ve çok kısa bir süre için geçerli olmaktadır” denildi.

“2020 YILINDA İLAVE 1000 YENİ İSTİHDAM”
Şirketin sürekli yatırım odaklı olup ülkenin bütün bölgelerinde yatırım yaptığı, yapmaya da devam edeceğine dikkat çekilerek, “Milli ve yerli imkanlarla bu faaliyetler yürütülmektedir. Uzun soluklu yatırımlar da ekonomik dalgalanmalardan etkileniyor olsa da şirketimiz aldığı tüm tedbirler ile bu durumdan sorunsuz çıkmaktadır. Son 1 yıl için grup şirketlerimiz bünyesinde 800 yeni istihdam sağlanmış olup 2020 yılında ilave 1000 yeni istihdam planlanmakta” ifadelerine yer verildi.

Haber Merkezi
 
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.