Gider, MHP İl Kadın Kollarının düzenlediği etkinliğe katıldı

Cumhur İttifakı AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Kadın Kolları’nın düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğine eşi ile birlikte katıldı.

384
Gider, MHP İl Kadın Kollarının düzenlediği etkinliğe katıldı


 
Burada yaptığı konuşmada, bu farkındalık gününün iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Gider, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün farkındalık oluşturma adına kullanılması gerektiğini düşünenlerdenim çünkü bunu kutlayabilmek için dünyanın her yerinde kadının hak ettiği yerde oluyor olması lazım” diyerek düşüncelerini dile getirdi.
 
MHP Kadın Kolları’nın düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde 100 kadının sinema ile buluşturulması öncesinde, 286’da çay ve kek ikramında bulunuldu. Programda konuşan MHP İl Kadın Kolları Başkanı Derya Bayram Ulutaş, “8 Mart, tüm dünyada kadınların eşitlik, özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri çok özel bir gün. Yılın sadece bir günü kadınları hatırlamak, onların aile ve toplum üzerindeki değerlerini ön plana çıkarmakla, onların hak ettiği kazanımlar ödenmiş olmaz. Eşitlikten söz ederken bunu uygulamalarda da görebilmeliyiz. Örneğin; siyaset, idare ve toplumun diğer alanlarında kadınların hak ettiği fırsatlar verilmelidir. Daha uygar ve sağlıklı bir toplum için kadınlara her zaman ihtiyaç vardır, kadınlara verilen bu özel güne saygı duyulmalı ve sadece onları bir günle değil her zaman hatırlamalıyız. Kadınlar toplumun mimarıdır. Bu toplumun değişmesi, gelişmesi, ahlaki olarak bütünlüğü, aile yapısı ile tamamen kadına bağlıdır. Unutmayalım ki hepimizin annesi bir kadındır. Bu durumu sanırım en iyi özetleyen söz Hz. Muhammed (SAV) sözüdür ve der ki ‘cennet anaların ayakları altındadır.’ Kadınlar günü, kadın olmanın anlam ve önemi üzerine etraflıca düşünmek, samimi bir şekilde kafa yormak ve karşılaştığı zorlukları ele almak için iyi bir fırsattır. Son yıllarda kadınlarımızın muhatta kaldığı ve bizi son derece kaygılandıran insanlık dışı muamelenin tamamen ortadan kaldırılması için başta siyasi sorumluluk sahipler, tüm sivil toplum kuruluşları üzerine düşeni eksiksiz yerine getirmelidir. Kadın aslında çok zorlu bir yoldan bugüne gelmiştir. Yunan’da kadınlar için ‘bunlar şeytan mı yoksa cadı mı’ diye anılırken, eski Arap toplumlarında kız evlatlar diri diri gömülmüş, babalar kız doğan evlatları için başı önde gezmiştir. Aslında kadınlık zor bir yoldan bugünlere gelmiştir. Hâlbuki kadın yeni doğan yani bir insanın en aciz anında sütüyle besleyebilecek kadar kutsal yaratılmış bir varlıktır. Dolayısıyla öncelikle bizim kendi kıymetimizi bilmemiz gerekmektedir” şeklinde konuştu.
 
“BU FARKINDALIK GÜNÜNÜ İYİ DEĞERLENDİRMEMİZ GEREKİR”
Kürsüye gelen AK Parti Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider ise, “Bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Bizde bu kutlama lafı her şeye kullanılır olmuş. Oysa her şey kutlama değildir, bazen anma için gün belirlenir bazen farkındalık oluşturmak için gün belirlenir. Bu anlamda, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün farkındalık oluşturma adına kullanılması gerektiğini düşünenlerdenim çünkü bunu kutlayabilmek için dünyanın her yerinde kadının hak ettiği yerde oluyor olması lazım. Bunu kutlayabilmek için dünyada cinayete kurban giden kadınlarımızın olmaması lazım. Eziyet gören kadınlarımızın olmaması lazım. Bu farkındalık gününü iyi değerlendirmemiz gerekir” ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından Çanakkale’nin kadın girişimcilerden ünlü Mevlevi tatlısını üreten Atiye Laçin, kadınlara girişimcilik semineri verdi. Seminerin ardından etkinlik sinema programı ile devam etti. 
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.