“Amacımız afete dirençli bir Çanakkale”

2017 yılının Şubat ayında Ayvacık’ta 5,3 şiddetinde başlayan depremlerin ardından, ilçede yaşayan vatandaşların birçoğu üzücü bir şekilde evlerini kaybetmişti. Artçıların devam etmesi ile ilçede süren tedirginlik boyunca başta AFAD olmak üzere birçok kurum harekete geçmiş ve ilçeye gelerek yardımla

346
“Amacımız afete dirençli bir Çanakkale”

 

 
2017 yılının Şubat ayında Ayvacık’ta 5,3 şiddetinde başlayan depremlerin ardından, ilçede yaşayan vatandaşların birçoğu üzücü bir şekilde evlerini kaybetmişti. Artçıların devam etmesi ile ilçede süren tedirginlik boyunca başta AFAD olmak üzere birçok kurum harekete geçmiş ve ilçeye gelerek yardımlarda bulunulmuştu. Ayvacık’ta meydana gelen depremler sonrasın yaşananları ve afetzedeler için yapılan konut projesini Çanakkale AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz anlattı.
 
Depremde evleri zarar gören ailelere ilk önce barınacak yer bulmak için harekete geçen AFAD, 1052 yaşam konteyner, 7 prefabrik cami ve 37 derslik konteyner kurarak, vatandaşların mağdur durumunu minimuma çekmeyi amaçladı. Bölgede yer alan 1071 konutun ağır hasarlı olduğunun tespit edilmesinin ardından yetkililer harekete geçerek, ailelere yeni evler sağlanması ve ilçedeki gündelik hayatın normale dönmesi için çalışmalarını hızlandırdı. Bu çalışmalar sonucunda TOKİ tarafından yapılan afet konutları, geçtiğimiz günlerde kura çekimi ile ailelere dağıtımı gerçekleşti. Bir yılda tamamlanan konutları yerleşim yerleri ve sayıları ise şu şekilde oldu;  Yukarıköy'de 116, Çamkalabak'ta 73 ve Kızılkeçili'de 16 olmak üzere toplam 205 konut.
 
“AFAD OLARAK GECE GÜNDÜZ BÖLGEDE ÇALIŞTIK”
AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz, Ayvacık’da o dönemde yaşanan depremlerin ardından ilçede yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yılmaz, “Ayvacık’ta meydana gelen depremin ilk anlarından itibaren AFAD olarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızla birlikte iyileştirme çalışmalarına hiç vakit kaybetmeden Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde başladık. İlk etapta bölgede 450 çadır kurduk ve afetzedelerimizi bu çadırlara yerleştirmeye başladık. Ancak, olumsuz hava şartları sebebiyle vatandaşlarımızın mağduriyet yaşayacaklarını düşünerek depremin ikinci gününden itibaren bölgede barınma amaçlı konteynerler kurmaya başladık. Konutları hasar gören ve depremden etkilenen vatandaşlarımızı bu konteynerlere yerleştirdik. Geçici barınma sorununu çözdükten sonraki ilk önceliğimiz konteynerlere geçici olarak yerleştirildiğimiz afetzede vatandaşlarımızın bir an evvel kendi evlerine yerleşmeleri oldu. Çok hızlı bir şekilde süreci tamamladık ve konutların yapımına TOKİ kanalıyla başladık. İnşaatlarına başlanan afet konutlarını en kısa sürede tamamlayarak hak sahiplerine teslim etmek istiyorduk. Bu nedenle AFAD olarak gece gündüz bölgede çalıştık. Vatandaşlarımızın sıcak bir yuvaya kavuşmaları tek temennimizdi, çok şükür konutları 1 yıl gibi kısa bir süre içinde tamamladık ve afetzede vatandaşlarımıza anahtarlarını teslim ettik. İlk etap konut yapım çalışmalarına 40 konut daha ilave etmiştik. Onlarda tamamlanmak üzere, çok kısa bir süre sonra bu kırk konutu da afetzedelerimize teslim edeceğiz” ifadelerinde bulundu.
 
AFET KONUTLARINDA İKİNCİ ETAP BAŞLAYACAK
İlk etabın bitmesi ile vatandaşlara anahtar teslim töreni gerçekleştirdiklerini söyleyen Yılmaz, TOKİ afet konutu projesinde ikinci etaba geçtiklerini belirtti. Yılmaz, “İlk etapta 245 afet konutunun yapımına başlamış ve 1 yıl gibi kısa bir sürede de tamamlamıştık. AFAD Başkanlığımızca, ikinci etapta yapımına başlanacak olan 246 afet konutu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla birlikte gerekli tüm çalışmalar yapılmış olup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde ihalesi yapılmıştır. En kısa sürede 246 hak sahibi afetzedemizin afet konutlarının yapımına da başlayacağız” bilgisini paylaştı.
 
‘AFETE HAZIR TÜRKİYE’ PROJESİ
Müdür Yılmaz, doğal afetlere karşı her zaman hazırlıklı olunmasının önemini belirterek, bu konuda AFAD’ın birçok çalışma gerçekleştirdiğinden bahsetti. Doğal afet ve acil durumlar için vatandaşların bilgilendirilmesinin önemini vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi: “Bilindiği üzere ülkemizin ve özellikle bölgemizin deprem kuşağı üzerinde olması depremlere her an hazırlıklı olmamızı gerektiriyor. Çanakkale’de yaşayan herkesin afetler nedeniyle meydana gelebilecek tehlikelerin farkında olması, riskleri azaltmak için önlemler alması ve afetlere hazırlıklı olması gerekiyor. Öncelikle bireysel, daha sonra toplumsal düzeyde afetlere hazır olabilmemiz için, afetler konusunda bilinçlenmeli, güvenli yaşam bilincine sahip olarak kendimizi geliştirmeli, eğitimler almalı ve en önemlisi muhtemel bir afet öncesinde neler yapabileceğimizi bilmeliyiz. Afetlere ve acil durumlara karşı hazırlıklı olmanın en önemli basamağı bilinçli ve eğitimli bir topluma sahip olmaktır. Bu çerçevede toplumun her kesimine; köylerde, okullarda, sivil toplum kuruluşlarında, kamu ve özel sektör kuruluşlarında afet bilinci eğitimleri veriyor, eğitimlerin ardından tatbikatlar düzenliyoruz. Eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarındaki amacımız afete dirençli bir Çanakkale oluşturmaktır. Bu nedenle, AFAD Başkanlığımızca başlatılan ‘Afete Hazır Türkiye’ projesi kapsamında ilimizde yaklaşık 41.000 vatandaşımıza afet farkındalık eğitimi verdik. Eğitimlerimizde katılımcılara; afetlerden önce alınması gereken tedbirler, afet anında yapılması gereken doğru davranış şekilleri ve afet sonrası için yapılması gereken planlamalar olmak üzere 3 temel başlık altında; yapısal ve yapısal olmayan riskler, bu riskleri azaltmanın yolları, afet öncesi buluşma alanlarının belirlenmesi, afet anında yapılması gereken doğru davranış şekilleri ve afet sonrası için alınması gereken tedbirler detaylı olarak anlatıyoruz. 2019 yılı içinde 29 bin vatandaşımıza daha eğitim vererek toplam rakamın 70 bin olmasını hedefliyoruz ve bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”
 
Gülçin AKIN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.