"Başkanım; işimizle, aşımızla, geleceğimizle oynama" (VİDEO)

Çanakkale’de Kirazlı-Balaban mevkiinde kurulan maden sahasına yakın köylerde yaşayan yüzlerce köylü, maden sahasına karşı çıkan Çanakkale Belediyesi önünde bir araya gelerek, hazırladıkları dilekçeyi verdiler.

2553
VİDEO HABER

Çanakkale’de Kirazlı-Balaban mevkiinde kurulan maden sahasına yakın köylerde yaşayan yüzlerce köylü, maden sahasına karşı çıkan Çanakkale Belediyesi önünde bir araya gelerek, hazırladıkları dilekçeyi verdiler.

Kirazlı Köyü ve çevre köylerde bulunan vatandaşlar, Çanakkale Belediyesi önünde bir araya gelerek, belediyenin maden sahasına yönelik uyguladığı politikadan duydukları rahatsızlıkları dile getirdiler. Maden sahasını desteklerini ve kendileri için burasının bir ekmek kapısı olduğunu vurgulayan köylüler, Kirazlı Köyü Muhtarı Erkan Can önderliğinde belediyeye dilekçe vererek maden sahasına karşı yürütülen faaliyetlere desteğin son bulmasını istediklerini bildirdiler.

“Buraya ekmeğimiz için geldik”
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kirazlı Köyü muhtarı Erkan Can, “150 kişi burada toplanacak diye düşünüyorduk ama buradaki katılımlarla bu sayı 300’ü buldu herhalde. Buraya ekmeğimiz için geldik. Başka bir niyetimiz olmadı. Belediyenin, maden sahasına karşı çıkan faaliyetlere desteğini çekmesini istiyoruz. Bu desteği çekmelerini bekliyoruz. Dilekçemizin içeriği de aş ve ekmek üzerine kurulu. Biz ekmeğimizi kaybetmek istemiyoruz. Burada herkes ekmekleri için toplandı. Başka bir şey yok. Dilekçemizde de, ‘İşimize, ekmeğimize sahip çıkalım. Maden çalışsın’ gibi cümlelere yer verdik. Biz buraya kimseyi yüceltmek ya da küçültmek için gelmedik. Ekmeğimiz için geldik. Maden sahasını da şundan destekliyoruz. Gölet yaptılar, yol yaptılar, asfalt yaptılar. Bir de bunu hep söylüyorum; yangına en hassas bölgedir Kirazlı. Asfalt yapıldı. Şuan dozeri indirdiğiniz an müdahale edersiniz yangına. Bu da orman yangınları için çok büyük bir kazanç” ifadelerini kullandı.

Köy muhtarları tarafından kaşelenip imzalanan Çanakkale Belediye Başkanlığına verilen
“Çevre köy sakinleri olarak artık yeter diyoruz! Başkanım; işimizle, aşımızla, geleceğimizle oynama...” başlıklı dilekçede şu ifadeler yer aldı; “Sayın belediye başkanımıza sesleniyoruz. Köylerimiz civarındaki altın ve gümüş madenine karşı birileri sürekli karalama yapıyor. Ama anlatılanların çoğu ya eksik ya yanlış. Belediye başkanımız da ne yazık ki bu yanlışa ortak olmakta ısrar ediyor. En başta, madenin ve köylerimizin içinde yer aldığı bölge söylendiği gibi Kazdağları'nda değil. Kazdağları ile aramızda 40 kilometreden fazla mesafe var. Ayrıca, hep söylendiği gibi yüz binlerce ağaç da kesilmedi. Hepimiz doğma büyüme bu yöreliyiz. Orman Müdürlüğü buradaki ağaçların kesimini hepimizin gözü önünde yaptı. Biliyoruz ki kesilen ağaç 13 bin civarında. Çevre köylüleri olarak bize iş ve aş sağlayan, işini de düzgünce yaptığını gördüğümüz şirkete karşı haksızlık yapıldığını düşünüyoruz. Bu şirket gençlerimize iş veriyor, çocuklarımızın eğitimine destek oluyor, köylerimizin her ihtiyacıyla ilgileniyor. Dağ yolumuzun asfaltlanmasını bile bu şirket yaptı. Yöremize temiz içme suyu verecek göleti yine bu şirket inşa ediyor. Eksik, yanlış bilgilerle bir süre önce buraya gelip, protesto yapanlar zamanla gerçekleri yerinde gördüler, sonra bölgeden ayrıldılar. Ama hala kim olduklarını ve amaçlarını bilmediğimiz bir grup, köyümüz civarında kamp yapmaya devam ediyor. Her türlü kışkırtmanın, huzursuzluğun olabileceği bu ortamdan ailelerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız çok rahatsız. Komşuluk ilişkimizde yıllardır görüyoruz. Bu madeni işletenler ve orada çalışan mühendis kardeşlerimiz bu bölgeye fayda sağlamak için samimi çaba gösteriyor. Ama şirketin faaliyetlerini durdurmak için atılan iftiralar; belediyemizin de buna destek vermesi, adeta yangına körükle gitmek gibi. Bu durum artık bizi işimizden, aşımızdan etme noktasına geldi. Biz işimizin, geçimimizin derdindeyken; belediyemizin göstericilere yardım etmesi, onlar, belediye araçları ile sürekli köyümüze taşımaları, epey gücümüze gidiyor. Çevre köy sakinleri olarak bu duruma artık ‘Yeter' diyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz için endişe duymadan, rahatsız edilmeden, köyümüzde huzurla yaşamak istiyoruz. Sayın Belediye başkanımızın da bu çağrımıza kulak vermesini, göstericilerin bulunduğu kampa artık daha fazla yardım yapmamasını; işimizle, aşımızla ve geleceğimizle oynamamasını talep ediyoruz.”
 
Muhtar Erkan Can önderliğinde Çanakkale Belediyesine dilekçenin verilmesinin ardından topluluk olaysız bir şekilde bölgeden ayrıldı.Etiketler; #köylüler
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.