Çan’da 25 yıllık hasret sona erdi

Temeli 25 yıl önce atılan ve kaba inşaatından sonra tek bir çivi dahi çakılmadan çürümeye terk edilen Çan Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi, 2009 yılında Çan Belediye Başkanlığı görevine gelen Dr. Abdurrahman Kuzu tarafından ayağa kaldırılarak ilçeye kazandırıldı. Çan Belediyesi Kültür Sanat ve Ge

460
Çan’da 25 yıllık hasret sona erdi


 
Temeli 25 yıl önce atılan ve kaba inşaatından sonra tek bir çivi dahi çakılmadan çürümeye terk edilen Çan Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi, 2009 yılında Çan Belediye Başkanlığı görevine gelen Dr. Abdurrahman Kuzu tarafından ayağa kaldırılarak ilçeye kazandırıldı. Çan Belediyesi Kültür Sanat ve Gençlik Merkezi ve Sinema Salonu törenle hizmete açıldı.
 
Çan Belediyesi Kültür Sanat ve Gençlik Merkezi ve Sinema Salonu açılışına Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Ak Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, Çan Kaymakamı Mustafa Gürdal, Çan Belediye Başkanı ve Ak Parti Çan Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Kuzu, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, 25 yıllık hasreti, özlemi bitirdiklerini ifade ederek, “Çan’ımıza yakışan modern bir merkez kazandırmanın mutluluğu içerisindeyim. Böylesi güzel bir yatırımı Çan’a kazandırırken bizlere en büyük desteği veren Başta Gurup Başkanvekilimiz Sayın Bülent Turan olamaz üzere, emeği geçen herkese teşekkürlerimiz bir borç bilirim. Çanımızı kültürel yönden büyük bir ayağa kaldırma projesi olarak gördüğümüz Çan Belediyesi Kültür Sanat ve Gençlik Merkezimizin faaliyete geçmesiyle birlikte sinemamız, tiyatromuz olacak. Vatandaşlarımız sinemamızda filmleri vizyona girdiği gün izleyecek. Çanlı sanatçılarımız artık Çanımızda resim, seramik sergileri açacak. Belediyemiz bünyesinde kurmuş olduğumuz tiyatro okulumuzda çocuklarımız oyunlarını sergileyecek. Söyleşilerimizi, panellerimizi burada gerçekleştireceğiz” dedi.
 
YATIRIM, KALKINMA YERELDEN BAŞLAR
Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ise, Çan’ın büyük bir gelişme kaydettiğini belirterek, “Abdurahman Kuzu’nun yoğun talebiyle, hepimizin katkıları ile yapılan bu Kültür Merkezinin açılışında onur duyduk. Çünkü AK Partinin 16 yıllık iktidar döneminde nerden nereye geldiğimizi gösteriyor. İllerde bile olmayan bu kültür salonu, sinema salonu, kütüphanesi, kadınların da eğitim aldığı alanları görmek bize ayrıca şeref veriyor. Biz diyoruz ki Çan her şeyin en iyisine, en güzeline layık. Çan’da 10 yıllık tecrübeli bir belediye başkanımız var. Akıllı durağıyla, tatlı su arıtma tesisi ile hizmetin bütün aşamaların yaşandığı grup başkanvekilimizin desteği ile Çan’da gerçekleştirildi.  Belediyeler şehri inşa ederler ve yatırım, kalkınma yerelden başlar.  Cumhurbaşkanlığımızın Belediye Başkanlığı dönemleri, aslında AK Partinin temellerinin atıldığı dönemlerdir.  Ancak İnsanın inşası kültür ve eğitimden geçer.  Bugün, aslında bu Kültür ve Gençlik merkezimizi bu ilçeye kazandıran herkese teşekkür ediyorum.  Biz Abdurahman kardeşimizin her zaman yanındayız. Ama Çan Halkının da her zaman yanında olmasını istiyoruz” diye konuştu.
 
