“BU ŞEHRİN POTANSİYELİ TARIMDA”

2019 yılının tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörünün il çapında değerlendirilmesi üzerine Çanakkale Ticaret Borsası’nda toplantı düzenlendi. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı başkanlığında düzenlenen toplantıda Çanakkale’nin tarımla olan ilişkisi ve hedefleri hakkında değerlendirmeler yapıldı.

390
“BU ŞEHRİN POTANSİYELİ TARIMDA”

 
Çanakkale Ticaret Borsası Toplantı Salonunda düzenlenen programa, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı Vali Yardımcısı ve Lâpseki Kaymakamı Tahir Şahin, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen, Meclis Başkanı Abdullah Deniz, ÇTB Yönetim Kurulu Üyeleri ve sektörden borsa üyeleri katılım sağladı.
 
Programda konuşan Vali Orhan Tavlı, “Tarım sektörü ilimizin en önemli sektörlerinden biri. Bu şehrin potansiyeli tarımda. Bizler 2016 yılından bu yana bu sektör için çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. En büyük proje Ezine Gıda ihtisas OSB’si. Bu sektörün lokomotifi olabilecek bir proje. Tarımsal ürünlerde özellikle domateste hastalık ve zararlılar ile toplu mücadele çalışmaları. Başkanlığını yürüttüğüm Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın ihracat potansiyelini arttırma çalışmaları çok önemli projeler. Aynı zamanda Bayramiç Baraj gölü havzasındaki köylerde uygulamaya başlanılan zirai ilaç ambalajlarının toplanarak bertaraf edilmesi projesi 2019 yılında il genelinde tüm ilçelerimizde yapılmasını planladık” şeklinde açıklamalarda bulundu.
 
“KÖPRÜ BİTTİĞİNDE ŞEHRİN HAZIR OLMASI ÖNEMLİ”

Tavlı, “Bizim amacımız 18 Mart 2022’de 1915 Çanakkale Köprü bittiğinde şehrin buna hazır olması çok önemli. Hedefimizi büyük tutarak buna göre organize ediyoruz. Köprü sonrasında Çanakkale’yi hazırlamak önemli olan. Tarımda da güzel çalışmalarımız var. Ezine Gıda ihtisas OSB’si Tarım sektörümüzün lokomotifi olacaktır. Ticaret Borsamızın da sektöre önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerinde bulundu.  Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin ise, “Kamu ve özel sektörün gece gündüz demeden üretim için hep birlikte çalışmalarımız sürüyor” diyerek birlikte hareket etmenin önemine değindi. Kobilerin proje desteklerinden yararlandırılmaları konusuna da değinen Şahin, kobilerle ilgili olarak özel gayret içerisinde olduklarını ifade etti.
 
“ÜRÜN DEĞERLERİ 5 MİLYAR TL’Yİ AŞTI”
İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ da programda konuşarak, “Çanakkale’miz tarım ve hayvancılıkta çok önemli bir yerde. 111 farklı ürün üretilen ilimizde tarımsal ürün değerleri toplamımız 5 milyar TL’yi aşmış durumdadır. Bitkisel üretimde üretim miktarı bakımından Türkiye’de ilk 10 a giren 45 ürünümüz var. Gece gündüz merkez, ilçe ve köylerimizde ekiplerimiz ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Cumartesi günleri de ekiplerimiz köylerde. Köylümüzün birebir sorunlarını dinleyerek sorunlarına çözüm sunmaktadır” dedi.
 
“DIŞ TİCARET AÇIĞINI AZALTAN BİR ŞEHİR”

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, “Ülkenin en büyük ihtiyacı olan şey dış ticaret açığının tamamen ortadan kalkması. Çanakkale de bununla ilgili en ciddi potansiyele sahip olan illerden biri. Dış ticaret açığını azaltan bir şehir. Hakikaten bakın herkesin kendine göre iyi bir ihracat rakamı var ama ithalat rakamları en az olanlar. Bir diğer konu insan kaynağı ile ilgili eksiklerimiz var, teknik personeller, ara elemanlar, profesyonel yöneticilerimiz ile ilgili. Bununla da ilgili üniversitemiz ile işbirliklerimiz var sürdürülebilir olması ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlimiz için en önemli sektör olan Tarım öncelikle Sayın Valimizin de en önem verdiği sektörümüz. Yine aynı zamanda tarımdan sorumlu valimiz olan Lapseki kaymakamımız olsun, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz ve şube müdürlerimiz olsun bizlerin sürekli teşviki mesaide olduğumuz, her zaman işbirliği içerisinde bulunduğumuz kurumlar. Sözlerimi sonlandırırken çalışmalarımız konusunda bizlerin her zaman yanında yer alan Valimiz Sayın Orhan Tavlı’ya, hiçbir zaman bizden desteklerini esirgemeyen ve her zaman bizleri yönlendiren Vali Yardımcımız Sayın Tahir Şahin’e ve İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Erdem Karadağ’a ve ekibine bugün toplantımıza katılımları ile şeref veren değerli üyelerimize teşekkür ederiz” diye konuştu.
 
“EZİNE GIDA İHTİSAS OSB’Yİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Meclis Başkanı Abdullah Deniz ise, “2023 hedeflerimize çok önemli katkı sağlayacağına inandığımız Ezine Gıda İhtisas OSB’yi çok önemsiyoruz. Bölgemizin öncelikli sektörleri arasında yer alan; süt ve süt ürünleri ile zeytin ve zeytinyağı başta olmak üzere, gıda ürünleri üretiminde faaliyet gösteren işletmelerimiz, Gıda İhtisas OSB’nin kurulmasıyla birlikte; kümelenme modeli oluşturmaları ve marka değerlerini arttırarak AB ile rekabet edebilecek standartlara ulaşmaları sağlanacaktır. Üyelerimiz ile birlikte Borsamızın Ezine Gıda ihtisas OSB’sine ayrı bir değer katacağına inanıyoruz” dedi. Her sektörden firma temsilcilerinin katılım sağladığı toplantıda, Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin bölge ekonomisine sağlayacağı katkılar, Çanakkale Boğaz köprüsü ve sektöre katkıları, Finansmana erişim ve Ziraat Bankası kredileri, Arazi toplulaştırma çalışmaları, hayvansal gübrelerin kullanımı ve çevreye etkisi, sertifikalı tohum kullanılması, E-ticaret, Dış Ticaret istihbarat merkezi oluşturulması, Nitelikli eleman ihtiyacı, tarım ürünlerinin yaz döneminde deniz geçişlerinin planlanması konuları konuşuldu.
 
Gülçin AKIN
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.