“Ekonomiyi Canlandıracak Hamlelerin Gelmesini Bekliyoruz”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Şubat 2019 ayı olağan Meclis toplantısı üyelerin katılımı ile gerçekleşti. Toplantıda konuşan Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç, “Umarım 2019 yılı 2018’in tam tersi yaşanır ve fiyatların daha istikrarlı kaldığı, işlem miktarımızın ise yükseldiği bir yıl

1246
“Ekonomiyi Canlandıracak Hamlelerin Gelmesini Bekliyoruz”

 

 
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Şubat 2019 ayı olağan Meclis toplantısı üyelerin katılımı ile gerçekleşti. Toplantıda konuşan Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç, “Umarım 2019 yılı 2018’in tam tersi yaşanır ve fiyatların daha istikrarlı kaldığı, işlem miktarımızın ise yükseldiği bir yıl olur. Devletimiz olarak 2019 yılında daha kapsayıcı destekler verilmelidir diye düşünüyorum. Önümüzdeki ay sonunda ülke olarak yerel yönetimler seçimine gidiyoruz. Buradan çıkacak sonuçların ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Seçimler sonucunda ülkemizde ekonomiyi canlandıracak hamlelerin gelmesini bekliyoruz” dedi.
 
ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını ÇTSO Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç yaptı. Kılıç, konuşmasında 2018 yılının ekonomik dalgalanmalarına değinerek, “2018 yılı ortalarında yaşanan gelişmeler sebebiyle ekonomimiz ciddi şekilde durgunlaştı. Özellikle eylül ayı itibariyle ekonomimiz durağan bir döneme girdi. Euro, dolar kurunun yükselmesi sebebiyle firmaların borç yapılanması alt üst oldu ve birçok firma zor bir sürece girdi. Devletimizin ekonomiyi düzeltmek için uyguladığı hamleler bir nebze de olsa toparlanma sürecine katkı sundu. Yapılan hamleler ile Euro, dolar kuru düşerken piyasalar biraz rahatladı. ÖTV ve KDV indirimlerine 3 ay devam kararı, ekonomimize canlılık getirdi. Mobilya, beyaz eşya, otomotiv gibi lokomotif sektör yatırımcılarının 2019’a yeni bir moral ile girmelerini sağladı. Fakat alınan önlemlerin yeterli olmadığını düşünüyorum.Özellikle inşaat sektörü, gıda sektörü, tarım sektörü ciddi yaralar aldı ve toparlanması da uzun zaman alacaktır. Bankaların açtığı ticari kredilerin en az enflasyon kadar büyümesi gerekirken gidişat eksi yöndedir. Türkiye ekonomisinde reelden finansa tüm sektörlere büyük sorumlulukların düştüğü bir dönem içindeyiz. Kredi faizlerinin yüksek oluşu ve devletin baskıları ile düşürülmeye çalışılan kredi faizleri birçok KOBİ’ye maalesef ilaç olamıyor” şeklinde konuştu.
 
“ELEKTRİK VE DOĞALGAZI YÜKSEK FİYATTA KULLANIYORUZ”
“Öncelikle bizim sanayi-üretim ve ekonomi yapımızı bilimle izah edecek, akılla yönetecek ve sosyal adalet ile dağıtacak bir hale getirme zorunluluğumuz vardır” diyen Kılıç, “Bugün elektrik ve doğalgazı hemen sınırımızın yanında bulunan bir evden daha yüksek fiyatta kullanıyoruz. Yüzde 35’leri aşan faiz ile üzerimizdeki onlarca yük ile uğraşıyoruz. KGF ve kredilerde sübvansiyonlu yapılandırmalarda bulunulmasını, enerji fiyatlarında sanayicinin öncelikli olmasını, kıdem ve ihbar tazminatı yüklerinin fonla çözülmesini, ihracat yapanın gerçekten yanında olunması gerektiğini her platformda dile getiriyoruz. Ekonominin girdiği türbülanstan en çok etkilenenler, istihdam sağlayan, üreten bizleriz.
Dünyada büyük güçler arasında yaşanan siyasal ve ekonomik gerilimler çok yüksek. Bu arada; geçmişte var olan, dünyanın acil durumlarda sergilediği ortak irade artık kalmadı. Önümüzde zorlu bir ekonomik gelecek var. Bu tahminler karşısında kaygılanmamak mümkün değil. Küresel borç yüklü milli gelirin yüzde 225’ine, yani 3 katından fazlasına çıktı. Dünya ekonomisi tehlikeli bir sürece girmiş durumda, bütün ülkeler gibi Türkiye de büyük risk altında. Üstelik bu riskler insan yaşamına çok ciddi etkiler yapıyor. Küresel finansal koşulların özellikle borç yükü altında olan ülkelere yaptığı baskılar da önemli bir sorun. Bu borçlar dolar bazında ve ülkelerin makroekonomik göstergeleri tehdit ediyor. Konut satışları Aralık ayında maalesef ekside kaldı, iç piyasada durgunluk devam ediyor. Ekonomide soruna günlük ve kısa vadeli olarak bakıldığında hata yaparız, uzun vadede inşaat olsun, tarım olsun, diğer sektörler olsun kalıcı çözümlere yönelik adımlar atılmalı” ifadelerinde bulundu.
 
