Ayvacık’ta miting havasında coşkulu açılış

Ayvacık İlçesinde hizmete başlayan seçim bürosunun açılış törenine AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan katılım gösterdi. Turan, burada yaptığı açıklamada, Ayvacık’ın gelişimine ve Troya Yılına dikkat çekti.

523
Ayvacık’ta miting havasında coşkulu açılış


 
Ayvacık İlçesinde hizmete başlayan seçim bürosunun açılış törenine AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan katılım gösterdi. Turan, burada yaptığı açıklamada, Ayvacık’ın gelişimine ve Troya Yılına dikkat çekti.
 
AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılış törenine katılan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’a AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti Ayvacık Belediye Başkanı ve adayı Mehmet Ünal Şahin, AK Parti Ayvacık İlçe Başkanı Halil İbrahim Engin, Ayvacık Kadın Kolları Başkanı Handan Gençtepe eşlik etti. Ayvacık Çarşı içerisinde gerçekleşen açılışta AK Parti Ayvacık il genel meclis üyesi ile beraber belediye meclis üyesi adayları da halka tanıtıldı.
 
Açılış konuşmasını yapan Ayvacık AK Parti İlçe Başkanı Halil İbrahim Engin seçim koordinasyon merkezinin açılışının hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. Daha sonra kürsüye gelen Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin vatandaşlara yapılan yatırımlar ve projeler hakkında bilgiler verdi. Miting havasında geçen açılışta konuşan Ayvacık Belediye Başkanı ve AK Parti Ayvacık Belediye Başkan Adayı Mehmet Ünal Şahin, “Beni bu dönem 4. döneme tekrardan aday gösteren Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan ve milletvekillerime çok teşekkür ediyorum. Adaylık başvurusu yapmamama rağmen yine beni burada sizlere hizmet etmek için layık gördüler. Bakınız Ayvacık biz gelmeden önce ne haldeydi, şimdi ne halde. Ayvacık 4 bir yandan büyüyor ve gelişiyor. Yaptığımız yatırımlarla, çalışmalarla, hizmetlerle ve projelerimizle Ayvacık bir dünya markası olma yolunda adım adım ilerliyor. Biz göreve geldiğimizde ilk ne yaptık? Altyapımız önemli dedik altyapımızı yaptık. Kadastro çalışması gerçekleştirdik. Özellikle Ayvacık mezarlığımızda yaptığımız kadastro çalışmasıyla halkımız dedelerinin mezarlarını bile milimetrik olarak bulabilirler. Bunun yanından önceden bizim cenazelerimiz omuzlarda taşınırdı. Şimdi ise 1 değil, 2 değil, 3 değil tam 4 tane cenaze aracımız var.  Biliyorsunuz Ayvacık’ta son bir deprem afeti yaşadık. Biz depremin ilk anından itibaren vatandaşlarımızla bir araya geldik. Orada hasar gören kullanılmayan yapılar ve bozuk yapılardı. Bizden evvel Ayvacık’ta yılda 2 tane ruhsatlı yapı yapılırken, şimdi binlerce yapı yapıldı. Var mı birinde bir sıkıntı? Yok çok şükür. Herkes layıkıyla yaptığı sürece bu binalarımız depreme dayanıklıdır” dedi.
 
