Balkan Coğrafyası Çanakkale’de 7. Kez Buluşacak

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tasavvuf Topluluğu’nun akademik danışmanlığını yapan ÇOMÜ Dr. Öğr. Üyesi Halit Kuşku, gelecek hafta 745. Şeb-i Arus etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan 7. Balkan Coğrafyası Çanakkale’de Buluşuyor projesi hakkında bilgi verdi.

1156
Balkan Coğrafyası Çanakkale’de 7. Kez Buluşacak

Hz. Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında Çanakkale’de düzenlenecek olan etkinliklere Balkanlardan önemli isimler katılım sağlayacak. 14 Aralık Cuma günü başlayacak olan 745. Şeb-i Arus etkinlikleri kapsamında bu sene yedincisi düzenlenen Balkan Coğrafyası Çanakkale’de buluşuyor projesi gerçekleşecek. Tamamı ücretsiz olan etkinlikler Mevlâna Kültür ve Sanat Evi’nden başlayarak Gelibolu Mevlevihanesi’nde devam edecek.
 
Çanakkale’de düzenlenen Mevlevi etkinlikleri ile ilgili bilgi veren Tasavvuf Vakfı Çanakkale Temsilcisi ve ÇOMÜ Dr. Öğr. Üyesi Halit Kuşku, “Her sene yapmış olduğumuz iki programımız var. Bunlardan bir tanesi Cepheye Sema etkinliği. Bu da Devleti’nin yıkılış aşamasında Türkiye Cumhuriyeti devletini oluşturacak kadrolar, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bir milli mücadele hareketi başlatırlar. Bu milli mücadele hareketinin içinde Osmanlı tarikatlarından, dini noktalarındaki temsilcilerden Mevlevi ve Bektaşiler Mustafa Kemal’in yanında yer alırlar. Tabi bu Osmanlı’nın son dönemlerinde de yine etkisini göstermiştir. Son padişahlardan 5. Mehmet Reşat, 1.Dünya Savaşı’na girdiğinde askeri motive etsin diye Mevlevi Dergâhlarını görevlendirir. Bütün Mevlevi’ler bir Mevlevi Alayı oluştururlar ve cepheye doğru yürürler. Orada askere motivasyon, dua, zikir, şükür, düşmanla mücadele noktasında manevi destek olurlar. Biz de bunu her sene yaşatırız. Gelibolu Mevlevihane’sinden Nisan ayında Çanakkale Şehitliklerine yürür, dualarla askerimizi anarız” bilgisini verdi.
 
“BALKANLARDAN ÇEŞİTLİ KANAAT ÖNDERLERİ GELECEK”
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen 7. Balkan Coğrafyası Çanakkale’de Buluşuyor projesiyle ilgili olarak ise, “İkincisi ise ‘Balkan Coğrafyası Çanakkale’de Buluşuyor’ Projesi. Türklerin Rumeli’ye geçiş noktası Gelibolu. Osmanlı devleti de Gelibolu’yu Balkanlar ve Rumeli’nin merkezi, başkenti yapmış. Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar Osmanlı Devleti’nin donanması Gelibolu’da duruyor. Piri Reis Gelibolu’dan çıkmıştır. Gelibolu çok büyük şahsiyetler çıkarır. Gelibolu eğitimde ve gelişmişlikte bu kadar öndeyken Balkanların merkezi hükmünde. Gelibolu’nun geçmişten gelen böyle bir misyonu var. Mevlevilikte Anadolu’nun kalbi Konya’ysa, Balkanların kalbi de Gelibolu. Madem geçmişte burası Balkanlar’ın merkeziydi biz de Balkan coğrafyasına, oradaki gönül dostlarımızı, kanaat önderlerimizi buraya davet edelim. Biz de Balkanlardan davet ettik, geldiler. Saray Bosna’dan, Karadağ’dan hem konuşmacı hem katılımcı olarak katıldılar. Burada bir gönül köprüsü kuruyoruz. Çanakkale’nin hem şehitlikleri, hem Troya’sı hem de Gelibolu Mevlevihanesi gibi büyük bir değeri var. Onlara bunları anlatıyoruz. Bu sene gelecek olanlardan Karadağ Azınlıklardan Sorumlu Bakan Yardımcısı, Karadağ’dan çeşitli şehirlerden müftü, Saraybosna Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı gelecek” ifadelerinde bulundu.
 
“MEVLEVİLER DEVLETÇİ BİR YAPIYA SAHİPTİR”
Balkanların ünlü ses sanatçılarının katılım göstereceğini söyleyen Kuşku, ilahilerin söyleneceğini bilgisini verdi. Kuşku, “Balkanlarda bu tasavvufi hareketi Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak çıkar ve menfaatine uygun olarak biz bu gönül köprüsünün temelini atmak istiyoruz. Biz devletçi bir yapıya sahibiz. Mustafa Kemal’den gelen, Milli Mücadele’den gelen Mevleviler devletçi bir yapıya sahiptir. Bu yüzden biz Balkanları burada toparlamak istiyoruz. Bu projenin sonuçları olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne Balkanlardan çok öğrenci getirdik. Bu çok önemli. Kültür değiş tokuşu yaşanacak. Buradaki öğrencilerimizi Bosna’ya okumaya gönderdik. Bizden sonraki nesillere bir emanet bırakacağız” dedi. Kuşku, ücretsiz olarak gerçekleşecek etkinliklere tüm Çanakkale halkını davet etti.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gizem Tuğçe BAYHAN587 - 18.12.2018 11:17:45
Haberimiz 14 Aralık' ta yayınlandı, daha etkinlikler başlamadan. Gerçekleşmiş olmayan bir etkinliğin fotoğrafını maalesef koyamam. Bu yüzden görsel temsilidir. Etkinlik gerçekleşmesinin ardından görselleriyle birlikte haberi sitemizde yer almıştır. Teşekkürlerimi iletirim.
Avatar
Gizem Tuğçe BAYHAN586 - 18.12.2018 11:17:20
Merhaba Emine Şen Hanım, pozitif eleştirileriniz için teşekkür ederim fakat haberi dikkatli okumadığınızı söylemek zorundayım. Takdir edersiniz ki haberde 'düzenlenecek olan etkinlik' yazıyor, 'düzenlenmiş olan' değil. Haberimiz 14 Aralık' ta yayınlandı, daha etkinlikler başlamadan.
Avatar
Emine Şen585 - 17.12.2018 19:58:29
Haberinizi ilgi ile takip ettim , ancak ,haberde kullandığınız fotoğraf o programa ait değil, ben de o akşam oradaydım. Keşke haberi yaparken biraz daha ilgili olsaydınız...