Geyikli’nin Adayı Oruçoğlu projelerini anlattı

2019 yerel seçimlerde Geyikli Beldesi’ne AK Parti’den Belediye Başkan Adaylığını koyan Mevlüt Oruçoğlu, beldeyi geliştirmek adına yapacağı projeleri anlattı. Oruçoğlu’nun projelerinin arasında en çarpıcı olan ise, beldeye doğalgaz getirilmesi vaadi oldu.

386
Geyikli’nin Adayı Oruçoğlu projelerini anlattı


 

 
AK Parti Geyikli Belediye Başkan Adayı Mevlüt Oruçoğlu, yerel seçimler öncesinde beldede yapacağı değişiklikleri ve projelerden bahsetti. Oruçoğlu, “Burada turizmle, otelcilikle uğraştığımız için Geyikli’nin turizmini nasıl 12 aya çıkartabiliriz bunu düşündük. Hem de insanlara iş imkânı, istihdam nasıl sağlarız diye düşündük. Burada bir termal su var. 4 kilometre yakınımızda. Ve bulunduğumuz bölgede de 1200-1300 metre mesafelerden termal su çıkıyor. Turizmi 12 aya çıkartmak için termal suyu da buraya getireceğiz. Bunun planlı projesini de hazırladık. Bunu getirdiğimiz zaman ne olacak? Yazın Alaçatı’ya rakip sörf turizmiydi, deniz turizmiydi hepsinin önü açılacak. Turizm anlamında biraz daha güzelleşecek etkinleşecek, sosyal aktiviteler anlamında daha da gelişecektir. Yaz bittikten sonra da insanlar bu termal otellere çok önem gösteriyor. Özellikle turizm açısından hem yaşlı hem genç nüfus birleşiyor” şeklinde anlattı.
 
“YOLLAR ÇAMUR, YOLLAR HENÜZ YAPILMAMIŞ”
Sosyal belediyecilik üzerine hedeflerinden bahseden Oruçoğlu, “Daha önce Geyikli 8-10 yıl önce çok tanınan bir yer değildi. Bozcaada’dan dolayı bir geçiş yolu olduğu için ünlendi. Burada çekilen sinema filmlerinin de etkisi oldu, Eyvah Eyvah başta olmak üzere. Bu filmlerin tanınırlığa büyük katkısı oldu. Burada doğanın dokusunu çok fazla bozmadan, çok fazla inşaat alanı yaratmadan, doğal dokuya uygun insanlara güzel bir şehircilik hizmeti vermek önemlidir. Bu akıllı duraklar olabilir. Saç barakadan durak olacağına akıllı duraklar olur. Yollar çamur, yollar henüz yapılmamış. Sahil yollarının hali kötü. Buna benzer birçok projemiz var. Gençlerimiz için projelerimiz var. Halı saha gibi vakit geçirebilecekleri verimli yerler düşünüyoruz.  Biz bunu ne kadar çabuk sürede yapıp hayata geçirebilirsek gençlerimiz de o kadar faydalanır. Bu çok önemli çünkü gençler kahve köşelerinde kağıt oynayarak değil de burada sosyal aktivitelerin içinde sporla iştigal olursa yaşam kaliteleri çok daha fazla artacaktır. Biz okullarımıza ek olarak bir de kreş açmayı düşünüyoruz. Çocuklarımızın daha geniş aktiviteyle öğretmenlerinin onlarla her yönüyle ilgilenebileceği çok kapsamlı bir kreş düşünüyoruz. Kreş olursa hanımlarımız da günlük işine gücüne bakabilirler Çocuklarımız başında çok bağlı kalma ihtiyacı hissetmezler. Bu hanımlarımızı da bu konuda rahatlatacaktır” şeklinde konuştu.
 
“DOĞALGAZI GETİRMEK İÇİN UĞRAŞACAĞIZ”
Doğalgaz problemi hakkında adımların atılması gerektiğinin altını çizen Başkan Adayı Oruçoğlu, “Doğalgaz burada çok önemli. Doğalgazı getirmek için uğraşacağız. Bakıyoruz 8 kilometre yakınımızda. Tabi doğalgaz burada olduğu zaman yazlık kesimden insanlar kışın burada rahatlıkla ikamet edebilirler. Bunlar Geyikli’nin gelişmesinde bir lokomotif olacaktır. Termal suyun gelmesi ile birlikte buranın turizmini 12 aya çıkartırsak, doğalgazı buraya getirirsek zeytinliklere kapalı devre sulama sistemi yaparsak hem çiftçiye, köylüye hem sahil kesimine tarım ve turizm anlamında katkımız olur. İkisini de aynı anda yüceltmiş oluruz.  12 ay turizm canlı kalır. Bu şekilde projelerimiz var, bunları hayata geçirmek istiyoruz” dedi.
 
“15 GÜNDE BİR FESTİVAL YAPMAYI PLANLIYORUZ”
Oruçoğlu, turizm alanında hedeflerin arasında festivaller olduğunu söyleyerek, şunları sıraladı: “İnsanlara dokunan, sorunlarını çözen projeler üretmeliyiz. Geyikli’nin Bozcaada’ya yakınlığı da büyük bir avantaj. Geçiş noktası diyebiliriz. Bize 10-15 yıl önce deniyordu ki insanlar Bozcaada’ya gidiyor, neden Geyikli’ye gelmiyor? Biz de bu yargıyı değiştirme yolunda adımlar atıyoruz. Yazın hediyelik eşyaya yönelik yerler oluyor. Ancak biz onda da özellikle bayanlarımıza ücretsiz tezgahlar sunacağız.  Ev işlerini evde yaptığı yiyeceği dolmayı vs. incik boncuğu ücretsiz satın almak için bir olanak sağlayacağız. Stant yapacağız. Yeni iskelede ve eski odunluk iskelesinde etkinlikler ve festivaller düzenleyeceğiz. Geyikli’nin zeytini, zeytinyağı ön planda olacak. Bunlarla ilgili 15 günde bir, 20 günde bir özellikle canlı ekonomiye katkı sunacak şekilde festival ve etkinlikler yapmayı planlıyoruz. Bu da şehrin ekonomisini ayakta tutacaktır. Festivallere etkinliklere gelen insanlar Geyikli’nin içine gidiyor, alışveriş yapıyor. Yeni, eski iskelelerde oturuyor. Restoranlarda yemek yiyorlar. Bunun da çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Turizm ve tarımı burada ön plana çıkartacağız. Lokomotif sektör bu. Bundan sonra da insanlarımız ekonomik refaha kavuştuğu zaman daha verimli olacağını düşünüyoruz. Belediyecilik sadece yol, asfalt yapmaktan ibaret değil. Burada insanlara her yönüyle maddi manevi imkan sunmak, onların ekonomik özgürlüğünü eline alabileceği imkanlar yaratmak da çok önemli. İnsanlar çalışsın, üretsin. “
 
Gülçin AKIN
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.