‘Sessiz boru’ tartışmaları Ticaret ve Sanayi Odası’na yansıdı

Çanakkale Belediye Meclisi’nde tartışmalara neden olan ‘sessiz boru’ bu kez Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinde gündeme geldi.

1306
‘Sessiz boru’ tartışmaları Ticaret ve Sanayi Odası’na yansıdı


 
Çanakkale Belediye Meclisi’nde tartışmalara neden olan ‘sessiz boru’ bu kez Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinde gündeme geldi. Belediye Meclisinde, sessiz boru ile ilgili önerge veren İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi ve ÇTSO Meclis Üyesi Burak Kunt, buradaki toplantılarda da açıklamalarda bulundu. Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu da ‘sessiz boru’ tartışmaları ile ilgili değerlendirme yaptı. Semizoğlu’nun en çok takıldığı nokta ise, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın “Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası 2 senedir nerede?” şeklindeki sözleri oldu.  Semizoğlu, bu sözlere karşılık, “Ticaret Odası nerede ne demek? Ben bunu anlamıyorum. Biz de insanız, biz de emek veriyoruz. Ben kavga gürültü peşinde değilim” dedi.
 
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası(ÇTSO) Kasım ayı Olağan Meclis Toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde düzenlendi.  Meclis toplantısının açılış konuşmasını Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç yaptı. Kılıç, “2019 yılı 3 çeyreği geride bırakıp 4’üncü çeyreği de yarıladık. İlk 9 aylık süreçte ekonomimiz yaşanan terör olayları sebebiyle ciddi yaralar aldı ve istikrarsız ve güvensiz bir ortam olmuştu, bu süreçte maalesef birçok sektör geriledi, yerinde saydı kısacası ekonomik dengemiz bozuldu. Büyüklerimizin önemli sözleri aklımıza gelirken geçmişten ders çıkarıp moral ve motivasyonumuz ile önümüze bakmamız gerekir diye düşünüyorum. Özellikle 4. çeyrekte Barış Pınarı Harekatı sebebi ile yapılan stratejik anlaşmalar ve kararlı duruşumuz, piyasalarda güven ortamı oluşturdu. Kredi faiz oranları düşmeye başladı. Yine devlet yetkililerimiz açıklamış olduğu, ekonomiye destek paketleri piyasaları rahatlattı ve birçok sektörde hareketlilik başladı. Öncelikle bu süreçte ülkemizin geleceği için dik duruş sergileyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emek harcayan herkese teşekkürü borç bilirim” diyerek konuşmasına başladı.
 
“TURİZM SEKTÖRÜNDE CİDDİ BİR İVME YAKALADIK”
“2019 yılının son aylarında turizm sektöründe ciddi bir ivme yakaladık” diyen Kılıç, “Türkiye’nin birçok ilinde ve Çanakkale’mizde ziyaretçi rekorları kırıldı. Özellikle Çanakkale de Troia Müzemizin açılması ziyaretçi sayımızı ikiye katladı. Gelibolu Yarımadası Tarihi Alandaki kıymetli çalışmalar ve etkinlikler, Dalış turizmi için verilen çabalar, yine Çanakkale turizminin gelişmesi için emek harcayan başta devlet büyüklerimiz ve turizm camiamızdaki acenta sahipleri, otelcilerimiz, STK’larımız ile başarıyı elde ettiğimizi düşünüyor, Çanakkale’miz için emek harcayan herkesi kutluyorum” ifadelerini kullandı. 
 
“KURTULMANIN YOLU OLARAK DIŞ TİCARETİ GÖRÜYORUZ”
ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu da konuşmalarını yapmak üzere kürsüye geldi. Semizoğlu, “2018 yılının Ağustos ayında ülkemizde ekonomik olarak başlayan dalgalanmadan ticaretimizin negatif etkilendiği bu durumdan kurtulmanın yolu olarak dış ticareti görüyoruz. Birçok şey düzelmeye de başladı, görüyoruz. Ekonomik göstergeler de bunu gösteriyor. Biz oda yönetimi olarak bu durumu kriz değil de fırsata çevirmek için üyelerimizi daha çok yurtdışına açmak, üyelerimizin tecrübesini, morallerini daha üst seviyeye yükseltmek için dış gezilere önem vermeye başladık” dedi.
 
“ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI KİMSEYLE KAVGALI DEĞİL”
Açılış konuşmalarının ardından meclis toplantısında önerilerini ve sorunları dile getirmek amacıyla üyeler söz aldı. İlk önce Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu söz alarak, geçtiğimiz haftalarda Çanakkale Belediyesi’nde meclis üyesi Burak Kunt tarafından gündeme getirilen sessiz boru tartışmalarını değerlendirdi. Semizoğlu, “Burak Kunt arkadaşım, sessiz boru konusunda sizleri tebrik ediyorum. İki senedir Burak Kunt arkadaşım burada komite başkanıyken bunları dile getirmeye başladı. Meclis üyesi oldu dile getirmeye devam etti. Çanakkale Belediye Meclis Üyesi oldu devam ettirdi ve aldı. Tebrik ediyorum arkadaşımı sektörü adına. Çanakkale’deki tüketiciler adına teşekkür ediyorum. Şimdi orada Sayın Belediye Başkanı’nın bir sözü var; ‘Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası 2 senedir nerede?’. Burada Başkanım burada. Şimdi bunu yaptı ben kulaklarımı tıkadım, Belgrad’dayım. İnanır mısınız 15 kişi aradı Başkanım sen cevap vermeyecek misin? Ya bir şey demedi ki nerede diye sordu. Bilmiyorsa yeri belli koca bina. Şimdi herkes şunu bekliyor;  Selçuk bey çıksın Belediye Başkanı’na cevap versin. Belediye Başkanı da ona cevap versin. Ne oldu? Oda ile belediye kavgalı. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası kimseyle kavgalı değil arkadaşlar. Hiçbir zaman da kavga etmeyecek. Hakkını da koruyacak, saldırılara da cevap verecek ama kimseyle kavga etmeyecek” şeklinde konuştu.  
 
“ELEŞTİRMEDEN KİMSE BİR ŞEY BİLEMEZ”
“Biz odamızın üyesini iş arkadaşlarımızı kendini geliştirmesi, ticaretini geliştirmesi, ilimize yatırımcılar gelmesi için çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz” diyen Semizoğlu, “Ama lütfen bu feryadımızı dışarı vuralım. Yanlış gördüğümüz her şeyi eleştirelim, Odanın yönetimini eleştirelim. Belediye yönetimini eleştirelim, Özel İdareyi eleştirelim. Çünkü eleştirmeden kimse bir şey bilemez ki monoton bir hayat her gün işine gelip gidiyorsun, hiç bir şey yapmazsak da burada odanın yönetimi, meclisi burada. Ama biz iş yapan tarafında olalım. Lütfen şu sessizliğimizi bozalım istiyorum arkadaşlar” çağrısında bulundu.
 
“HİÇ KİMSEYE DANIŞILMADAN BUNUN GEÇTİĞİ FALAN YOK”
Semizoğlu’nun konuşmalarının ardından belediye meclis üyesi ve oda meclis üyesi Kanber Koç söz alarak, “Başkanım ben Oda Meclis üyesiyim hem de Belediye Meclis Üyesiyim. Sessiz duramıyoruz, Çanakkale’nin tantanası devam ediyor. Oradaki tabi Başkanımın muhatabı sizsiniz, sizin muhatabınız Başkan o ayrı bir şey bizimle alakalı değil. Ama kamuoyunun bilmediği yanlış dillendirdiği olaylar var” diyerek şunları söyledi: “Şimdi ben de bu işin içerisindeyim. İdare 2015’te bir karar almış, karar da bütün binaların tesisatlarının kontrol yapılması, pis suyu, temiz suyu çok doğru bir karar. Bunlardan en çoğu mustarip olanları bizim tamirci firmalar oldu. Sıkıntılarını biz çektik ama biz de ya kardeşim bunu neden böyle yapıyorsunuz? Ardından 2017 yılı geçmişteki Meclis üyeleri demişler bu özellikle Çanakkale’deki 1+1, 2+1 küçük binalar da ses ile ilgili problemler var. Bununla ilgili firmalar, şahıslar var Çanakkale’den, dışarıdan tabi biz bunun içerisinde değiliz. Karar alındı ne karar alındıysa ona da uymak zorundayız. 2017 yılında alınmış bir karar iş bu pozisyona geldi. Geçenlerde bu konu Başkanlık divanındaydı. Başkanlık Divanı bu konuyu öneri olarak aldı komisyona sevk etti. Komisyonda görüşülmüş ben komisyonda da değilim. Kendi sektörüm olduğu için söylüyorum. Orada şu mevzular oldu; hiç kimseye danışılmadan, hiç kimseyle konuşulmadan bunun geçtiği falan yok yani. Böyle bir şey yok. Orada tutanakları var. Makine Mühendisleri Odasıyla iki defa görüşülmüş. Birçok kurumla görüşülmüş. Burada da işte Ticaret Odası taraf oldu diye bir mevzu oldu. Ticaret Odası taraf olmadı. Burada oturduk bende katıldım o toplantıya.”
 