“SEÇİMLER SONUCUNDA ÜLKEMİZDE EKONOMİYİ CANLANDIRACAK HAMLELERİN GELMESİNİ BEKLİYORUZ”
Kılıç, 2018 yılının genel ekonomik tablosu hakkında ise, “Birçok üründe işlem hacmi daralsa da fiyat seviyesindeki artış nedeniyle hacim artmış görünüyor. Umarım 2019 yılı 2018’in tam tersi yaşanır ve fiyatların daha istikrarlı kaldığı, işlem miktarımızın ise yükseldiği bir yıl olur. Devletimiz olarak 2019 yılında daha kapsayıcı destekler verilmelidir diye düşünüyorum. Önümüzdeki ay sonunda ülke olarak yerel yönetimler seçimine gidiyoruz. Buradan çıkacak sonuçların ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Seçimler sonucunda ülkemizde ekonomiyi canlandıracak hamlelerin gelmesini bekliyoruz. Aksi takdirde ekonomimiz ciddi yaralar alırken hepimiz ciddi zorluklar ile karşılaşabiliriz. Ülkemizin dış etkenlerden ve belalardan uzak, ekonomisi sağlam olmasını dilerken 2019 yılında hepimizin çok dikkatli adımlar atmamız gerektiği gerçeğini bir kez daha tekrarlamak isterim” dedi.
 
ERSOY ÇTSO FAALİYETLERİNİ ANLATTI
ÇTSO Meclis Başkanı Turgay Kılıç’ın ardından Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy kürsüye geldi. Ersoy, konuşmasında şunları söyledi: “6-7-8 ve 19 no’lu Meslek Grubu üyelerimiz ile bir araya geldik. Her ay meslek komitelerimizin toplantıları dışında biliyorsunuz meslek grubu üyelerimiz ile de bir araya geliyoruz. 29 Ocak 2019 tarihinde Odamızın da üyesi olduğu İl İstihdam Kurulu Toplantısını Sayın Valimiz başkanlığında yine burada gerçekleştirdik. Çanakkale Ziraat Odası Genel Kurul toplantıları ve organ seçimleri 02 Şubat 2019 tarihinde yoğun katılım ile Odamızda gerçekleştirildi. 05 Şubat 2019 Salı günü Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası eğitim çalışması gerçekleştirdiler. Dün SGK ve İŞKUR işbirliği ile destekler ve teşvikler konulu bir bilgilendirme toplantısı yaptık. Güzel katılım oldu. Devletimizin sağladığı tüm teşvik ve desteklerden üyelerimizin azami ölçüde yararlanmasını istiyoruz. Belediyemizin de kültür etkinliklerine ev sahipliği yapıyoruz. ÇTSO Kongre Fuar Merkezimiz dolu dolu kullanılıyor ve biz bundan çok memnunuz. 5-9 Şubat 2019 tarihinde İstanbul Yeşilköy CNREXPO Fuar merkezinde gerçekleştirilen Seramik, Banyo ve Mutfak sektörlerine yönelik Fuara, Odamızın 7, 8 ve 19 no’lu Meslek Grubu Üyelerinin katılımlarıyla 9 Şubat Cumartesi tarihinde günübirlik ziyaret gerçekleştirildi.”
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 


Etiketler; #çtso
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.