“AYVACIK’I HER YÖNDEN GELİŞTİRMEYİ KENDİMİZE BORÇ BİLİYORUZ”
Başkan Şahin şöyle devam etti; “Şimdi ilk olarak doğalgaz meselesinden başlamak istiyorum. Başkalarından umut bulmayın. Bakın elimizde belgelerimiz var. 2012 yılında talep örgütlenmesi yaptık, halkımızdan imza topladık. O zaman bütün birimlere başvurumuzu yaptık. Ekiplerimiz kahvehane kahvehane dolaşarak imza topladılar. Yeterli imza toplanmadı. Tabi bu yeni süreçte binlerce ev de yapıldı. Doğalgazı biz getirebiliriz. Ezine’den Akçansa Çimento Fabrikası için geçti ve sadece bir mahalleye geldi. Doğalgazımız gelecektir ama biraz zaman da geçebilir. Biz bir müddet sonra doğalgazımızı bile kendimiz üreteceğiz. Bakın TROAS Katı Atık Tesisi’mizin çalışmasını yapıyoruz. Bugün bize bir yazı geldi ve altında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası var. Bu tesiste çöpten biyoenerji ve gaz elde edeceğiz. Bunun için TROAS Katı Atık Birliği’nin şirketleşmesi lazım. Bunun için müraacatımızı yapmıştık ve bugün itibariyle bu iş imzalanmıştır. Bakınız Ayvacık için önemli bir proje daha Ayvacık Meslek Yüksek Okulu. Bu okulumuzun inşaası bitti. Kısa zaman sonra burada 2000 öğrenci olacak, az bir sayı değil. Bakın Ayvacık’ta Adalet Bakanlığı tarafından cezaevimiz yapılıyor. Burada zeytin işleme tesisi olacak. Biz Ayvacık’ın ekonomisi gelişsin diye çalışıyoruz. Ben ev yüzü görmem diyen yüzlerce vatandaşımız TOKİ sayesinde ev sahibi oldu. Biz ev yapıyoruz, bazı vatandaşlar da su giderim tıkandı diye bizi şikayet ediyor. Biz ne yapıyoruz ona bir önce baksınlar. Bakınız ilçemizin dört bir yanında yaptığımız yatırımlar var. İşte yüzme havuzumuz, spor salonlarımız, okul binalarımız, TOKİlerimiz, üniversitemiz, hastanemiz, arıtma tesislerimiz. Daha sonra sizlerle yeniden buluşmamızda projelerimizden daha da bahsedeceğiz. Truva yılı sebebiyle Ayvacık’ta ne yapabiliriz diye düşündük ve Hektor’un heykelini dikmeye karar verdik. Hektor, Anadolu topraklarının ilk savunucu askeridir. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale Savaşı sonrasında diyor ki, Hektor’un öncünü aldım diyor. Biz bunun için bu heykeli yaptık. Bilmeyenler için söylemek istedim. Su katılım parasından da bahsetmek istiyorum. 2464 sayılı belediyeler kanununda 88. ve 89. maddelerinde bu var. Sayıştay bunu bizden istiyor. Çanakkale Belediyesi her yıl alıyor. Bizim de almamız gerekti ama biz bunu halkımızı göz önünde bulundurarak düşük emlak değeri üzerinden aldık. Bunu almıyorum demek suçtur. İnanın hiçbir şeyi satmadan biz aldık. Tapuları belediyededir. Gelin görün. Biz satmadan bu işi götüreceğiz. Biz Ayvacık’ın katma değerini yükselttik. Bakın bugün 175 kişi belediyemizde çalışıyor. Bugün Ayvacık’a kattığımız para aylık 550 bin lira. Biz Ayvacık’ı her yönden geliştirmeyi kendimize borç biliyoruz. Ayvacık ekonomisiyle de örnek bir ilçe olma yolunda ilerliyor.”
 
“HER İLÇEMİZDE ÇOK ÖNEMLİ BİR DÖNÜŞÜM YAŞANIYOR”
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise, “Son dönemde hepiniz görüyorsunuz şehrimizde her ilçemizde çok önemli bir dönüşüm yaşanıyor. Projelerimiz küçük küçük taş yaptım su getirdim değil. Her ilçemiz ayağa kalkıyor. Köprümüz bir uluslararası proje. Asya ile Avrupa’yı bir birine bağlayacak olan buranın tarımına, turizmine çok önemli katkı sağlayacak olan bir köprü. Dünyanın en uzun ayak aralığı olan köprüsü. Geçin bu tarafa Troya 2018 yılı o bölgeyi ayağa kaldırdı. Turist sayımız 200 binlerden 600 binleri geçti. Bu daha başlangıç. Bununla ilgili toplantılar, köylerin alt yapı sorunları, müze yapılması, belgesel sinema filmi yapılması gibi, birçok etkinlikle Troya’yı tekrar Türkiye’nin ve dünyanın gündemine taşıdık” dedi.
 
