“Çanakkale'yi sıkışıklıktan kurtaracağız”

AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, Çanakkale'yi sıkışmış yapıdan kurtarmak istediklerini söyledi. Özellikle kent merkezine yeni konut alanları yapılmasını düşünmediklerini söyleyen Gider, 'Bizim, bu sıkışıklığı bir an önce gidermemiz lazım.

265
“Çanakkale'yi sıkışıklıktan kurtaracağız”

Ben, özellikle kent merkezinde mevcuttan bir santim dahi imar artışı olmaması gerektiğini düşünüyorum. Hatta, kent merkezindeki bir çok alanı yeşil alan, nefes alanı olarak düzenleyeceğiz. Kordon boyunu, yürürken keyif alacağınız bir düzenleme ile 6,5 kilometreye çıkarmayı planlıyoruz" dedi. 
AK Parti Çanakkale Belediye Başkan adayı Ayhan Gider, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde kenttee görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Çanakkale'de, gazetecilik sektörünün bir çok ile göre daha büyük olduğunu söyleyen Gider, "İnşallah bugün yapılan tartışmalar, yapılan konuşmalar başta yerel basın olmak üzere basının sorunlarının masaya yatırılmasına vesile olur, şu anda içinde bulunmuş olduğunuz zor durumun da çözümü olur diye ümit ediyorum. Basının, Çanakkale içinde ne kadar büyük bir sektör olduğunu bu sabah gördük. Çanakkale'de bu anlamda diğer taşra illere göre çok daha ileri konumda olduğunu ben biliyorum" dedi.
Çanakkale yerel basının sorunlarının çözümü için çalıştay yapılması gerektiğini belirten Belediye Başkan adayı Ayhan Gider; “Çanakkale yerel basının sorunları olduğunun farkındayız. Bu sorunları çözebilmek için 3-4 gün sürecek bir çalıştay düzenleyerek neler yapılmalı konusunda görüşmemiz gerekiyor. Çünkü basının sorunlarını en iyi bu sektörün temsilcileri olarak sizler biliyorsunuz. Bu sorunların çözümü için hep birlikte oturup konuşmalıyız” ifadelerini kullandı.

“EN BÜYÜK İDDİAMIZ ÇANAKKALE’Yİ RAHATLATACAĞIMIZDIR”
Çanakkale’nin sıkışık kent görünümünden bir an önce kurtulması gerektiğini söyleyen Gider, "130 bin nüfuslu bir ilde trafik sıkışmaz arkadaşlar. Burası metropol değil. Burası yeni yeni büyüyen, 130 bin nüfuslu İstanbul’un bir sokağı gibi düşünün. Burada trafik sıkışmaz, sıkışamaz. Böyle bir özgürlüğü olamaz. Birilerinin bu trafiği sıkıştırıyor olması gerekir. Otopark sorununu çözmeyerek, toplu ulaşım sorununu çözmeyerek, parsel artıklarına bile katlar vererek bu sorunu artırıyor olması gerekir ki; biz bu sorunu yaşayabilelim. Çanakkale’de 31 Mart seçimlerinde Çanakkale halkına en büyük iddiamız Çanakkale’yi rahatlatacağımızdır. Biz Çanakkale’yi yürüyerek, bisikletle gezilebilir bir şehir haline getireceğiz. Bunun dışındaki sorunlar zaten çözülür ama önce insanları burada rahat yaşatabilmemiz lazım” dedi

“MEVCUDUN ÜZERİNDE BİR SANTİM DAHİ İMAR ARTIŞI VERMEYECEĞİZ”

 Seçimi kazanmaları halinde, Çanakkale’nin gelişim aksları için hemen bir çalışma başlatacağını söyleyen Gider, “Mevcut yerleşim yerinde, mevcudun üzerinde bir santim dahi imar artışı vermeyeceğiz. Bunu çok net bir şekilde ifade edebilirim, bu benim halka taahhüdümdür. İntepe’den Özbek ovasına kadar bir alanda geniş bant sınırımız var. Belediyeyi aldığımız gibi çok acele bir şekilde imar planlarını genişleteceğiz ve nüfus 200 bin olduğu zaman hangi bölgede yapılaşma başlayacak, 400 bin olduğu zaman nerede yapılaşma başlayacak bunların hepsini şimdiden belirleyeceğiz. Bunun faydası ne olacak? Yarın bir arazi sahibi belediye başkanı bende olsam başkası da olsa bizim önümüzden geçmek zorunda kalmayacaklar. Devletler, belediyeler böyle idare edilebilirse adildir, böyle idare edilebilirse verimlidir. Gelişme aksını seçildiğimiz gibi bu şekilde çalışma hazırlayarak kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

KORDONBOYUNU, KEPEZ'E KADAR UZAYACAK
Mevcut kordonun daha da uzatılacağını söyleyen Gider, "Şu an arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. Biz, nefes alan, insanların gönüllerince, diledikleri gibi yaşayabilecekleri bir Çanakkale hedefliyoruz. Kordonboyunu, Kepez'e kadar uzatma projemiz var. Araçlar için değil sadece yaya ve bisikletlerin kullanabileceği, 6 kilometrenin üzerinde bir kordon. Üstelik sadece yürüyüş değil, yürürken keyif alacağınız eklentilerle dolu, Çanakkale'ye yakışır bir alan olacak" diye konuştu.
Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.