Ödüller  Sahiplerini Buldu

Kale Grubu’nun kurucusu İbrahim Bodur adına bu yıl ikincisi düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü sahiplerini buldu. Erken Aşama kategorisinin kazananı “Anlatan Eller”, İleri Aşama kategorisinin kazananı “E-Bursum”, İş Birliği kategorisinin kazananıise“Türkiye’nin Kadın Balıkçıları”old

194
Ödüller  Sahiplerini Buldu

 
 
2016 yılında hayata veda eden Türk sanayinin duayenlerinden ve aynı zamanda önde gelen girişimci ve hayırseverlerinden Kale Grubu Kurucusu merhum İbrahim Bodur’un anısını ve değerlerini yaşatmak amacıyla,Kale Grubu veproje ortağı,dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı AshokaTu¨rkiye tarafındanbu yıl ikincisi düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nün kazananları belli oldu. Bu sene,daha iyi bir gelecek için değer bilmek kadar değer katmanın da fark yaratacağına işaret etmek amacıyla “hayata değer” temasıyla gerçekleştirilen,Türkiye’nin gelecek vadeden sosyal girişimcilerinin ödüllendirildiği programın kazananlarına ödülleri, 4 Aralık Salı akşamı TheSeed’de düzenlenen törenle takdim edildi.
 
Sosyal medya ve diğer online araçları kullanarak işitme engellive sağır bireylere Türk İşaret Dili (TİD) destekli eğitim verenAnlatan Eller ile Pelin Baykan Erken Aşama kategorisinin, bugüne kadar 250 bin öğrenciye 15 milyon TL bursdağıtılmasını sağlayan E-Bursum ile Mesut Keskin İleri Aşama kategorisinin, Türkiye’deki tüm balıkçı kooperatiflerini bir arayagetiren ve tüm ortakları erkek olan Su ÜrünleriKooperatifleri Merkez Birliği (Su¨r-Koop)’nin sonunakadar destek verdiği Türkiye’nin Kadın Balıkçıları,İş Birliğikategorisinin kazananı oldu.
 
MV Holding CEO’su ve girişimcilik destek platformuStartersHub Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dorman, Vehbi Koç Vakfı Genel MüdürüErdal Yıldırım, Ashoka Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Didem Altop, Adım Adım ve Açık Açık platformlarının kurucusu İ. Renay Onur, Ashoka Avrupa Direktörü RainerHöll, Tabit Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri Kurucusu Tülin Akın, Google Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yonca Dervişoğlu, Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu’ndanoluşan seçici kurul, uzun bir değerlendirme sürecinin sonunda İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nü kazanan sosyal girişimcileri belirledi.
 
İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nü kazanan sosyal girişimcilere 50.000 TL’lik ödülün yanı sıra, Türkiye’nin ilk çağdaş seramik sanatçısı Fu¨reya Koral’ın öğrencilerinden, ödül gecesinde de hazır bulunan seramik sanatçısı M.Tu¨zu¨mKızılcan’ın imzasını taşıyanseramik tohum heykeli hediye edildi.
 
“Sosyal girişimciler, geleceğe dair umut ve güven aşılıyor”
 
Törende konuşan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, “Sorumlu ve duyarlı liderlik anlayışımız doğrultusunda, Kale Grubu olarak özgün işleri yapmak, yaratıcı ve ilham verici işleriniçerisinde olmak ve buna hevesli olan kişileri cesaretlendirmek içinçalışıyoruz. İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü ile desteklediğimizsosyal girişimciler de bu anlayışın bir parçasını oluşturuyor” dedi.
 
Türkiye’nin gelişimine ciddi katkı sağlamış öncü girişimcilerden İbrahim Bodur adına verilen bu ödülleri geleneksel hale getirmek ve daha da ileriye taşımak istediklerini ifade eden Okyay, “İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nün, onun sosyalfaydayı ve insanı merkeze alan anlayışını her zaman canlı tutacak bir ödülolması, en büyük temennimiz.Uzun vadede bu ödül etrafında bir arayagelen sosyal girişimcilerle su¨rdu¨ru¨lebilir pozitif etkiyaratacak ve dayanışma içerisinde hareket eden bir topluluk inşa etmeamacını taşıyoruz.Bu topluluğu giderek büyütmeyi, ödülü alanlar ile iletişimimizi ve iş birliğimizi kalıcı kılmayı ve ekosistemi güçlendirmeyihedefliyoruz” şeklinde konuştu.
 
