Reklam

Ünlü Profesör büyük depremi 2045 yılında beklediğini açıkladı

Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Kuzey Marmara’da iki büyük deprem beklediğini dile getirerek, “Kuzey Marmara’da bir deprem olacak. İstanbul etkileneceği gibi, Tekirdağ etkilenecek, Yalova etkilenecek, Kocaeli etkile

686
Ünlü Profesör büyük depremi 2045 yılında beklediğini açıkladı

Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Kuzey Marmara’da iki büyük deprem beklediğini dile getirerek, “Kuzey Marmara’da bir deprem olacak. İstanbul etkileneceği gibi, Tekirdağ etkilenecek, Yalova etkilenecek, Kocaeli etkilenecek, Çanakkale etkilenecek bu depremden. Yani ‘Büyük İstanbul Depremi’ demek için de herhangi bir neden söz konusu değil” ifadelerini kullandı.
 
Son zamanda yaşanan küçük ölçekteki depremler ile iyice gündeme gelen İstanbul depremine dair merak edilenleri Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan katıldığı televizyon programında yanıtladı. “1967 yılında belirlenen bir gerçek vardı ki; Kuzey Anadolu kırığı boyunca depremler doğudan batıya doğru adım adım kayıyor” diyen Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan şöyle devam etti; “Bu çok büyük bir buluştu. Bunu Prof. Dr. Mehmet Nafi Toksöz bulmuştu. Çankırı’da deprem olunca 1944, 1967’de Adapazarı’nda olunca, daha sonra dendi ki bunun batısında olan yer; İzmit Kocaeli. Kocaeli’de olacak dendi ve Kocaeli’de 1999’da oldu. Şimdi Kocaeli depremini savdı. Şimdi daha batıya doğru gerginlik kaydı. Daha batıda ise İstanbul var. İstanbul ve Tekirdağ’ın önünde deprem olmama olasılığı gibi bir durum söz konusu değil.”
 
Hep İstanbul depreminin göz önüne alındığını kaydeden Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Aslına İstanbul’da bir deprem olmayacak, Kuzey Marmara’da bir deprem olacak. İstanbul etkileneceği gibi, Tekirdağ etkilenecek, Yalova etkilenecek, Kocaeli etkilenecek, Çanakkale etkilenecek bu depremden. Yani ‘Büyük İstanbul Depremi’ demek için de herhangi bir neden söz konusu değil” ifadelerini kullandı.
 
Türkiye’de 7 tane iklim kuşağı, 4 tane de deprem kuşağı olduğunu anımsatan Prof. Dr. Ercan, “Bu deprem kuşaklarından bir tanesi Doğu Anadolu kırığı. Bu sola doğru atım gösteriyor. Kuzey Anadolu kırığı var, bizim Marmara’yı ilgilendiren. Bu da sağ atımlı bir kırık. Bunun yanı sıra Batı Anadolu kırıkları var. Dördüncüsü ise; Göller Bölgesi, Fethiye, Rodos, Girit, Mora ve Adriyatik’e doğru giren bir kuşak var. Bunun bir ucu Türkiye, diğer ucu ise Adriyatik” dedi.
 
“BENİM DEPREM BEKLEDİĞİM YIL 2045’TİR”
Depremlerin bir yasası olduğunu bildiren Ercan, “Bir yerde belli büyüklükte bir deprem olmuşsa, gelecekte o yerde en az o büyüklükte bir deprem olacaktır. Onun için deprem geçmişine bakmanız gerekiyor. 2 bin 300 yıllık deprem bilgisi vardır Türkiye’de, kanıtlarıyla. Bunlar jeofizik algı değildir ama tarihsel bilgiler ve arkeolojik bilgileri birleştirdiğiniz zaman 2 bin 300 yıl. Bunlara baktığımız zaman, İstanbul’un depremlerinin yüzde 71’i 6 ile 6,4 arasındaki büyüklüklerde. Yani yaklaşık her dört depremden üç tanesi orta büyüklükteki depremler. Yüzde 4’ü ise 6,4 ile7,2 arasındaki depremler. İstanbul’da Kuzey Marmara’da iki tane deprem olacak demiştik. Bunlardan bir tanesi Küçükçekmece önünde yaklaşık 25 kilometre içerde 6,4 ile 6,7 arasında bir deprem. Diğer bir deprem de geçen ay 5,8’lik depremin olduğu Mudanya'dan gelen ve Çorlu üzerinden Edirne’ye giden Eskişehir kırığının kesim noktası. Deprem tam orada olacak. Yalnız bunun büyüklüğü 7 ile 7,2 arasında olacak. Yaklaşık 7 büyülüğündeki bir deprem belirtisini 10 yıl önceden vermeye başlar. 6,5 büyüklüğündeki deprem 5 yıl önceden belirtisini vermeye başlar. Yani aniden gelmez deprem. Beklentiler doğrultusunda bugüne kadar Kuzey Marmara 16 tane büyük deprem görmüş. Biz 17'ncisini bekliyoruz şu anda. Depremlerin ikisi de Avrupa Yakasının önünde olacak. Benim deprem beklediğim yıl 2045’tir. Bir depremi belirlemek demek; yerini, büyüklüğünü ve zamanını söylemek demektir. Jeofizikte biz bir depremi bildik diyorsak eğer; yer, zamanı, büyüklüğü. Yani bunlardan her an deprem olabilir diye bilimsel bir açıklama olamaz. 
 
Ersan KÜÇÜKKURU
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.