İl Sağlık Müdürü, Çanakkale’deki gelişmeleri anlattı

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, 2018 yılında ilde sağlık alanında yapılan yatırımlar ve gelişmeler hakkında bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıya İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ufuk Tali, Halk Sağlığı Başkanı Dr. Sin

196
İl Sağlık Müdürü, Çanakkale’deki gelişmeleri anlattı

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, 2018 yılında ilde sağlık alanında yapılan yatırımlar ve gelişmeler hakkında bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıya İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ufuk Tali, Halk Sağlığı Başkanı
Dr. Sinem Topaloğlu, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Behçet Varışlı, Personel İşleri Başkanı Nurcan Yılmaz ve ildeki basın mensupları katıldı.
 
Çanakkale Öğretmenevi’nde düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında konuşma yaparak, toplantının amacı hakkında bilgilendirmede bulunan İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı, “2017 yılında çıkan kanun hükmünde kararname ile kamu hastaneleri halk sağlığı müdürlükleri birleştirerek adı halk sağlığı müdürlüğü olarak tekrar yapılandırılmış oldu. Ülkemizde yapılan bu değişiklik, Çanakkale’mize de uygulandı. Şuanda tek yapı altında hizmet veriyoruz. Sağlık müdürlüğünün görevi sadece yatırımlarla ilgilenmek ve 112, özel hastanelerle ilgilenmek iken bugün artık kamu hastaneleri, aile sağlık merkezleri, çevre sağlık merkezleri gibi tüm sağlık hizmetlerinin tamamını kendi bünyesine almış oldu ve bunu başkanlıklarla yürütmektedir. İl Müdürlüğünün altında dört tane başkanlıkla bu yapı devam etmektedir. Bu dört başkanlığımız kamu hastaneleri başkanlığı, halk sağlığı hizmetleri başkanlığı, sağlık hizmetleri ve acil sağlık hizmetler başkanlığı ve personel destek hizmetleri başkanlığı destekleri ile yürüyor” şeklinde konuştu.
 
“2 YILDA NERDEYSE BÜTÜN HASTANELERİMİZİ AÇTIK”
“Geçmişte birçok yatırım, örneğin 2010’da, 2011’de alınmış olmasına rağmen tamamlanamamıştı. Bu yatırımlarımızda milletvekillerimizin, valiliğimizin desteği ile beraber ciddi bir atılıma giriştik” diyen taşçı, “Son 2 yılda nerdeyse bütün hastanelerimizi açtık. Yapılmamış olan, Gökçeada, Çan gibi, hastanelerimizin temellerini attık. Şuanda her biri yüzden 30 seviyelerine gelen yatırımlarımız var. İnşallah bu yılın sonunda her ikisi hastanemiz de tamamlanmış olacak. Hastanesi yenilenmemiş ilçemiz neredeyse kalmayacak. Lâpseki’yi, Merkez’i, Biga’yı, Yenice’yi bitirdik. Şuanda 2015’ te yenilenen Bayramiç için yenilenmesi planlanabilecek, onun için çalışması ilçe bazında tamamlanmak üzere. Bütün ilçelerimizde yeni sağlıklı dönüşüm programı kapsamında görülen tüm yapılanmayı tamamlamış olacağız fiziksel anlamda” dedi.
 