“ÇANAKKALE’NİN DİĞER İKİ VEKİLİ ORADA YOKTU”
Turan, “ Geçen hafta meclisimizde bir ilk yaşandı. Troya belgeseli, tüm vekiller, bürokratlara izletildi. Birçok vekil ve bürokrat vardı. Meclis adeta Çanakkale’ye taşındı. Birçok vekil, bürokrat, bakan vardı ama bizim iki tane vekilimiz yoktu. Bu doğru bir şey değil, siyaset bir yere kadar. Parti farklı bir yere kadar. Ortak şey olması lazım. Hizmet varsa, Çanakkale varsa hep beraber orada olmamız lazım. Troya’ya turist gelince, müzeyi gezerken sen CHP’li misin, AK Partili misin diyecek mi?  Esnaf ayrımı olacak mı? O yüzden bu konularda ki takıntılardan vazgeçmek lazım. Keşke orada dört vekil bir araya gelsek, herkesi beraber karşılasaydık. Jülide Hanım’la beraber karşıladık. Birisi Biga vekili birisi merkez vekili. Orada yüzden fazla vekil vardı. Ama Çanakkale’nin diğer iki vekili yoktu.  Herkes kazanacak turist gelince. 200 bin olan turist 600 bine çıkmışsa herkes kazanmayacak mı? Ama maalesef bunu yapmadılar” şeklinde konuştu.
 
“BURANIN KADERİ TURİZME BAĞLI”
Tarım Gıda OSB’si hakkında değerlendirmelerde bulunan Turan, “Bütün işler başladı, alt yapı ihalesi aşamasına başladık, bir yılı geçmeyen bir süre içerisinde 91 tane tarım fabrikası temeli atacağız. 8 bin tarım işçisi, yan işçilerle beraber, lokanta şoför derken, 10 binlerce insanın ekmek yiyeceği yerden bahsediyorum. Artık insanlar köyden kente değil, kentten köye gitmeye çalışacak. Meyve, sebze, et kıymetliyse neden insanlar bunu yapmasın.  O yüzden Çanakkale son dönemde her ilçesinde uluslararası projelerle hatırlanmaya başladı. Hemen yanımızda Bayramiç, Mehmet Akif Ersoy evini müze yaptık, tüm Türkiye’ye duyurduk, onun içinde belgesel yapılıyor,  orada da turist sayısı artmaya başladı. Assos orada UNESCO’da tescilin kalıcı olmasını istiyoruz. O kültürel mirasın kalıcı olmasını istiyoruz bir müjde Assos yolu dardı, problemdi, girişler, çıkışlar zordu şimdi başladık Assos yolunu Behramkale’ye kadar harika bir yol haline getireceğiz inşallah. Ama daha ötesi biz başladığımız işi yarım bırakmayız. Buranın kaderi turizme bağlı, meyvemiz sebzemiz turizme bağlı. Ne kadar çok insan gelirse o kadar çok satma imkânımız olur. Yol olacak ki ulaşım olacak ki tarımda, turizm de daha kıymetli hale gelsin” diye konuştu.
 
“AYVACIK’IN NE EKSİĞİ VARSA BAŞKAN İSTİYOR”
“Aynı şekilde şehrimizde değişmeyen yol, okul, hastane kalmadı. Ayvacık, Ezine Hastanesi, Çanakkale’de devlet hastanesi ve üniversite hastanesi ortada. Lapseki, Biga, yenice hastanesi hepsini açtık. Şuan Çan devam ediyor” diyen Turan, konuşmasını şu şekilde bitirdi: “Bütün okullarımız, hastanelerimiz yoluna girdi. Ayvacık’ın ne eksiği varsa başkan istiyor, biz omuz veriyoruz. Burası küçük bir ilçe normalde ne işi var yüzme havuzunun denebilir. Ama ısrar etti omuz verdik Ayvacık’ın gençleri için yaz kış kullanacakları bir yüzme havuzu oldu. Yeni dönemde Küçükkuyu tünellerimizi de açarak Ayvacık, Küçükkuyu, Edremit hattını rahatlatmak istiyoruz. Ne eksiğiniz varsa onu biz yaparız. Yaparsa AK Parti yapar. Birileri laf üretecek, birileri iş yapacak. Bir adamın üç dönem kolay mı kazanması. Çalışmasa, üretmese halkı ile beraber olmasa kazanabilir mi? Biz söz verdik Cumhurbaşkanımıza eze eze farkla kazanacağız diye göreceksiniz bunu başaracağız.”
 
Konuşmaların ardınadn ilçe seçim koordinasyon merkezinin açılışı gerçekleşti. Vatandaşlar burada Bülent Turan ve Ayvacık Belediye Başkanı Bülent Turan’a büyük ilgi gösterdi. Açılış coşkusuna ortak olan Turan, davul zurna eşliğinde başkan Şahin ve partililer ile birlikte oynadı. Hatta Turan bir arada davulu boynuna asarak tokmağı da vurmayı ihmal etmedi. O anlarda Ayvacık ilçe seçim bürasounda coşku daha da arttı.
 
İsmail ŞEN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.