“Bu fiyat yukarı çıkmayacaksa sütte azalma yarı yarıya iner”

Ulusal Süt Konseyi soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatını %3,6 yağlı ve %3,2 proteinli çiğ süt için, 15 Kasım-31 Aralık 2020 tarihleri arasında 2.30 TL/LT olarak belirlediği açıklamasında bulundu.

3494
“Bu fiyat yukarı çıkmayacaksa sütte azalma yarı yarıya iner”

 Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, bu açıklamayı değerlendirerek, “2020 yılının sonuna kadar bu fiyatın gideceğine ben inanmıyorum” dedi.
Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, daha önceki görüşmelerde çiğ süt fiyatının 2.3 lira olması gerektiğini söylediklerini fakat Ulusal Süt Konseyi Başkanı’nın o günkü şartlarda süt fiyatında bir sıkıntı olursa, tekrar bir araya gelip sütün fiyatını belirleme şanslarının olduğunu söylediğini belirtti. Özkurnaz, “Bugün geldiğimiz noktada sütün fiyatında bir azalma var. Özellikle hayvancılıkta birçok aile işletmelerinin yavaş yavaş azaldığını görüyoruz. Özellikle hayvancılığı bırakan çiftçimizde kentlere göç etmenin hesabını yapıyor. Tabi süt üretiminde bir azalma meydana geldi. Buda çiftçimizin para kazanamadığını, 2 liraya satılan sütten herhangi bir geçimini çok rahat bir şekilde temin edemediği gibi mazeretleri bu konuda oluyor. Ancak o dönemde Nisan ayında yapılan toplantıda 2.3 kuruş olsaydı sütün fiyatı belki bugün bunları konuşmuyor olurduk. Bugün geldiğimiz nokta daha farklı bir boyuta geldi. Ulusal Süt Konseyi tekrar yapılan toplantıda süt fiyatını 2.3 kuruş olmasını ve 15 Kasımdan geçerli olmasında 2020 yılının sonuna kadar böyle bir fiyatın olmasını önerdi. 2020 yılının sonuna kadar bu fiyatın gideceğine ben inanmıyorum. Çünkü şartlar çok değişti eğer ısrarla bu fiyat yukarı çıkmayacaksa burada söyle bir sorun çıkar, sütte azalma yarı yarıya iner. Türkiye’de üretim yüzde 50 daha azalır. Büyük baş hayvancılıkta süt üretiminde ülkemizde 700 baş ve üstü olan toplam 6 bin 340 tane işletme var. Onun dışında 700 ile 6 bin arasında toplam 81 tane işletme var. 81 işletmenin toplam süt ürettiği miktarı günlük 106 bin ton öyle ağım şahım değil. Demek ki ortaya çıkan tabloda küçük aile işletmelerinin sayılarını oldukça yüksek olduğunu ve aile işletmelerde var olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.
 
“SÜTÜN KALİTESİNDE HEDEFİMİZ A SINIFI SÜTÜ ÜRETMEK OLACAK”
Başkan Özkurnaz, sütün çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Küçük aile işletmeleri geçimini 5- 10 hayvanıyla yaşamını sürdürebiliyor. Girdi masraflarını en büyük etki eden yem fiyatı. Saman olmazsa olmazlardan biri. Burada bizim yaptığımız hesaba göre 18 proteinli yemin 1 kilo 300 gram tutarında ki rakam demek. 18 proteinli yem bugün 72 liradır. Buna yüzde 25 yaptığımızda hayvana sadece yem vermekle olmuyor bunun yanında saman slaj ve ot gerekiyor. Bununda yüzde 25 karın içine koyarsanız, 2 lira 30 kuruş yapar. Burada şaşılacak bir durum yok gayet normal bir fiyat ortaya çıkıyor. Ancak Çanakkale’nin söyle bir dezavantajı oluştu 18 protein yemden acaba bir hayvana verilen yemde bunun karşılığında protein sınıflandırma var. Kalite sınıflandırması olacak. Türkiye’de pilot bölge olarak Çanakkale, Burdur ve Aksaray üç farklı ilde 2020 yılının başında üç tane ilde 3-6 protein A sınıfı, 3-4 protein süt üretimi B sınıfı, 3-10’un altına düşenlerde C sınıfı statüsünde olacak. Farklı fiyatlar verilecek, 2020 yılında bunu da yaşayacağız. Bizim bir tek Çanakkale olarak şanslı tarafımız Çanakkale’de kurulu bulunan Tarım Bakanlığı laboratuvar da süt tahlillerimizi sanayicinin fabrikasında değil süt laboratuvarlarımızda genelde yağ oranları, kuru madde gibi şeylere bakıyoruz. Akredite olmuş bir şeyin resmi bir sıfatı vardır.  Özellikle biz bunu laboratuvarla görüşüp bir protokol çerçevesinde süt tahlillerimizi sanayici, üretici ve kooperatifler olarak bir araya gelip bunun anlaşmasını yapabilirsek,  sütün kalitesinde hedefimiz A sınıfı sütü üretmek olacak” ifadelerini kullandı.
 
Gülçin AKIN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.