“KANSER TARAMALARI YÜZDE 15’LERDEN 70’LERE ULAŞTI”
Taşçı konuşmasında, “‘Kapımızda son hastanın ıstırabı bitene kadar mesaimiz bitmeyecektir’ sloganı bizim en misyonumuz hem vizyonumuzdur. Dolayısıyla her hastanın ıstırabı bitene kadar sonuna kadar hizmetimizi vermekteyiz, hem birinci hem ikinci basamakta. Bunlar içinde fiziksel ortamlarımızı en iyi hale getirdik. Ayrıca koruyucu sağlık hizmetlerinde ciddi atılımlar yaptık. Kanser taramalarında yüzde 15’lerden yüzden 70’lere ulaşan taramalarımızı tamamladık. Son iki yılda attığımız adımlarla Çanakkale’mizin sağlığını en üst düzeye çıkarmak için gecemizi gündüzümüze katarak tüm ekibimizle beraber çalışmaktayız. Dolayısıyla bütün ebelerimize, bütün hemşirelerimize, doktorlarımıza tüm Çanakkale adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
“BEŞ YILDIZLI OTEL KALİTESİNDE HİZMET ALIYORUZ”
Taşçı, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Bizim hedefimiz, en kaliteli hizmeti en güler yüzlü şekilde ve bütün hastalarımız mutlu olacak şekilde hedeflemekteyiz. Bunun için tabii ki fiziki ortamımız esastır. Fiziki ortamın güzelleşmesi, her kesimi rahatlatıyor. Hastanemizi ilk taşıdığımız zaman şöyle bir sorgulanma yaşadık; neden uzak diye. Merkezde 20 bin dönüm alan arsamızı biz 100 bin dönüme dönüştürmüş bir yere hastanemizi yaptık. Şuanda toplamda 75 bin kapalı alanı olan bir hastanede hizmet vermekteyiz ve gidildiği zaman hastalarımızdan duyduğum şey şu; ‘beş yıldızlı otel kalitesinde hizmet alıyoruz, Allah razı olsun’ diyor. Neredeyse her günümüzün hastanede veya çevresinde geçiyor. Sadece ben değil bütün çalışma arkadaşlarım gecesini gündüzüne katarak bu iş için yapmaktadır. Ben herkese teşekkürlerimi iletiyorum.”
 
İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı’nın konuşmasının ardından, sunum ile birlikte devam eden toplantıda il genelindeki sağlık kuruluşlarının 2018 değerlendirilmesi yapıldı. Ayrıca istatistiki bilgilerin de sunulduğu toplantıda Çanakkale genelinde 2016 yılında toplam, 4.887 olan personel sayısı, 2018 Yılında 331 Uzman Hekim, 301 Pratisyen Hekim, 79 Diş Hekimi, 1.625 Ebe-Hemşire-Sağlık Memuru, 2.720 Diğer Personel olmak üzere 5.056’ya yükseldiği bilgisi paylaşıldı. Sunumda, Gebe Bilgilendirme Sınıfı, Misafir Anne Projesi hakkında bilgi verilirken, Seyyar Sağlık Hizmetleri uygulamasına da değinildi.
 
“ACİL ENJEKSİYON YAPMAK ANLAYIŞI DEĞİLDİR”
Sunumun ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı, kendisine yöneltilen ‘internette merkeze Acil Servis açılması için toplanan imza kampanyası’ hakkında açıklamada bulunarak şu açıklamada bulundu: “Acil demek; girdim, baktım tedavi oldum. O zaman ambulans da gelsin yapsın bu işi. Öyle değil. Acile uğradın, arkasından ameliyat gerekebilir, arkasından anjiyo gerekebilir. O anda müdahale etmen gereken vakadır bu. Acil sadece bir burkulma değildir. Kalp krizi ile gidiyorsun. O zaman sürelerle savaşırsın. Bir an önce gidilsin de hastayı öldürmeden ya da felç kalmadan kurtarma çabasındadır. Bu müdahaleyi yapacak ortamın olmadığı bir yere taşıyorsun, tekrar alıp ikinci yere götürüyorsun. Her biri zaman kaybıdır. Dolayısıyla böyle acil anlayışı olamaz. Acil enjeksiyon yapmak anlayışı değildir. Sabah 09.00, akşam 21.00 eski hastanede iğne var. Eğer acilden anlayış buysa bunu zaten yapıyoruz. Acil kalp krizi olan, felç geçirme riski olan bir vakaya anında müdahale etme şansı olan bir yerdir. Aynı imkanları tekrar bir de buraya kurmak gerekir. Bu anlam doğru değil.”

Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.