SAMİMİYET, TEVAZU VE CESARET
Açılışta konuşan Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan ise, “Çanakkale’mizin parlayan yıldızları var. Çanakkale’nin gelişen dönüşen mekanları var. Çanakkale’nin bu konuda marka olan bir kıymetli ilçesi de Çan ilçemiz. Çan’da hem devletimizin, hem belediyemizin yaptığı son dönem işler göğsümüzü kabartıyor. Sizin sahiliniz yok. Sahildekilere göre daha çok sosyal tesise gezme alanlarına nefes alma yerlerine ihtiyacınız var. O yüzden sosyal karakter açısında bakıldığında her yeni yatırımın bizi ayrıca heyecanlandırdığını söylemek isterim. Belki bu eserler sahillerde çay kahve içlen mekanlar başka etkinliklerin olduğu yerler olarak düşünülebilir ama buralar için olmazsa olmaz yerler. Hem Menderes Çayı etrafında yeni şekillenen caddelerimiz,  hem bu tarz kültür merkezlerimiz insanımızın, öğrencimizin, gençlerimizin göz nuru yerler haline gelecek. Uzun yıllardan beri çözülemeyen bu sorunu çözen sayın başkan ve ekibinin kutlamak istiyorum. Daha nice benzer çalışmalara imza atmalarını diliyorum. Çan’ımıza son dönem her geldiğimizde bir keyifle burada olduk. Hastanemizin inşaatı takip ediyorum, aynen devam ediyor. Okullarımızın çalışmalarını beraber sonuçlandırdık. Bunların dışında çevre kirliliği için oluşan bazı sorunların aşılmasında nemli adımlar atma imkanımız oldu. Köylerimizi çok kıymetli. 2018 yılında 68 kilometre asfalt dökülmüş. Eksiğimiz vardır, yanlışımız vardır, insanız. Ama bir hakkı da yerine getirmek zorundayız. 68 kilometre, bir ilçedeki köy yolu çok büyük bir yol. Hep ifade ettim; asfaltımız altından olsa, taşımız gümüşten olsa, yüzümüz gülmüyorsa, halkımızla beraber değilsek, doğumunda, ölümünde, rüyasında, heyecanında yoksak hiç kıymeti yok. Asfaltı herkes yapa ama biz bir anlamda Çan’ımıza ve diğer ilçelerimize belediye başkanı değil, kardeş seçmeye adayız. Biz asfalt yapmaktan öte dost olmaya adayız. O yüzden bu memlekette birlik beraberliği sağlamlaştıran belediye başkanlarımızın çok önemli bir görev yaptığı kanaatindeyim. Binaları, benzer çalışmaları başkaları da yapabilir. Ama omu omuza yürüdüğün insanların adalet duygusu, güven duygusu, dertlendiğinde arayabilme ihtiyacı belediye başkanlarımızın en kıymetli tarafı. Hep ne dedik, devlet millet için olması lazım. Millet yoksa bizim ne kıymetimiz var. O yüzden halkımızla olan bu yürüyüşümüzü aynı şekilde cesaretle samimiyetle, mütevazilikle yürütmek zorundayız. Her dönem bizim bir konseptimiz var. Bu dönem samimiyet, tevazu ve cesaret diyoruz.  Yeni dönemde daha samimi daha mütevazi, daha cesur olarak inşallah adımlarımızı atmaya devam edeceğiz” dedi.
 
