“Sıfır Atık Projesi, herkesin üzerine düşen bir görev!”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülmekte olan sıfır atık projesinin, yaygınlaştırılarak uygulamaya geçilmesi amacıyla geçtiğimiz bahar ayından bu yana Çanakkale’de de çalışmalar gerçekleştirilmeye devam ediyor.

454
“Sıfır Atık Projesi, herkesin üzerine düşen bir görev!”

 
 
Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat tarafından il genelinde bilgilendirilme toplantıları düzenlenerek tanıtılan Sıfır Atık Projesi, Çanakkale genelinde 30 kuruma ulaştı. Bu kurumlardan biri olan GESTAŞ, idari binasından başlayarak Sıfır Atık Projesini gemilerine taşıyor.
 
Sıfır Atık Uygulaması Yol Haritası hakkında Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Vali Yardımcılarından oluşan kurul kararı ile Sıfır Atık Uygulaması Çanakkale’de birçok kamu ve özel kuruluşlarda uygulanmaya başlandı. Sıfır Atık Uygulamaları hakkında ilk önce müdürlük personeline eğitim verilmesinin ardından ildeki kurumlarla bir araya gelinerek projenin ayrıntıları anlatıldı.
Düzenlenen bu toplantılarda, ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında, atıkları kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmayı amaçlandığı bilgileri kuruluşlara verilen eğitimlerle anlatarak, projenin hedefleri, kazançları, proje dahilinde yapılacak olan faaliyetler hakkında bilgiler verildi.
 
“KURUMLAR YAKINDAN TAKİP EDİLMEKTEDİR”
Toplantı kapsamında, tüm kamu kurumlarında ayrıştırılarak toplanılan atıkların geri kazanımı ve bertaraf konusunda ‘Sıfır Atık Projesinin Paydaşlarına’, İl Müdürü Bolat tarafından toplama ve bertaraf sistemlerinin kurulumu konusunda, izlenecek yol haritası ve yapılacak eylem planı belirlendiği bilgisi paylaşıldı. Ayrıca gerçekleştirilen bu toplantılar ile il sınırlarında evsel nitelikli katı atıkların düzenli depolanması, şehir merkezi dışında, karayolu, köy yolları, ormanlık ve piknik alanlarında gelişi güzel kaçak atılmış sahipsiz atıkların bertarafı, atık su alt yapı sistemleri ve hafriyat atıklarının gündeme getirdiği çevre problemlerine çözüm oluşturmak adına adım atıldığı da eklendi.
Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden başlayan Sıfır Atık Projesi, Çanakkale’deki diğer kamu ve özel kuruluşlarda devam ettiği bilgisi proje yetkilileri tarafından açıklanarak, şu değerlendirmelerde bulunuldu: “Sıfır Atık uygulamasına tamamen geçilerek İlimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında Sıfır Atık Uygulamaları yakından takip edilmektedir. İlimizde Sıfır Atık Projesinin hayata geçirilmesi konusunda yapılan tüm çalışmalar ülkemiz genelinde diğer iller bazında ilk sıralarda yer almaktadır.”
 
ÇANAKKALE’DE 30 KURUM, SIFIR ATIK SİSTEMİ’NDE!
Edinilen bilgilere göre, Çanakkale’de uygulamanın başladığı günden bu yana, il genelinde eğitim verilen kişi sayısı 996’a ulaştı. Sıfır Atık Sistemine geçmek için çalışma yapan belediye sayısı 9’a ve Sıfır Atık Sistemine geçen kurum sayısı ise 30’a yükseldi. Bu kurumlar arasında, 24 kamu kurumu ve 6 özel kurum, dernek, işletme yer alıyor.
 
BİRÇOK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Projenin başlamasından bu yana ise Çanakkale’de konu ile ilgili gerçekleştirilen toplantılar ve faaliyetler şu şekilde oldu; Merkez Belediyesi ve 11 ilçe Belediye Başkanlığının çevre biriminde görev yapan personeli, il kurulu olan 4 adet Katı Atık Yönetim Birliği ile ilde faaliyet gösteren Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisi yetkililerinin katıldığı müdürlük binasının Konferans Salonunda Sıfır Atık toplama zinciri oluşturulması konusunda eğitim ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda atıkların kaynakta ayrıştırılarak toplanması, geri kazanımı, atık getirme merkezlerinin, ambalaj atığı toplama ayırma tesislerinin sıfır atık projesine entegrasyonu gibi konularda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
İldeki tüm kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticilerine İl Özel İdaresi toplantı salonunda Vali Orhan Tavlı başkanlığında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Sıfır Atık Projesi uygulaması hakkında tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki odak noktalarına İÇDAŞ Kongre Merkezinde eğitim düzenlendi.
Merkez Belediyesi, İlçe ve Belde Belediye Başkanlıkları, Katı Atık Yönetim Birlikleri ve Toplama-ayırma firmalarının yetkili temsilcileri olmak üzere 35 kişinin katıldığı atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanmamın sağlanmasını kapsayan “Belediyelerde Evsel Atıkların, Ambalaj Atıkları, Hafriyat Atıklarının ve Sıfır Atıkların Yönetimi” konulu toplantı il müdürlüğünün toplantı salonunda gerçekleştirildi.
 
