Sirtaki Festivali geliyor! (VİDEO)

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Folklor Araştırma Derneği Gençlik ve Spor Kulübü (ÇAFAD)’a ziyarette bulunarak, yaptıkları projelerle ilgili sohbette bulundu. Gökhan ve beraberindekileri Başkan Selim Yazan ve ÇAFAD dansçıları karşıladı.

233
Sirtaki Festivali geliyor! (VİDEO)
VİDEO HABER

 
 
Yapılan ziyaretten ötürü mutluluğunu dile getiren ÇAFAD Başkanı Selim Yazan projelerinden bahsederek, “Bizim bu sene 20. senemiz, 1999 yılının sonunda başladık. Halk oyunları ile başladık ama iki yıldır bir proje yapıyoruz ve Aynı Denizlerin Dansları adı altında, Midilli- Çanakkale, Makedonya-Çanakkale gibi ortak oynanan birçok oyun var. Yunanlılarla, Gürcülerle beraber oynadığımız oyunlar var. Bu projeyi de hayata geçirdik ve iki yıldır baya bir talibi var. 3-4-5 Mayıs’ta da Çanakkale’de ilk defa Uluslararası Sirtaki Festivali yapacağız. İlk bağlantılara göre Midilli’den bir grup gelecek. Girit’ten gelme ihtimali var. Bursa, Bodrum, Bandırma, Ayvalık, Akçay, Edremit ve İstanbul sirtaki gruplarının katılımı ile büyük çapta bir festival yapmak istiyoruz. Halk oyunları bildiğiniz üzere hızlı bir şekilde devam ediyor. Tekrar ziyaretiniz için teşekkür ediyorum” dedi.
 
“BURADA ÇAFAD’IN ÖTESİNDE ÇANAKKALELİLERİ GÖRÜYORUZ”
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yaptığı ziyaretle ilgili olarak, “Beraber başladık sayılır. 1999 senesin de ben de meclise seçilmiştim. Beraber yürüyoruz bu yollarda. Festival çok güzel. Hem Marmara’da aynı zamanda da Ege’de kıyımız var. Ege çok önemli bir deniz. Dünyanın en güzel denizi Ege çünkü çok tarihi bir geçmişi var. Birçok medeniyet var orada.  Güzel bir deniz. Yunanlılarla da birçok birlikteliğimiz olmuş. Şimdi de komşuluk ilişkilerimiz de iyi aslında. Arada bir savaşmaya çalışıyoruz ama savaşmaya niyetimiz yok. Bizim onlarla savaşmamızın bir manası yok. Aynı coğrafyayı paylaşıyoruz aslına bakarsak Ege Denizi’ni birlikte planlayabilirsek, çok daha zenginleşeceğiz ama emperyalist güçler bu konuda pek müsaade etmiyor. Ama biz halklar olarak önemsiyoruz. Yunanistan’a gittiğimizde hiç yabancılık çekmiyoruz. Özünde aynı kültürü yaşıyoruz. Buradan oraya gitmiş olanlar, onlara daha ileri seviyede medeniyet götürmüşler. Anadolu’dan gidenler orayı da değiştirmişler. Sirtakiye gelirsek inşallah bu festivalde hep beraber oluruz. ÇAFAD zaten Çanakkale’de folkloru aldınız gösteriyorsunuz. Her kente nasip olmaz böyle yıllarca peşinde koşan, folklor etkinliğini yapmaya çalışan, yaşatmaya çalışan, bunu özellikle gençlere sevdirmeye çalışan bir kurum olarak kente değer katıyorsunuz. Ben size teşekkür ediyorum. Yerel yönetimler olan belediyemiz, ÇAFAD kültürel etkinliklerine her zaman destek olmak noktasındayız. Burada ÇAFAD’ın ötesinde Çanakkalelileri görüyoruz. Sizlere başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.
 
Ülgür Gökhan, “Beş sene geçmiş ve önümüzde yerel seçim var. Beş senenin sonunda yine çuvalın ağzını açtık. Oylarınızı çuvala bekliyoruz. Ben burada, ÇAFAD’da bir sivil toplum kuruluşu ve iki tane kitapçık getirdim. Bir tanesinin içerisinde geçmiş 5 yılda neler yapmışız projeler, etkinlikler bunlar var. Bütçeler var. Mal beyanımız da içinde. Bu hesap kitapçığı diyorum buna. Diğer kitapçığımızda eğer seçilirsek neler yapacağız projeler var” diyerek kitaplarını takdim etti.
 
İsmail ŞEN
 
 
 Etiketler; #sirtaki
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.