ÇOMÜ Tüp Bebek Merkezi Çok Yakında Hizmette

Çanakkaleli kadın vatandaşların artık Bursa, İstanbul gibi başka şehirlere gitmek zorunda kalmayacağını söyleyen Akdur, “Çok yakın bir zamanda Tüp Bebek Ünitemizde B Blokta hizmet vermeye başlayacaktır” dedi.

1550
ÇOMÜ Tüp Bebek Merkezi Çok Yakında Hizmette


 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi, yeni hizmetleri ile Çanakkaleliler için çalışıyor. Hastane Başhekimi Prof. Dr. Okhan Akdur, yeni açılacak olan birçok bölümün olduğunu belirterek, Tüp Bebek Merkezi’nin de bu yeniliklerin arasında olduğu mesajını verdi. Çanakkaleli kadın vatandaşların artık Bursa, İstanbul gibi başka şehirlere gitmek zorunda kalmayacağını söyleyen Akdur, “Çok yakın bir zamanda Tüp Bebek Ünitemizde B Blokta hizmet vermeye başlayacaktır” dedi.
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Okhan Akdur, hastanedeki hizmetler ve yeni projeler hakkında bilgi verdi. 2018 yılında açıldıkları günden bu yana 10 bin üzerinde ameliyat gerçekleştirildiğini belirtti. Yeni binaya geçildiğinden bu yana başvuru sayısındaki artışın, hastane hizmetlerinin gelişimi ile doğru orantılı olduğunu belirten Akdur, “Çanakkale’de ciddi bir yoğun bakım yatağı sorunu var. Hastanemizde 19 olan yoğun bakım yatak sayımız, 44 yetişkin yoğun bakıma ulaştı. Bunların tümü 3’ncü basamak yoğun bakımdır. Ona ciddi bir çözüm olacak” dedi.
 
“BÜYÜKŞEHİRLERDEN GELEN HASTALARIMIZ VAR”
Akdur, “Yeni hizmete alınması planlanan Tüp Bebek ünitesi, İmmünoloji Laboratuvarı, Hiperbarik Tıp Ünitesi gibi alanlarda fiziki bir takım tadilatlarda aynı anda yürütülmeye devam ediyor. Çanakkale il merkezine en yakın hastane konumundayız. Bize ayaktan başvuran hasta sayısında ciddi bir artış oldu. Kepez’de karşılaştırırsak Kepez’de ayda 3-4 bin acil servise başvuru vardı. Yeni hastaneye 7 bin civarında acilden hasta başvuruyor. Kepez’de sadece 6 ameliyathanemiz varken, yeni hastanemizde 15 tane ameliyathanemiz var. Türkiye de sadece 14 merkezde bulunan yeni nesil 640 kesit multislice tomografi cihazımız hizmet vermeye başladı.  Kalbin koroner damarlarını anjiografi gibi görüntüleyebilen bu cihaz 1 saniye gibi bir sürede beyin tomografi görüntülemesini diğer benzerlerine göre çok daha az radyasyon ile yapabilmektedir. Son olarak kalbin 3 boyutlu görüntülemesini yapabilen en ileri teknolojiye sahip Ekokardiyografi cihazı da Kardiyoloji kliniğinde hizmet vermeye başladı. Organ Nakli Merkezimizde böbrek nakli gerçekleştirilmekledir. 70 bin üzerinde hastamız bu birimde sağlığına kavuştu. Göz bankası kurulumunu tamamladı. İl dışından hastalarımız gelmeye başladı. Örneğin organ nakli için İstanbul’dan gelen hastalarımız var yine aynı şekilde Kardiyoloji kliniğimize anjiografi için il dışından hatta büyükşehirlerden gelen hastalarımız var” şeklinde konuştu.
 
“AMELİYAT SAYISI 2 KAT ARTTI”
Organ nakli konusunda ÇOMÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin ileri seviyelerde olduğunu söyleyen Başhekim Akdur, “Organ nakli ile kalp ve damar cerrahisi birimleri için ayrı olmak üzere hastanemizdeki ameliyathane sayısı da 2 kat artarak 15’e ulaşmıştır. Buna paralel olarak 2018 yılının ikinci 6 ayında ameliyat sayısında 2 kat artış olmuştur. Ameliyatsız kalp kapak değişimi, kalbin elektrofizyolojik çalışmaları-ritim bozukluğunun dondurularak tedavisi, yapay biyonik kulak uygulaması, yapay akciğer uygulaması ve organ nakli gibi Ülkemizde az sayıda merkezde gerçekleştirilen uygulamaların yelpazesini ve sayısını artırarak Çanakkale’miz de de gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Çok yakın bir zamanda Tüp Bebek Ünitemizde B blokta hizmet vermeye başlayacaktır. Yine Hiperbarik Tıp ünitemiz ve immünoloji laboratuvarımız fiziki alanların tadilatı ile birlikte hizmete girecektir” ifadelerinde bulundu.
 
“BÜTÇE HEDEFİNİ TUTTURAN ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDEN BİRİYİZ”
“Son 2-3 ay içerisinde yaklaşık 90 hemşiremiz 20 civarında da sağlık teknisyenimiz göreve başladı. Hemşire ve Sağlık personeli ile ilgili hızlı bir şekilde kadromuzu tamamlıyoruz” diyen Akdur, şu bilgileri paylaştı: “Tüm üniversite hastanelerinde olduğu gibi dönem dönem ecza depolarından bazı ilaçların temininde güçlük yaşanmaktadır. Bu bizim üniversite hastanemize has bir sorun değildir. Her yıl ilaç fiyatlarının yeniden düzenlendiği aylarda bu sıkıntı yaşanmaktadır. Hatta bu anlamda gelir borç oranı iyi olan üniversite hastanelerinin başında gelmekteyiz. Global bütçe antlaşması imzalayan üniversite hastaneleri içerisinde bütçe hedefini tutturan ve her yıl bütçesinde çok ciddi bir artış sağlayan sayılı üniversite hastanelerinden biri olduğumuzu söyleyebilirim. Hastanemiz A bloğu; 9 kat 4 blok ve 60 bin metre kare, B bloğu 5 kat 20 bin metre kare üzerinde kapalı alana sahiptir. İki blok tüp geçit sistemi ile birbirine bağlantılıdır. Fiziki olarak Kepez de bulunan hastanemizin yaklaşık 5 kat büyülüğündedir. Kepezde 35 poliklinik ile hizmet veren hastanemiz yeni binasında 70 poliklinik ile hizmet vermektedir. Yoğun bakım yatak sayımız Kepezde 19 iken bu hafta ruhsatlandırılması tamamlanan yataklar ile birlikte 44’e ulaşmıştır. Yoğun bakımlarımızın tümünün tıbbi ekipmanları yenilenmiş, monitör, solunum cihazları en ileri teknoloji ile donatılmıştır. Yakın bir zamanda tümüyle yenilenen ekipmanları ile bu binada 70’e ulaşacaktır. Acil servisimiz aynı anda 40 hastaya hizmet verebilecek kapasiteye ulaşmıştır. Hastanemizin A blok yatak kapasitesi 452’dir. Yaklaşık 1 ay önce Sağlık Bakanlığımızca ruhsatlandırılması tamamlanan hastanemizin A ve B blok toplam yatak kapasitesi 510 olmuştur. Yardımcı sağlık personeli görevlendirmelerinin tamamlanması ile birlikte tüm yataklı tedavi ünitelerimiz hizmete girmiş olacaktır. “
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 
 
 
 
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.