 
ÖNCÜ KURUM GESTAŞ!
Sıfır Atık Projesi’nin Çanakkale’deki tüm kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticilerine toplantı yapılarak bilgilendirilmesinin ardından, ildeki deniz yolu ulaşımı hizmeti veren GESTAŞ Şirketi, bu konuda çalışmalarını sunarak, işi başlattıklarına dair rapor sunumu yapan ilk kurum oldu. Sıfır Atık Projesi hakkında sunulan raporların ve yapılacak çalışmaları diğer kurum ve kuruluşlara örnek olarak gösterilmesinin ardından projede öncü kurum olan GESTAŞ, idari binasından başlayarak projeyi hayata geçirmiş oldu.
Geri dönüşümün önemini çalışanları ile beraber kavrayan GESTAŞ, idari binasında başlattığı Sıfır Atık Projesi’ni gemilerinde tüm filolara ve iskelelere de yakın zaman içerisinde uygulanacağı bilgisini paylaştı.
 
“SIFIR ATIK PROJESİ BÜTÜN GEMİLERDE OLACAK”
GESTAŞ’ın sıfır atık projesi ve geri dönüşümle ilgili yapılan faaliyetleri anlatan GESTAŞ Kurumsal İletişim Müdürü Yusuf Aydın, GESTAŞ şirketinin gemilerinde kullanılan petrol, yağ, hurda gibi malzemeleri denizle temas etmeden toplayarak, belirlenen kurumlara teslim edildiğini söyledi. Sıfır Atık Projesi ile hem personeller hem de yolcularla birlikte geri dönüşüme katkıda bulunacaklarını söyleyen Aydın, projeyle ilgili çalışmaları şu şekilde anlattı: “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün, bu konuyla ilgili ildeki bütün dinamik kurumları toplayarak ve toplantı yaparak Sıfır Atık Projesini tanıtmıştı. Kurumlardan da Sıfır Atık Projesi ile ilgili kendi bünyelerinde neler yapabilir bakması istenmişti. Bizim temizlik işleri adı altındaki şefliğimiz de bunla ilgili çalışma yapıp, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne sundular. Metal, kâğıt, evsel atıkların bölündüğü çöp kutuları var. Bunların bütün gemilerde ve iskelelerde konuşlandıracak şekilde satın alınarak, projeyi başlattık. Bir diğeri de idari binamızda başladı. Sadece yolcularımızın değil bizim de kendi kullandığımız mecralarda bunların olması önemli.”
Aydın, projenin sürece yayıldığını ve ilk önce idari binadan başlattıklarını, şuanda iskeleler ve gemiler için sıfır atık çöp kovalarını alma sürecinde olduklarını belirterek, “Önümüzdeki hafta bütün gemilerde ve iskelemizde başlayacağı duyurusunda da bulunmak isterim. Bütün gemiler ve Çanakkale, Geyikli, Lâpseki, Eceabat ve Kabatepe iskelelerine yerleştirilecek” bilgisini verdi.
 
“SORUMLUK BİZLERE DE DÜŞÜYOR”
Sıfır atık projesinde çöplerin doğru şekilde ayrıştırılması ve geri dönüşümüne tekrar kullanılabilir hale veya başka bir şekilde kullanılır hale getirilmesi maksadı taşıyor” diyen Aydın, “Burada gemide birçok yerde sefer yapıyoruz, birçok yolcu ile muhatabız. Kendi çöplerimizi projeyi yapmadan önce ayrıştırmak pek mümkün olmuyordu. Toplu bir şekilde hepsi çöpe gidiyordu. Bu şekilde daha sağlıklı oluyor. Daha kolay oluyor ve daha hızlandırılmış oluyor. Hepsini bir yere atmaktansa ayrı ayrı atmak arasında büyük bir fark var. Burada sorumluk bizlere de düşüyor. Oraya çöp kutularını koymuşlar olarak bakmamamız lazım. Atacağımız çöpü nereye atacağımız bilmemiz lazım. Yolcular için de bu geçerli. İş bizden çıkmış oluyor. Biz bu çöpleri koyduğumuzda belli bir doluluğa ulaştığında il müdürlüğünde bilgi veriyoruz. Çanakkale Katı Atık Yönetim Birliği )ÇAKAB) diye bir ekipleri var. Onlar gelip bunları topluyorlar ve ilgili yerlere ulaştırmış oluyorlar. Sıfır Atık Projesi, bizim üzerimize düşen bir görev. Bu aslında bir yerde sosyal sorumluluk projesi gibi gözüküyor ama zorunlu olması gerektirecek kadar önemli bir şey” ifadelerinde bulundu.
 
“YOLCUYA VE KENDİMİZE DE DOKUNUR HALE GETİRDİK”
Aydın, “Sıfır Atık bu projeye girmese de bizim yaptığımız şeyler de var. Gemilerdeki petrolümüz, yağımız, hurdalarımız gibi gemilerdeki atıkları biz onla ilgili özel mevzuatlarla çerçevelenmiş kurumlara zamanından beri zaten teslim ediyoruz. Hiçbir şekil denizle teması olmayacak şekilde, belirli periyotlarda tam doluluğa ulaşmadan gemilerden dönemsel olarak alınıyor. Bunlar hep yapılan şeylerdi. Sıfır Atık Projesi ile bunu yolcuya ve kendimize de dokunur hale getirdik. İdari binada başladık, gemilerimizle devam edecek” şeklinde konuştu.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 


Etiketler; #sıfır #atık
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.