“TİCARET ODASI NEREDE NE DEMEK, BEN BUNU ANLAMIYORUM”
Yönetim Kurulu Başkanı Semizoğlu, bu açıklamanın üzerine “Ticaret Odası taraf olmadı da ‘2 sene Ticaret ve Sanayi Odası nerede’ lafı nereden çıktı, ne alaka” sorusunu Koç’a yöneltti.
Koç, “Şöyle oldu Başkanım onu da söylüyorum. Buradan hiç kimseye sorulmadı, edilmedi, şöyle böyle diye mevzular olunca bu mevzu girdi. Hiç kimse Ticaret Odasına sorulmadı, şuraya sorulmadı deyince bu mevzu oldu. Ben bilin diye söylüyorum” cevabı üzerine Semizoğlu, “Kanber Bey onun cevabı Ticaret Odası nerede mi? Ben bununla ilgili burada 3 tane toplantıya katıldım” diyerek şunları belirtti: “Ticaret ve Sanayi Odası nerede demek, ne demek? Şimdi bakın arkadaşlar burası bizim Meclisimiz herhangi biriniz söz alıp istediğiniz gibi konuşuyorsunuz. Burada Yönetim Kurulu Başkanı veya Meclis Başkanı senin mikrofonunu kaldır sen sus demiyor. Ticaret Odası nerede ne demek? Ben bunu anlamıyorum. Biz de insanız, biz de emek veriyoruz. Ben kavga gürültü peşinde değilim. Ticaret ve Sanayi Odası burada sessiz boru konusunda benim bildiğim kadarıyla bunun bir standarda gelmesini istediler basından da takip ettiğim kadarıyla. Belediye tarafı da, isteyen taraf da bu standarda geldi. Bakın ilgili komite üyesi bunu burada dile getiriyorsa burada biz dile getiririz. Ama Ticaret Odası nerede, al işte meclis burada ya. Meclis Üyesi olarak çıkıp istediğinizi söyleyebiliyorsunuz değil mi? Kimse mikrofonunuzu kapatmıyor, bağırmıyor da onun için şanslıyız.”
 
“BU KONUŞMANIZI KINIYORUM, ORADA KONUŞMALIYDINIZ”
Meclis Üyesi Burak Kunt, Semizoğlu’nun konuşmasının ardından söz alarak, Kanber Koç’a soru yöneltti. Kunt,  “Sayın Koç son Belediye Meclis toplantısında 3 kere söz verilmediğini siz gözlerinizle şahit olmanız lazım. Yani ben anlamadım siz şuan da kimi savunuyorsunuz?” diye sordu.
Koç, soruya cevap olarak, “Ben kimseyi savunmuyorum. Yanlış bilgilendirme, ben kimsenin avukatı değilim” demesinin ardından Kunt, “Burası bu konuyu konuşmanın yeri de değil. Orada konuşsaydınız keşke. Ben hiç duymadım orada sizin sesinizi” diyerek şu ifadeleri kullandı: “2017 yılında alınan kararlarda herhangi bir poz numarası yoktur. Bugün alınan karar da vardır. 2017 yılında alınan kararda poz numarası olmadığını siz de çok iyi biliyorsunuz. Yüz yüze konuştuğumuzda da poz numarasının olmadığını siz de çok iyi biliyorsunuz. İmar Komisyonu Başkanı 1 hafta önce 1 Kasım Cuma günü saat 19.00 civarında kendisi bunun herhangi standardı olmadığı ile ilgili açıklama yapmıştır. Canlı yayın ekranlarında da vardır kayıtlarda da vardır. Bu konuşmanızı kınıyorum. Bunu orada konuşmalıydınız. Teşekkür ediyorum başka da cevap vermeyeceğim.”
 
EĞİTİMLERE EN ÇOK KATILIM SAĞLAYAN ÜYELERE PLAKET
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası son üç yılda eğitimlere en çok katılım sağlayan üyelerine plaket vererek gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti. Kasım ayı olağan Meclis toplantısında gerçekleştirilen plaket töreninde ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semzioğlu, odanın yaptığı tüm çalışmaları dijital olarak kayıt altına alarak, faaliyetlerin istatistiki verilerini tuttuklarını belirterek, “Bu kapsamda odamız tarafından son üç yılda düzenlenen üye eğitim faaliyetlerine katılım sağlayan üyelerimize, eğitimlerimize gösterdikleri ilgi ve sağladıkları katkının küçük bir ifadesi olarak, kendilerine teşekkür ederek plaket verme kararı aldık. Bu uygulamamız 2020 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yapılmaya devam edecek. Tüm üyelerimiz bizler için çok kıymetli ama işinden ve özel zamanlarından daha fazla fedakârlık yaparak eğitimlerimize sürekli katılan üyelerimizi onurlandırmanın tüm üyelerimiz için özendirici bir faaliyet olduğunu düşünüyoruz. Üyelerimiz bulundukları Meslek Komite temsilcileri üzerinden Yönetim Kurulumuza eğitim taleplerini iletebilir. 2020 yılında özellikle Dış Ticaret, Verimlilik, Maliyet Muhasebesi gibi birçok konuda uzun soluklu ve uygulamalı eğitim faaliyetleri planlıyoruz” dedi.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN

 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.