ÇTSO Başkanı Semizoğlu; “Biz iş aleminin temsilcisiyiz”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale’de yaptıkları projeleri ve geliştirmek istedikleri konular hakkında açıklamalarda bulundu. Semizoğlu, ÇTSO kapsamında birçok yatırıma imza attıklarını belirtti.

455
ÇTSO Başkanı Semizoğlu; “Biz iş aleminin temsilcisiyiz”


 
ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın çalışmalarından bahsederek, “Ben 5 yıldan beri Ticaret ve Sanayi Odası’nın yönetim kurulu üyesiyim. Bülend Bey’in başkanlığı ile bu serüven başladı. Hem kendisini abi olarak severim, hem başarılı bir iş adamıdır. Birçok Çanakkaleli ’den daha Çanakkale sevdalısıdır. Bir şey olsun diye değil bir şey olmasın diye uğraşanlardandır. 5 yıl içerisinde odanın projeleri, odaların amaçları üyelerini geliştirmek üyelerini gelişime katkı sağlamak yurt içi yurt dışı geziler yapmak ve üyelerinin sorunlarını oda çatısı altında ben değil biz mantığıyla çözmektir. Sorunlar böyle daha rahat çözülür. Biz TOBB’a gittiğimiz zaman her zaman desteğini görüyoruz. Biz Odalar Borsalar Birliğine gittiğimizde bunu başkanından çalışanına kadar hissediyoruz. Bülend Engin Bey zamanla yarışan çok değerli bir abimdir. Çanakkale’ye yat limanı yapmak istedi, kruvaziyer limanı yapmak istedi ve şunu söyledi. Eski gümrük iskelesine bunu ihaleye çıkaralım yap işlet devret ile. Kimse yapmazsa da ben bunu şahsım adına almayı veya ihaleyi almayı yapmayı taahhüt ediyorum dedi” şeklinde konuştu.
 
“ÇANAKKALE BİR TURİZM ŞEHRİ”
“Çarşının üstünün kapanma projesi vardı” diye proje hakkında detayları anlatan Semizoğlu, “Bulunduğumuz binanın yanında 15 bin metrekarelik Organize Sanayinin parsel alanı var. Onu dedi bize verin. Tahsis edin. Yetkilileri çağırdık. Fizibilitesi 2 yıl öncesinin 2016’ın fizibilitesi.  14 milyon civarındaydı. 15 bin metrekare kapalı alan Çanakkale’ye bir fuar ve kongre merkezi kazandıralım dedi. O dönemde OSB’nin heyetinde odayı temsilen ben vardım. Gittik dedik ki verin, bunu alalım, bunu kazandıralım. Bir yönetim kurulu arkadaşımız dedi ki bizim paraya ihtiyacımız var. Hiç yetkim de yok aslında. Bülend Başkanla görüşmemiştik giderken. Ama şöyle bir şey 15 bin metrekareydi. Yanılmıyorsam 35 liraydı dönümü. Dedim parayla alalım. Her şey para değil dediler. Ne istiyorsunuz dedim? Çanakkale bir turizm şehri. Çanakkale kesinlikle materyalleriyle, konumuyla, tarihiyle, doğasıyla müthiş turizm zenginliği olan bir turizm şehri adayı. Çünkü öncelikle turizmde yatağınız olacak. Hazırlıklı olacaksınız. Şehir olarak ilçelerle birlikte hazırlıklı olacaksınız, ulaşılabilir olacaksınız. Biz bunların hepsini oda olarak düşündük” ifadelerinde bulundu.
 
Semizoğlu, havayolundan İstanbul seferlerinin kaldırılması ile ilgili açıklamalarda bulunarak şunları söyledi: “Seferler geldiği zaman buna kim sahip çıkıyor. Ankara seferleri devam ediyor. Havalimanı müdürümüz gerçekten aktif bir beyefendi. Başkanım biz bu lobiyi Mart ayından sonra yaparsak çok daha verimli olur dedi. Çünkü senelik planlamalar marttan sonra yapılıyor dedi. Son dönemdeki düşüklükte tarifelerin günlerinin ve saatlerinin değişmesinden kaynaklandı. Yoksa sabah akşam Ankara uçağı full gidiyor, full dönüyor. Çanakkale’nin turizmi için Çanakkale’nin dinamikleri ne yapıyor?”
 
