Başkan Gökhan, balıkçılarla protokol imzaladı

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Deniz Ürünlerini ve Küçük Balıkçıları Koruma Derneği ile buluşarak balıkçıların sorunlarını dinledi. Ardından balıkçılarla hizmet protokolü imzalayan Gökhan, bu protokol sayesinde balıkçıların sorunlarının daha hızlı çözüleceğini söyledi.  

243
Başkan Gökhan, balıkçılarla protokol imzaladı


 
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Deniz Ürünlerini ve Küçük Balıkçıları Koruma Derneği ile buluşarak balıkçıların sorunlarını dinledi. Ardından balıkçılarla hizmet protokolü imzalayan Gökhan, bu protokol sayesinde balıkçıların sorunlarının daha hızlı çözüleceğini söyledi.
 
Deniz Ürünlerini ve Küçük Balıkçıları Koruma Derneği ile Balıkçılar Lokali’nde balıkçılar ile bir araya gelen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, balıkçılar ile sohbet etti. Yaşadıkları sorunları Başkan Gökhan’a anlatan balıkçılar, aynı zamanda bu sorunlar hakkında çözüm önerilerini de dile getirdiler.
Başkan Gökhan, Sarıçay yatağı ile ilgili uzun zamandır çözüm bulmak için toplandıklarını aktardı. Çay yataklarının temizlenmesinin belediyenin değil Devlet Su İşleri’nin elinde olduğunu söyleyen Gökhan, çevre kenarları ile ilgili ise çalışmalar yaptıklarını söyledi.
 
“ÇAYIN O TOPRAĞI GETİRMESİNİ ENGELLEMEMİZ LAZIM”
Gökhan, belediyenin ulaştırma hizmetlerinin yaptıkları çalışmalar sonucunda Sarıçay ile ilgili şu önerileri söyledi: “İki şey yapmamız gerek bu çay ile ilgili. Birincisi, bu çayın bittiği yere kadar Devlet Su İşleri’nin sorumluluğunda ama dışına çıktımı Ulaştırma Bakanlığı’nın sorumluluğuna geçiyor. Bizim de çayın ağzından denize doğru iki tane diklemesine mendirek. O akıntıyı kesecek, çayın akışını sağlayacak bir koridor denizin ortasına doğru ki orada çökeltsin kumunu. Ama bu da yetmez bir de çayın başına, iki tane en az set atlama yapmamız lazım. Yani özellikle yağmur çok olduğu zaman dere kahverengi akıyor. Zaten barajın içi de kahverengi, toprak dolu. Çünkü dağlardan gelen sular tam süzülemeden, çökmeden oradan dışarı çıkıyor. Aslında çok değerli bir maddeyi biz denize gönderiyoruz. O mil çok değerli bir toprak malzemesi, alüvyon. Biz bunu burada hem toprağı kaybediyoruz, hem deremizi çayımızı dibini dolduruyoruz. Hem masraf ediyoruz, tekrar tekrar kamyon ve kepçeleri kullanıyoruz. Eğer bunu bir kere projelerini yaparsak daha iyi olur. Nasıl yapacağımızı bilmek için ortak akla ihtiyacımız var. Her şeyden önce, her iki yakadan ileri doğru mendirek, mühim olan o karşılayan akıntıyı derenin akışını engelleyen bu yanlarındaki akıntıyı engellemek. Esas bu çayın o toprağı getirmesini engellememiz lazım. Yukarıda çökertmemiz lazım. Bu atlamalı baraj şeklinde olabilir, beton kemer şeklinde olabilir. Bununla ilgili çabalıyoruz.”
 
“DERNEKLE BELEDİYE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE OLACAK”
Gökhan, gerçekleştirilen hizmet protokolü anlaşması ile ilgili, “Dernek yöneticileri ziyarete geldiklerinde bana şöyle demişlerdi; ‘Başkanım bize Atatürk Köprüsü’ne kadar olan alana kadar bu alanın kontrolünü bize verin. Yeşil alanlara bakalım, temizliğini yapalım, zeminin bakımını biz üstelenelim, güvenlik kameraları koyalım. Buradan ticaret kazanç sağlamadan, dernek olarak yapabiliriz. Bizi yetkilendirin’ demişlerdi. Buranın sorumluluğu biz de olduğuna göre hizmet protokolü yaparız ve buradaki nizamı da dernek korur dedik. Dernek üyeleri karar vererek, tekne nizamları ile ilgili kararları verebilir. Biz de tabii ki belediye olarak, elbette ki derneğe ihtiyacı olan malzeme, kamyon, temizlik malzemesi gibi konularda destek olacağız. Dernekle belediye işbirliği içerisinde olacak” ifadelerinde bulundu.
 
Açıklamaların ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Deniz Ürünlerini ve Küçük Balıkçıları Koruma Derneği Başkanı Taner Tezer arasında protokol imzalandı.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 
 
 
 
 


Etiketler; #ülgür gökhan
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.