Kazı çalışmaları sırasında hazine bulundu!

Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar köyünde bulunan Apollon Smintheus Tapınağı çevresindeki arkeolojik kazı çalışmaları devam ederken, Bizans dönemine ait bir evin odasında tarihi aydınlatacak altın sikkeler bulundu.

1203
Kazı çalışmaları sırasında hazine bulundu!

 
 
Apollon Smintheus Tapınağı çevresinde başarılı bir şekilde devam eden arkeolojik kazı çalışmaları neticesinde geçtiğimiz günlerde 1'inci ve 2'nci Justinianus dönemine ait 68 altın sikke bulundu. Bizans evinin bir odasın bulunan altın sikkeler, bugüne kadar bulunmuş en değerli tarihi eser oldu. Yapılan kazı çalışmalarında daha önce,  1989 yılında 675 bronz sikke bulunmuştu.
 
Altın sikkelerin tanıtımı için Troya Müzesinde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük ve Apollon Smintheus Kazıları Başkanı Prof. Dr. Coşkun Özgünel katıldı. Prof. Dr. Coşkun Özgünel yaptığı açıklamada, “Her dönem ayrı bir buluntu, ayrı bir heyecanla yürüttüğümüz kazılarda bu yıl, M.S 550-575 yılları arasına tarihlenen bir hazine bulduk. Bir Bizans evinin odasında toprak içinden ortaya çıkardığımız 68 altın sikke, 1'nci ve 2'nci Justinianus dönemine ait. Buda, Apollon Smintheus Tapınağı ve çevresinde yaşamın M.S. 6. yüzyıla kadar devam ettiğini ortaya koyuyor. Altın, bronz gibi paslanan bir madde değil. Yağışlardan dolayı alanı su basmış ve çamur içindeydi. Çamurlar temizlendikten sonra 68 irili ufaklı sikke bulduk. Hepsinin gramları farklı. Birbirleri arasında çok az farklılıklar var. Bu da 1'inci ve 2'nci Justinianus zamanındaki ölçü farklılıklarından kaynaklanmaktadır" şeklinde konuştu.
 
“ETNOLOJİK YÖNDEN ÖNEMLİ”
Özgünel, "Biz böyle bir buluntuya hazine diyoruz. Aslında bu bir birikim. Bunun sahibinin, muhakkak geleceğiyle ilgili birtakım endişeleri vardı. Altın sikke biriktiriyordu. Şu anda da büyüklerimizin altına karşı bir ilgisi var. Bulunan bu altın sikkeler, İsa'dan sonra 5'inci, 6'ncı yüzyılda bu kutsal topraklarda da altın sevgisinin, altın birikiminin olduğunu ortaya koyması yönünde çok önemli. Sosyolojik, etnolojik yönden önemli. Kazılarda bu tür bulguların ortaya çıkmasına hepimiz çok seviniyoruz. Tabi bunların ortaya çıkmasına olanak veren birtakım kurumlar var. Bunların başında Kültür ve Turizm Bakanlığı ilk sırada yer alıyor. Özellikle Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün bizlere her yıl tahsis ettiği bir ödenekle bu kazılar yürütülüyor. Ben desteklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.