“BİZ SİYASİ BİR KURUM DEĞİLİZ”
Semizoğlu, “Ticaret ve Sanayi Odasında 2018’in Troya Yılı ilan edilmesi ateşlendi. Çok şükür hükümetten vekillerden destek geldi. Dağı taşı inleterek galasını yaptık. Maalesef yine belediye veya belediye temsilcilerini galamızda göremedik. Öyle bir ilde yaşıyoruz ki ne yapacağımızı şaşırdık. Benim telefonumu en az ertesi günü 20 kişi aradı. Niye Belediye Başkanı gelmedi, niye Cumhuriyet Halk Partili Milletvekilleri gelmedi. Bana niye soruyorsunuz? Açın kendisine sorun. Bizim kendilerini davet etmemiz mümkün mü? Biz siyasi bir kurum değiliz. Maalesef sahiplenme adına Çanakkale’mizin sıkıntıları var. Çanakkale’mizde şu var. Bunu ben yaptım. Ya arkadaş birisi yapsın da kim yaparsa yapsın! Senin emeğin ya da fikrin var mı bu önemli. Bizim bulunduğumuz konumda maaşımız falan yok. Biz Çanakkale sevdalısıyız. Biz iş âleminin temsilcisiyiz” dedi.
 
 
“ÖNCE BELEDİYEYLE BİR YERE GELMENİZ”
Yat limanı projesi hakkında da konuşan Semizoğlu, “Sorular soruldu, yazışmalar yapıldı. Belediyeye soruldu. Çanakkale’de ne yapmak istiyorsanız önce belediyeyle bir yere gelmeniz gerekiyor. Yer olarak 286’nın önü diyebileceğimiz alandı. ÇED raporları hazırlandı. Raporlarımız hazırdı. Dediler ki bunu 100 metre kaydırın. O günkü parayla 1 milyona yakın para harcandı. Bunların hepsini Bülend Engin Bey harcadı. Bu 100 metre kayarsa koordinatlar değişiyor. Bütün o ÇED süreci tekrar başa dönüyor. Peki 100 metre kaydırmamızın mantığı ne? Yazı yazdılar, dediler ki Atatürk Caddesi’nin trafik yoğunluğunu arttıracağından dolayı burada yapmanız uygun değildir. E bizi niye uğraştırdınız? Ondan sonra kalktılar şimdiki AVM’ye ruhsat verdiler. Bunu yapan Belediye! Bunu söylemek beni üzüyor. Ancak maksat tamamen şu Ticaret ve Sanayi Odasının eseri olacak, daha doğrusu Bülend Engin beyin projesi olacak. Tamamen belediye başkanımızla Bülend Engin Beyin şahsi durumuyla alakalı. Ondan sonra AVM’ye ruhsat verdiler. Şimdi kamuoyuna soralım; AVM mi bir yerdeki trafik yoğunluğunu arttırır, yat limanı mı? Bu yazışmalar mevcuttur, hepsini ispatlayabilirim. Şehrin canlılığı için o kadar önemliydi ki. Şimdi bakın Kuşadası’nın Limanı’ndan başka hiçbir şeyi yok. Bir cruise gemisi 1500 misafiri ağırlıyor. Çanakkale’nin 1500 yatak kapasitesi yoktur. Bir cruise gemisi değildir. Bunlar paralı turisttir. Harcadıkları bellidir. Şu an proje yok ortada. Çünkü biz hep adım atıyoruz. Adımlar atılıp bize hep engel olunursa demoralize oluruz” ifadelerinde bulundu.
 
