“Kadınlarımızın haklarına sahip çıkması dileğiyle”

5 Aralık Kadının Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 84. Yılı olması sebebiyle Türk Kadınlar Birliği Çanakkale Şubesi Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk koyma töreni düzenledi. Ardından yapılan basın açıklamasında, günün anlam ve önemine değinildi.

195
“Kadınlarımızın haklarına sahip çıkması dileğiyle”

Düzenlenen törene Türk Kadınlar Birliği Çanakkale Şubesi Başkanı Meral Ulucan, dernek yönetimi, dernek üyeleri ve birçok kadın katılım gösterdi. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Atatürk büstüne çelenk koyulması ile devam etti.
Türk Kadınlar Birliği Çanakkale Şubesi Başkanı Meral Ulucan, dernek adına basın açıklamasında bulunarak, şunları söyledi: “Kadınlarımızın 84. Yıl önce siyasi hayatta seçme seçilme hakkını elde etmesi, toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk devrimlerinden birisidir. Biz kadınlar bu günü kutlamaktan onur ve gurur duyuyoruz. Bu hakları bize kazandıran Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarımızı sunuyoruz.”
 
“CUMHURİYET TARİHİNİN TEK ÖRGÜTLÜ KADIN GÜCÜ OLMUŞTUR”
Açıklamasının devamında, dernekleri hakkında tarihi bilgiler veren Ulucan, “Eşitlik talebinin temeli olan seçme ve seçilme hakkını içeren bir tüzükle 1923 yılında Kadınlar Halk Fırkası kurmak üzere harekete geçen kadınlar o dönem kadınların siyasi temsilciliği olmadığı için izin verilmemesi üzerine Mustafa Kemal Atatürk ve Latife Hanımın önerisi ile 1924 yılında Nezihe Muhiddin, Latife Bekir (Çe Rekbaşı)ve Sabiha Zekeriye(Sertel) önderliğinde Türk Kadınlar Birliği Derneği kurulmuştur.
Eşitlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesini başlatan cesur, yiğit ve aydın kadınlarımızın kurduğu ve tüm ülkeye yaydığı Türk Kadınlar Birliği, Cumhuriyet tarihinin ilk ve çok uzun yıllar tek örgütlü kadın gücü olmuş, başta seçme ve seçilme hakları olmak üzere, yasal hakların elde edilmesi için demokratik birçok mücadelenin içinde ve önderi olmuştur. Bu bakış, gayret ve sosyal yaşama aktif katılımın da en önemli adımlarını atmıştır” şeklinde anlattı.
 
İLK KADIN İL BELEDİYE BAŞKANI; MÜFİDE İLHAN
Ulucan, Türkiye’deki kadınların siyasi haklarını kazanması ve bu konuda edindiği başarıları şu şekilde sıraladı: “Cumhuriyetin ilanından sonra, 1926 yılında, laik hukukun temeli olan Türk Medeni Kanunu ile aile ve toplum içinde eşit haklar kazanan kadınımız, sosyal yaşama aktif katılımın da en önemli adımlarını atmıştır. Daha sonra, 1930 yılında da kadınlarımız, belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını yasayla kazanmış. Bu seçimlerde Artvin ili Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya beldesinde belediye başkanı seçilen Sadiye Hanım, Türkiye'nin İlk Kadın Belde Belediye Başkanı olmuştur. 1950 tarihinde yapılan yerel seçimlerde 27 üyesi bulunan Mersin Belediye Meclisine seçilen Müfide İlhan, ilk kadın il belediye başkanı oldu.  1933 yılında da köylerde muhtar ve ihtiyar heyetlerine seçme ve s ilme hakkını elde etmiştir. 1933 yılında Türkiye'nin ilk kadın muhtarı seçilen Gül Esin, Aydın’ın Çine İlçesi, Karpuzlu Bucağı'nın muhtarlığını yaptığı dönemde Atatürk tarafından ödüllendirilmiştir.
Gerekli yasal değişiklik 1934 yılında Başbakan İsmet İnönü ve 91milletvekilinin sunduğu anayasa ve seçim kanununda değişiklik yapılmasını öngören yasa önerisi sonucu gerçekleşmiştir. Öneri 5 Aralık 1934’temecliste görüşüldü. 317 üyeli mecliste oylamaya katılan 258 milletvekilinin tamamının oyuyla değişiklik önerisi kabul edilmiştir.”
 
“Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınına çok sayıda Avrupa ülkesinden daha önce bu demokratik hakkın verilmesini sağlamıştır” diyen Ulucan, “Türkiye, Fransa, İtalya, Hırvatistan, Slovenya'dan 11, Romanya'dan 12, Bulgaristan'dan 13, Belçika'dan 14, Yunanistan'dan 15, İsviçre'den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı. Anayasanın 10. ve 11.maddeleri değiştirilerek her kadına 22 yaşında seçme, 30 yaşında seçilme hakkı verildi. Bu yaş sınırlaması daha sonraki yıllarda da değişikliğe uğramıştır. 11 Aralık 1934’teyapılan değişiklikler sonucu anayasada tanınan haklar seçim kanunuyla da düzenlendi” dedi.
 
 
“AMACIMIZ TÜRKİYE'DE KADIN VE ERKEĞİN TOPLUMSAL EŞİTLİĞİDİR”
 “Yasanın çıkmasının ardında TBMM'ne girebilme haklarını elde etmeleri üzerine, 7 Aralık 1934 günü, Türk Kadınlar Birliği, İstanbul'da Beyazıt meydanında büyük bir kutlama mitingi ve Beyazıt’tan Taksim’e kadar yürüyüş düzenlemişlerdir” diyen Ulucan, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “8 Şubat 1935 yılında yapılan 5.Dönem milletvekili seçimlerinde, Türk Kadınlar Birliği’nin olağanüstü gayretleri ve çalışmalarıyla meclise 18 kadın milletvekili girmiştir. Derneğimizin İlk Genel Başkanı Nezihe Muhiddin başlattıkları mücadeleyi; 'Biz kadınlar, toplumsal ve siyasal yaşamda hak ettiğimiz yeri almalıyız. Önce, kadınlarımızı bilinçlendirmeli ve eğitmeliyiz, onlara daha fazla şey istemelerini ve bunlara nasıl ulaşacaklarını anlatmalıyız. Amacımız Türkiye'de kadın ve erkeğin, toplumsal, ekonomik ve siyasal eşitliğidir' sözleri ile özetlemiştir. Amacımız; Mustafa Kemal Atatürk' ün ilke ve devrimlerini, Cumhuriyetin kadın haklarında sağladığı kazanmaları korumak ve Türkiye’de yaşayan kadınları sosyal, siyasal ve ekonomik alanlarda eşitliği sağlamaktır. Kadının önündeki engelleri kaldırma konusunda çalışmalar yapmaktır. Bugün kadın hakları günüdür. Hepimizin geçmişte verilen mücadeleye sahip çıkıp, geleceği kurmanın sorumluluğunu taşıdığımız gündür. Kadınlarımızın daha aktif olması ve haklarına sahip çıkması dileğiyle sözlerime son verirken herkesi saygıyla selamlıyorum. “
 
Ersan KÜÇÜKKURU
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.