Türkiye’de parlamentodaki kadın üye yüzdesi ortalamanın altında!

5 Aralık 1934'de Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önünün açılması, 84 yıldır her sene olduğu gibi bu sene de yapılan basın açıklamalarıyla gündeme getirilerek, kamuoyuna hatırlatıldı.

168
Türkiye’de parlamentodaki kadın üye yüzdesi ortalamanın altında!

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının tanınması sebebiyle basın açıklaması düzenleyerek, Mustafa Kemal Atatürk’ün bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük ettiğini vurguladılar.
Çanakkale Barosu İdari Binası’nda gerçekleştirilen basın açıklamasını Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Ezgi Deniz Çalışan yaptı. Çalışkan açıklamasında, “Dünya'nın tüm ülkelerinde kanayan bir kadın sorununun hala var olması, bir problem sahası olarak karşımıza çıkmaktadır ve özellikle gelişme halindeki ülkelerde kadın sorunlarına bakılarak o ülkenin gelişme seviyesi hakkında tahminler yapmak da mümkündür. Diğer bir deyişle kadın sorununa getirilecek çağdaş çözümler ülkenin kalkınma seviyesini de belirleyecektir. Asrın liderleri arasında bu ilişkiyi en iyi gören kuşkusuz büyük önder Atatürk olmuştur. Atatürk kalkınma sürecinin kadın sorunlarının çözümünden geçtiğini daima vurgulamıştır. Ulu önder, Türk kadınlarının hiçbir alanda erkeklerden ve dünyadaki diğer kadınlardan geri kalmayacakları yolundaki inancını da ‘Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip, donanmaktır. Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım’ sözleriyle dile getirmiştir” ifadelerini kullandı.
 
“TÜRK KADINININ BU GÜCÜ ELİNDE BULUNDURDUĞUNA ŞÜPHE YOKTUR”
Çalışkan, “Kadınlara tanınan seçme ve seçilme hakkı gibi büyük bir devrim sonrasında aradan geçen bir asra yakın sürede Türk kadınının ekonomik ve sosyal hayatta bulunması gereken yerde yer alamamasının temel sebebi yaradılışından gelen bir sorun olmayıp, maalesef ki öncelikle kendisine yönelen her türlü şiddetle ve hala kadının okuryazar olmasının önüne geçen ve kadını sadece doğurganlık sembolü olarak gören zihniyetle mücadele etmeye sarf ettiği çabası; eşit olduğunu anlatırken verdiği mücadelesidir. Artık Türk Kadınının temel insan hakları konusunda kaygılanmak ve toplumda var olma çabası göstermek yerine gerçek potansiyelini ortaya çıkararak; ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip, donanmak üzere çabalaması gerekmektedir ve Türk kadınının bu gücü fazlasıyla elinde bulundurduğuna şüphe yoktur” şeklinde açıklamada bulundu.
 
“KADINLARIN SİYASETTE EŞİT ORANDA TEMSİL EDİLMESİ DEMOKRASİ MESELESİDİR”
 “Ülkemizde Kadınlar yönetimdeki hakkını ancak siyasete katılarak kullanacaktır” diyen Çalışkan sözlerine şu şekilde devam etti: “Maalesef ki, Türkiye, parlamentodaki kadın üye yüzdesi açısından; 1935’te yapılan seçimlerde yüzde 4.6 oranıyla dünya oranlarına göre 21’nci sırada iken günümüzde kadın milletvekili oranının ortalaması dünya ülkelerinde ortalama yüzde 22 iken, bizim ülkemizdeki oran yüzde 17 ile ortalamanın çok altında olup, bu konuda Türkiye dünyada 91’nci sırada yer almaktadır. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların karar alma süreçlerine daha aktif katılımının sağlanması, siyasette eşit oranda temsil edilmesi ise; her şeyden önce bir demokrasi meselesidir. Anayasa’da, siyasi partiler ve seçim yasalarında, parti tüzüklerinde, seçilme hakkımızı yaşama geçirmek üzere gerekli değişikliklerin gecikmeksizin yapılması, Seçilen kadınların da gerçekten kadının yanında ve kadın sorunlarını yine kadın gözüyle, kadın diliyle çözüm üretmesi gerekmektedir. Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin 84.yıldönümü sebebiyle, bugün ve her zaman hayatın her alanında söz, yetki, karar ve politika üretim mekanizmalarında eşit temsiliyet sağlanıncaya kadar bu taleplerimizin takipçisi olacağımızı saygıyla bilgilerinize sunarız.”
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 
 


Etiketler; #Türkiye
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.