Zeynep Bodur Okyay sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz sosyal girişimcileri, hem Türkiye hem de dünya için geleceğin habercileriolarak görüyoruz. Günümüzün kronik sorunlarına faaliyet gösterdiklerialanlarda yenilikçi, kalıcı ve etkili çözümler geliştiren değişim öncüleriolarakdeğerlendiriyoruz.Şahsen dünyanın birçok yerinde farklı birçok toplantıya katılıyorum. Şunu itiraf edeyim. Dinlediğim ve tanıştığım dünya devlet başkanlarından, iş dünyası liderlerinden daha çok bana sosyal girişimciler ilham veriyor. İki sene içindetanıştığım girişimcilerle, Türkiye’nin ciddi bir potansiyel barındırdığına emin oldum. Bu, bana geleceğe dair güven ve umut aşıladı.”
 
 
 
 
“Bu sene bir yarışmanın çok ötesine geçmiş olduk”
 
"Ashoka Türkiye olarak Kale Grubu ile güçlerimizi İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülleri kapsamında birleştirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuşmasına başlayan Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu, bu sayede iki yıldır Türkiye'nin yerelinde fark yaratan sosyal girişimcilerini daha iyi tanıdıklarını, grubun üst yönetimi ve kurumsal iletişim ekipleriyle yakın olarak çalıştıklarını belirtti ve ekledi: “Bu yıl hem erken hem ileri aşama sosyal girişimciler için kategoriler açarak, hem yolun başındaki sosyal girişimcileri desteklemenin önemini vurgulamak, hem de çalışmalarını bir raddeye getirmiş sosyal girişimcilere sonraki aşamada yanınızdayız demek istedik. Bu yıl bir de işbirliği kategorisi açarak sosyal etki ve sosyal inovasyoniçin olmazsa olmaz bir konuyu, farklı aktörlerin işbirliği içinde çalışmasının önemini vurgulamak istedik. Bu yönleriyle yarışma Türkiye için bir ilki hayata geçirmiş ve bir yarışmanın çok ötesine geçmiş oldu"
 
Toplam üç kategoride, Türkiye’nin dört bir yanından başvuru
 
Bu sene başvurular, belli bir bölgede pilot uygulaması bulunan Erken Aşama, geniş bir bölgede uygulaması bulunan İleri Aşama ileTürkiye’de bir ilk olan ve sektörde övgüyle karşılanan, iki birey veya kurum arasında geliştirilen iş birliği başvurularının kabul edildiği İş Birliği kategorisindedeğerlendirildi. Geçtiğimiz seneye oranla iki kat daha fazla başvuru yapılan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi de dahil Türkiye’nin dört bir yanından başvuru alarak birçok sosyal girişimciye ulaştı.
 
Kazanan sosyal girişimciler
 
İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nü kazanan sosyal girişimler şu şekilde;
 
İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Erken Aşama Ödülü’nü kazanan Anlatan Eller- Pelin Baykan:
 
İşitme engelli ve sağır bireylerin eğitimde yaşadıkları fırsateşitsizliklerine Türk İşaret Dili (TİD) destekli eğitimlerle çözüm getirmekamacıyla 2016 yılında kurulan Anlatan Eller, hazırladıklarıeğitim programları ile Engelli KPSS başta olmak üzeremerkezi sınavlara hazırlanmaları için işitme engelli ve sağırbireylere eğitim veriyor ve böylece başarılarının artmasınakatkı sağlıyor.
Çalışmalarına Engelli KPSS’nin matematik alanı ile başlayanve tümTürkiye genelinde işitme engelli ve sağır bireylereulaşabilmek amacıyla sosyal medya kanallarını kullanarak ders videoları paylaşan Anlatan Eller, günümüze kadar 74ders videosu ile yaklaşık 120 bin izlenmeye ulaştı. AnlatanEller‘in eğitimleri sonucunda lise düzeyinde bireysel yüzde56, üniversitedüzeyinde ise bireysel yüzde 45 oranındabaşarı artışı sağlandı.
 
İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik İleri Aşama Ödülü’nü kazanan E-Bursum - Mesut Keskin:
 
Eğitimde fırsat eşitsizliğini asgari düzeye indirmekamacıyla kurulan E-Bursum, Türkiye’deki burs sisteminidijital sisteme taşıyarak hem öğrencilerin eğitimleriiçin gerekli olan finansal kaynağa erişmelerinikolaylaştırmayı hem de burs veren destekçilerin dahasistematik ve demokratik bir burs surecine sahipolmalarını sağlıyor. E-devlet entegrasyonuyla ve onlinesistem üzerinde algoritmalarla çalışan seçim surecindeburs veren kişi ve kurumlar öğrencilerle eşleşerekeğitim sürelerinde maddi destek sağlayabiliyor. 3 yılönce kurulanE-Bursum, aynı zamanda bursiyerlere online sistemüzerinden finansal okuryazarlık ve mentorlukhizmeti de veriyor.
 
İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik İş Birliği Ödülü’nü kazanan Türkiye’nin Kadın Balıkçıları&Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Su¨r-Koop) – Huriye Göncüoğlu & Ramazan Özkaya:
 
Türkiye’nin KadınBalıkçıları, tüm üyeleri erkek olan Su ÜrünleriKooperatifleri Merkez Birliği (Su¨r-Koop) ile kadınbalıkçıların görünürlüğü ve mesleki hakları üzerinebirlikte çalışıyor. Ortaya koyulan iş birliği ile 30 bin ortaklıSu¨r-Koop’un çatısı altında Türkiye’de ilk defa Kadın BalıkçıKomisyonu kurularak kadın balıkçıların örgütlenmesive birlikte hareket edebilmesine fırsat sağlandı. KadınBalıkçı Komisyonu savunuculuk faaliyetleri ile sistemideğiştirmeye ve kadın balıkçıların politikalarda görünürolmaları yönünde çaba gösteriyor. Aynı zamanda, gençkadın balıkçıların ve çocukların liderlik yetkinliklerigeliştirmeleri için yoğunlaştırılmış eğitimler veriyor.
 
Kazananlar Kale Ailesi’nin bir parçası
 
Kale Grubu, İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nün kazananları ile arasındaki bağı koruyarakhepsini Kale Ailesi’nin bir parçası halinegetiriyor.2017 yılının kazananlarıile Kale Grubu, İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü ilebaşlayan iş birlikleriniileri taşımak için çalışmalarda bulundu.Örneğin, Köy Okulları Değişim AğıKODA ile Çanakkale’de bir saha ziyareti yapılarak bölgedeki köy okullarında gerçekleşebilecek faaliyetler değerlendirildi. Geçtiğimiz yılın birincisi Otsimo ile AshokaFellow’useçilen Hasan Zafer Elcik’in,Türkiye’den küreselAshokaFellowship ağına katılan üç sosyal girişimciden biri olduğunun açıklandığı gecede Kale Ailesi deElcik’inyanındaydı.
 
Ödülün proje ortağı Ashoka
 
İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nünproje ortağıAshoka Türkiye, hem ödül programının içerik ve süreç tasarımında hem desosyal girişimcilik ekosistemine ulaşılmasındaÜlke Direktörü Zeynep Meydanoğlu öncülüğünde büyük destek verdi.
 
Toplumsal değişiminkatalizörleri olan sosyal girişimcilere 38 yıldır ev sahipliği yapan Ashoka, herkesin farkyaratabileceği bir dünya inşa etmek için, önde gelen sosyalgirişimcileri tespit etmek, desteklemek, çözüm modellerindekiinovasyonu benimsemek ve küresel toplulukları hareketegeçirerek bu modelleri yaygınlaştırmak hedefiyle çalışıyor.
 
AshokaTürkiye, 2014 yılından bugüne, 25 Ashokalı SosyalGirişimci‘dengüç alarak, Sosyal girişimcileri desteklemeninve Türkiye’deki sosyal girişimcilik ekosisteminin kapasitesini artıran iş birliği ve projeler geliştirmenin yanı sıra, çocukların farkyaratan becerini geliştirmek için öğretmenler, ebeveynlerle özelsektör, kamu ve sivil toplum kuruluşları ile projeler yürütüyor.
 


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.