“Türkiye Artık Kendi Raconunu Kesen Farklı Bir Ülke” (VİDEO)

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu,  Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile birlikte açılış ve temel atma törenleri ile bazı temaslarda bulunmak üzere Çanakkale’ye geldi.

1289
“Türkiye Artık Kendi Raconunu Kesen Farklı Bir Ülke” (VİDEO)
VİDEO HABER

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu,  Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile birlikte açılış ve temel atma törenleri ile bazı temaslarda bulunmak üzere Çanakkale’ye geldi.
 
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, uçakla geldiği Çanakkale havalimanında Vali Orhan Tavlı tarafından karşılandı. Belediye Başkanvekili Ali Sürücü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, daire müdürleri, ilçe ve belde belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Ak Partili il ve ilçe yöneticileri de Bakan Kasapoğlu’nu karşılayanlar arasında yer aldı.  
 
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale ziyareti kapsamında Biga’nın Göktepe köyünde, Biga Ticaret Borsası Hizmet Binası ve Zahireciler Sitesi temel atma törenine katıldı. Törene, Vali Orhan Tavlı, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü (ÇOMÜ) Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Biga Ticaret Borsası Başkanı Mesut Okyay, Biga ilçe Emniyet Müdürü Şafak Özkan ile daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Barış Pınarı Harekatı çerçevesinde askerimize olan desteğimiz, sporcularımızın o nazif selamı, onları ciddi anlamda empati ve muhabbetle kucaklamaları apayrı bir yer oluşturdu. Bu anlamda askerimize olan selamımızla birlikte çok daha büyük bir gücü, çok daha büyük bir morali kazandık. Ben şunu da ifade etmek istiyorum; ne askerimizin bölgeyi teröristlerden temizlemesine ne de sporcularımızın başarısına giden yolda bizi hiçbir gücün, hiçbir unsurun durduramayacağını, engelleyemeyeceğini de tüm dünyaya Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, öncülüğünde ispat ettik" dedi.
 
“ÇANAKKALE’MİZ TARİHİN BİZE EMANETİ, CUMHURİYET’İN ÖNSÖZÜ”
Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise konuşmasında yazın Biga başta olmak üzere köy köy, ilçe ilçe tüm bölgeyi gezdiklerini ifade ederek, “Sorunlarımızı, dertlerimizi not ettik, bunları Ankara’ya götürdük. Ankara’da da ara vermeden her hafta bir sosyal karşılığı olan grubumuzla bir araya geliyoruz. Ticaret borsamız, muhtarlarımız, belediye başkanlarımız her hafta Meclis’te bir Çanakkaleli grup oturup yazın ki tespitlerimiz başta olmak üzere tüm dertlerimiz, sorunlarımızı Ankara’daki ilgililerle görüşmeye çalışıyoruz” diyerek sözlerine başladı. 
Önemli programlar çerçevesinde Biga’da olduklarını kaydeden Turan, “Çanakkale’miz tarihin bize emaneti, Cumhuriyet’in önsözü. Biga’mız da Çanakkale’mizin parlayan yıldızı; sanayi de tarım da bambaşka bir ilçesi. Osmanlı’nın sancağı, Milli Mücadele’nin özel kahramanlarının olduğu çok kıymetli bir ilçemiz. Bugünkü temel atmamızda da Biga’nın nasıl özel bir yer olduğunu tekrar görmüş olduk. Yapılan iş az bir iş değil, çok kıymetli bir yatırım. Üniversitemizin bir kısmının burada olmasından tutun da sanayideki, tarımdaki hatta son dönem turizmdeki iddialarıyla beraber Biga’mız yeni dönemde inşallah adından çok daha söz ettiren ilçemiz olacak. Biga sadece herhangi 12 ilçeden birisi değil. Milattan önce 2 binlere dayanan tarihi ile bambaşka bir ilçemiz. O yüzden Biga’da olmaktan şeref duyuyoruz” dedi.
 
“TARIM BİZİM VAZGEÇİLMEZİMİZ”
Çanakkale’nin bir tarım kenti olduğuna değinen Turan şöyle devam etti; “Bazı illerde birkaç başlık var, aldığınızda değeri kalmaz. Ama Çanakkale’miz, Biga’mız hem tarım hem sanayi hem orman gibi her ana başlığın olduğu bir kent. Bu özelliklerin yanında tarım bizim vazgeçilmezimiz. 111 çeşit farklı ürün yetişiyor Çanakkale’mizde.  Bu kadar fazla sayıda ürünün olduğu başka il yok. Bunun içerisinde 44 ayrı ürünümüz ilk 10’da. Çanakkale’mizde yetişen 5 ürünümüz de Türkiye’de ilk 1 oranında. Hayvancılığımız, süt üretimimiz çok farklı yerde. Örneğin sadece Biga’mızda, tüm Türkiye’deki süt üretiminin yüzde 1’i karşılanıyor. Ama son dönemde Gümüşçay’da futbol yatırımları, Karabiga’da bakanımızın talimatıyla başlayan yeni futbol sahası, stadyumla beraber yeni dönemde tarımın yanında Biga’nın gençleri daha çok spor yapsın istiyoruz. Daha çok memlekete isim olarak katkı sağlasın, marka değeri artsın istiyoruz. Onun yanında bölgemizde sadece 215 bin büyükbaş hayvanın, 710 bin civarında da küçükbaş olduğunu söylemek aslında bugünkü yatırımın ne kadar kıymetli olduğunu gösteren en güzel iş. Sadece bunlar değil, arıcılıkta da 5 bin 800 tane kovan arıcılarımıza vererek ‘Çanakkale Balı’ diye bir iddiayı ortaya koymuş oldu. Gelişen, büyüyen ne varsa tarımda ve diğer iş kollarında hepsini büyütmek bizim en büyük görevimiz. Yine ufak bir müjde; balıkçılarla toplantı yapmıştık Karabiga’mızda. Oranın karidesi Türkiye’de meşhur. Ama kum şırlanı denilen bir canlı var, oradaki avlanma bu karidesi bitiriyor. Balıkçılarımız ısrar ettiler bunu yasaklayalım diye. İlçe başkanımız, belediye başkanımız, kaymakamımız takip ettik ve geçen 15 gün içerisinde bunun da bakanlık tarafından kararı verildi. Artık bölgede kum şırlanı avcılığı yasaklanmış oldu. Yani karidesin büyümesine, balıkçılığın daha da büyümesine yeni bir imkan sağlanmış oldu.”
 