“ÇANAKKALE’YE GELECEK OLAN PARA BURADA KALACAKTIR”
Fuar ve kongre merkezine hakkında yapılan olumsuz yorumlara cevap veren Semizoğlu, “Bizim Çanakkale ilimiz İstanbul, Bursa ve İzmir’in ortasında bir yer. Turizmin 8-10 çeşidi var. Çanakkale’de böyle bir şey olduğu an senede 10 tane dahi fuar yapsan bu otellerin bu restoranların doluluk oranı artar. Çanakkale’ye gelecek olan para burada kalacaktır. Adam gelecek burada para harcayacaktır. Bizim Çanakkale esnafı da askerlerin yemin törenini bekliyor. Tamam, o da baş göz üstüne de bin tane imkan var. Fuar alanına neden karşı çıkılıyor, neden.  Kim vardı o dönem organize sanayinin yönetiminde. Bakıyorsunuz oklar hep aynı. Yapılıyormuş gibi yapılıyor” dedi.
 
“AVRUPA’YI İÇ EGE’YE BAĞLAYAN KÖPRÜ OLACAK BURASI”
“Çan’da karma organize sanayi girişimiz vardı. Başkanımızla da görüşüyoruz” diyen Semizoğlu, “Çan 2022 köprünün tamamlanmasından sonra haritaya baktığımızda müthiş bir merkez olacak. Lojistik merkezi olacak. Haritanın bütününe baktığımız zaman Avrupa’yı iç Ege’ye bağlayan köprü olacak burası. Çanakkale’miz normalde krizlerden en az etkilenen illerden birisi. Çünkü öğrenci şehriyiz. Göç alıyoruz. İstihdam yaratıyoruz.  Ama üretmemiz lazım. Üretmemiz için de üreticinin iş adamının önünü açması lazımdır. Bankacıların, bürokratların herkesin. Biz bürokratlarımıza gelene geçene izin verin demiyoruz ancak bardağın boş mu dolu mu olduğu sorusuna evet yarısı dolu diyen bürokratlar istiyoruz. Biz oda olarak her şeyin içinde olmak istiyoruz. Bilgilenmek, bilgilendirmek istiyoruz. Odamızı oturulur, yaşanır, danışılır bir yer haline getirmeye çalıştık. Organize Sanayi Bölgemizin yeni bina arayışı vardı. Dedik ki siz bina yapmayın, altyapınızı para harcayın. Bir bina orada biri burada. Gelin biz size kaç metrekare yer istiyorsanız kullandıralım dedik. Onlar da öyle yaptılar. Çanakkale her şeyin en iyisine layık. Herkes kendini düzeltecek bürokrat da düzeltecek, basın da düzeltecek, seçilmişler de düzeltecek. Şu an benim en büyük konforum çok açık söylüyorum Bülent Turan Bey ve Sayın Valimizdir. Birçoğuna ulaşamadığım kadar rahat ulaşıyorum her ikisine de. Yapıyormuş gibi yapmıyorlar. Gerçekten sorunu algılıyor. Tanı koyuyorlar. Teşhis ediyorlar. Tedavisine gidiyorlar. Bu memleket için çalışıyoruz ama yapıyormuş gibi değil. Ya yapacaksın ya yapmayacaksın” diye konuştu.
 
“ÇAN YOLU DEDİĞİMİZ YOLA BAĞLANTISI VAR HALA AÇILMADI”
Semizoğlu, otogarla ilgili düzenlemelerinde yapılması  gerektiğini söyleyerek, “Yaşlı insanlar geliyorlar karda kışta veya güneşin alnında oradalar. Nerede bekleyecekler? Doğru düzgün yemek yenilecek yer yok tuvaletlerin hali içler acısı. Bunları defalarca yazdık belediyemize ve biz burayı ihale ettik. Tamam da sen ihale et. Ben ev sahibi olsam benim kiracım olsanız evime iyi bakmıyorsun diye uyarma hakkım var. Otogardan çıkılıyor.  Normalde oranın Çan yolu dediğimiz yola bağlantısı var hala açılmadı otogarın neredeyse suresi bitecek. Günde 300 araç geliyor otogara, bunların detaylı tespitli yazısını yazdık geliyorlar buradan çıkıyorlar dönüyorlar müthiş bir kayıp. Biz Araplardan bu petrolü alıyoruz. Çanakkale’nin coğrafyası harika bir coğrafya. Bu şekilde uzlaşılmayan bir çerçevede kenti harcamamalıyız” dedi.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.