“KARMA OSB ÇAN’IMIZA ÇOK FARKLI BİR DEĞER KATACAK”
Turan şöyle devam etti; “Kimin çalışıp kimin polemik yaptığını tüm dünya görüyor. Biz artık hizmette yarışılacak insanlar değiliz. Hizmetteki yarışımız kendi yarışımız. Çanakkale köprüsünün Çan’dan geçiyor olması özellikle büyük firmaların lojistik merkezlerinin bu bölgede olacak olması çok kıymetli. İstiyoruz ki Çan, köprü çıkışı olarak karma OSB’si ile beraber yeni bir sayfa açsın. Sadece birkaç tane fabrikayla anılan bir yer değil, bir lojistik merkezi olsun istiyoruz. Belediye başkanımızla beraber rakip ediyoruz, inşallah köprünün çıkışı ve çevre yollarının bağlandığı yerlerde karma OSB Çan’ımıza çok farklı bir değer katacak. Tarım bu bölgede kıymetli. 2018 yılında 11 milyon tarım desteklemesi verilmiş ve bunun artarak devam etmesini istiyoruz. Hep beraber büyüyeceğiz. Eksiğimiz var, zaman zaman çalkalanma oluyor, değişik sektörlerde yavaşlama oluyor. Ama işin esasına baktığımızda kaptan sağlam, yola devam. Bizim asla zayıflama ihtimalimiz olmaması lazım. Zayıfladığımız an dünyada olanları biliyorsunuz. Suriye’yi görüyorsunuz, zayıf hükumet varsa neler olacağını biliyorsunuz. O yüzden küresel operasyonlara karşı bir Cumhur İttifakı ortaya kondu, Türkiye daha güçlü olması için, sistemin değişmesi, başkanlık sistemi gibi önemli iddialarla beraber yola devam etmesi için büyük adımlar atıldı.”
 
“DEMOKRATİK AHLAK HER ŞEYİN BAŞIDIR”
Venezuela’da bir tiyatro oynandığını ifade eden Turan, “Demokratik ahlak her şeyin başıdır. Bir ülkenin başkanı diğer ülkenin başkanına ’Seni tanımıyorum’ diyemez. Ama gördünüz, bir ülkenin başkanı çıktı ‘Sen değil sen başkansın’ dedi. Eğer 15 Temmuz’da bu ülke, bu millet devletine sahip çıkmasaydı, bugün biz de atanmış vali gibi, atanmış başkanlarla yola devam ediyorduk. Ama halkımız meseleye el koydu, gazi oldu, şehit oldu ve gereğini yaptı. Venezuela’daki adamın iyi olması kötü olması solcu olması bizim işimiz değil. Biz bir ahlaktan bahsediyoruz. Halk kendi karar verebilecek, başkası değil. Venezuela’da Türkiye’de. Bu millet kendi değerleri ile ayağa kalkar ve gereğini yapar. Ama başka ülkenin araya girmesi olmaz. Dünya beşten büyüktür, iddiamızın ne kadar gerçekçi olduğunu bir kez daha görmüş olduk. O yüzden asla zayıflamayacağız, ülkemize yan bakanlara asla izin vermeyeceğiz, saflarımızı daha çok sıklaştırarak yolumuza devam edeceğiz. Ayağının kıymeti olanın burada yeri yok. Bu yol dikenli, darbe girişimi olacak, iftira olacak, dedikodu olacak, yola devam edeceğiz. Bu millet 17 yıldan beri bize her talebimizde oy verdi. Ekonomik sorun oldu sabretti. Darbe girişimi oldu canını verdi. O yüzden bizim bu millete vefa borcumuz var, can borcumuz var. Asla mazeret üretmeyeceğiz. Belediyemizin, muhtarımızın ne talebi varsa mazeret üretmeksizin istediklerini yapacağız. Türkiye asla zayıflık olmadan Türkiye’nin istikrarı devam etmesi lazım. Tek bayrak, tek vatan, tek devlet, tek millet anlayışı güçlü olacak. Asla zayıf olmayacağız” diye konuştu.
 
“BEN GÜVENİYORUM ÇAN’IMIZA ÇANAKKALE’MİZE”
Önümüzdeki seçimlerin herhangi bir belediye seçimi olamadığına dikkat çeken Turan, “Bu çıkan tabloda Cumhur İttifakı mı güçlü oldu diğerleri mi güçlü oldu buna bakılacak. Buna göre siyasi söylemler şekillenecek. Ben güveniyorum Çan’ımıza Çanakkale’mize, çok rahatım. Bundan 6 ay önceki seçimlerde ilk toplantıyı Çan’da yapmıştık ve şunu demiştim; burada birinci olmazsak ben bu işi bırakırım demiştim. Birinci olduk mu, olduk. Biz bu millete güveniyoruz. 5 yıl iktidardayız” dedi.

Gülçin AKIN   
 


Etiketler; #bülent turan
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.