“35 MİLYONLUK ÖNEMLİ BİR YATIRIM”
Temeli atılan zahireciler sitesinin 1986’dan beri var olan borsanın çok kıymetli bir adımı olduğunu dile getiren Turan, “Bölgemizde bireysel başarılar baş tacı ama toplu iş yapmak, beraber iş üretmek, ortak marka üretmek son dönemin olmazsa olmazı. Ezine Gıda OSB’sinden tutun Çanakkale Köprüsüne kadar, Troya’dan tutun Akif’in evine kadar birçok alanda ilkleri konuştuk. Bugün de bir başka ilki konuşuyoruz. 75 tane 400 metrekareden fazla deponun olacağı,  zahirecilerimizin tümünün daha rahat ulaşımının, daha rahat güvenliğinin daha rahat altyapısının olacağı bir tesisin temelini atıyoruz. Artık Biga’nın çerisinde otobüs girdi mi, tır girdi mi kavgası, trafiğin sıkıntı olduğu meseleleri çok geride kalacak. 2020’de bitmesi hedeflenen bu yerdeki bütün zahirecilerimiz daha rahat ihraç imkanı, ürünlerini daha rahat koruma kollama imkanı elde edecekleri özel bir mekan olacak. 35 milyonluk önemli bir yatırım. Bitmesiyle ilgili süreci hep beraber takip edeceğiz. Sadece zahire depolarının tarım ve hayvancılık üretiminin değil, hemen onun yanında belediyenin aldığı arsayla beraber burada hem tır parkının hem benzer faaliyetlerin ama daha ötesinde et entegre tesisinin olacağı bir kombine çalışmayı hep beraber keyifle takip edeceğiz. Biz esnafımızın bizim gören gözümüz olduğunu biliyoruz., işeten kulağımız olduğunu biliyoruz. Bir ülkede esnaf mutluysa herkes mutludur. Esnaf, üretici mutsuzsa herkes mutsuzdur. Tabi ki konjonktürel olarak, uluslararası operasyonlara bağlı olarak zaman zaman üzüldüğümüz, ekonomimizin bazı konularda endişe duyduğumuz durumları oldu. Ama geldiğimiz yerde tekrar rampayı tabiri caizse aştık. Şuan başka bir yere hep beraber yelken açıyoruz. Faizlerin daha da düşeceğini, üretimin artacağını, enflasyonun düşeceğini ynei dönemde hep beraber yaşayacağız” ifadelerini kullandı.
 
“TÜRKİYE ARTIK KENDİ RACONUNU KESEN FARKLI BİR ÜLKE”
Turan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bize ‘asla Türkiye’nin sınırından öte gidemezsiniz’ dediler. Ama kerhen değil, içimiz kanayarak değil, gururla tezkereye evet dedik. Bu milletin Mehmetçiği, sizlerin desteği ile beraber, Meclis’in oluruyla beraber Kuzey Irak’tan başlayın, Kuzey Suriye’nin tüm hattında terör devleti kurulamaz iddiamızı yerine getirmek için operasyona başladılar. Amerika’sı Rusya’sı hepsi ‘yapmayın’ dedi. Ama ne dedik yola çıkarken; egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ dedik. Millet ne derse o olacak dedik. Bu milletin güvenliği her şeyin başında olacak dedik ve o adımı da attık. Şunu demek istiyorum; Türkiye artık kendi raconunu kesen farklı bir ülke. Eski Türkiye yok. Güvenlikte de dış politikada da ama tarımda da ekonomide de artık farkı Türkiye var. Göreceksiniz ülkemiz her alanda büyümeye devam edecek. Güvenliğimiz de artacak, ihracatımız da artacak. Tarım da artacak, gençlik hizmetleri de artacak. Hep beraber inşallah sahil-i selamete ulaşmak için adımlarımızı atacağız. Allah milletimize birlik beraberlik versin. Allah zeval vermesin devletimize, duamız derdimiz odur. Bizim daha bölgeye çok hayalimiz var, daha yapacak çok işimiz var.”     
 
Konuşmaların ardından Biga Ticaret Borsası Hizmet Binası ve Zahireciler Sitesi'nin temeli atıldı. Daha sonra Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu,  Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Vali Orhan Tavlı ve protokol üyelerinin katılımıyla Biga ilçe merkezinde restorasyonu tamamlanan Çarşı Camii yeniden ibadete açıldı.

Ersan KÜÇÜKKURU
   
 Etiketler; #bülent turan
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.