Reklam

Uluslararası arenada görücüye çıkıyor!

1915 Çanakkale Köprüsü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayesinde 9-11 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilecek 4. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’nda görücüye çıkacak.

679
Uluslararası arenada görücüye çıkıyor!

1915 Çanakkale Köprüsü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayesinde 9-11 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilecek 4. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’nda görücüye çıkacak.
 
İlki 2016 yılında yapılan Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı; sektörün dinamiklerinin takip edildiği, firmalar arası ikili görüşmeler ile gelecek projelere ilişkin daha sağlam iş birliklerinin kurulduğu bir platforma dönüştü. Türkiye’nin dünyada geldiği son düzeyi yansıtması açısından kısa sürede adından söz ettiren bir etkinliğe dönüşerek, bugün uluslararası camiada takip edilen ve merakla beklenen bir hale gelen fuar bu yıl Mega Projeler Kahramanlarını Çağırıyor’ mottosuyla 9-11 Ekim tarihleri arasında ATO Congresium Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek.
 
Fuar düzenleyicisi MCI Fuarcılık’ın Genel Müdürü Ufuk Yavuz Tümer, en önemli amaçlardan birinin, projelerin müteahhit, mühendis, müşavir ve tedarikçi gibi paydaşları bir araya getirmek olduğunu belirtirken, “Fuarda sadece Türkiye için değil, tüm dünya için önemli olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ile 1915 Çanakkale Köprüsü ve otoyol projesi gibi mega projelere de özel yer ayrılacak” dedi.
 
Tümer, karayolu, köprü ve tünel inşaatında, gelişen teknolojinin sektöre yön verdiğini ve başarılı olmak için tüm dünyayı yakından takip etmenin gerekliliğini vurgulayarak şunları söyledi;  “Fuar kapsamında sektörde faaliyet gösteren herkese en son teknolojileri görme olanağı sunacağız. Ayrıca, yerli ve yabancı firmalar müteahhitler locası ile üst düzey yöneticilerle özel ikili görüşmeler çerçevesinde bir araya gelme imkânı bulacak. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda, uluslararası müteahhit şirketlerinden, iskele ve kalıp üreticilerine; yük kaldırma makine ve ekipmanları üreticilerinden, tünel açma kapama makine tedarikçilerine uzanan geniş bir yelpazede katılım gerçekleşecek. Ayrıca özel olarak planlanan çalıştay alanı içerisinde yurtdışından ve yurt içinden önemli projelerin lansman sunumları ve yeni teknolojiler izleyicilere sunulacak. Bu nedenle 9-11 Ekim’de gerçekleşecek 4. Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı, sadece yatırımcılar açısından değil, tüm iş dünyası açısından büyük önem taşıyor.”
 
Türkiye’nin karayolları, köprü, tünel yapımında uzmanlaşmış ağını dünyayla tanıştırmayı hedefleyen, 4. Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’na iş dünyasından yoğun katılım bekleniyor.
 
SİMGELERİN KÖPRÜSÜ OLACAK
Her biri 800 ton ağırlığında olan kule bloklarının montajıyla birlikte yükselişe geçen ve deniz üzerinde gözle görülmeye başlanan köprü çalışmaları Çanakkale ve çevresinde de ayrı bir heyecan yaratıyor. Çanakkale Boğazında Lapseki-Gelibolu hattında feribot yolculuğu yapan, karayolu ile Çanakkale-Lapseki ile Gelibolu-Eceabat hattında seyreden araçlardan kule kesonlarının görülebildiği köprü çalışmaları artık farklı bir boyut kazandı.18 Mart 2022’de tamamlanarak hizmete açılması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün kule bağlantıları ve bağlantı unsurları Türk bayrağının renkleri olan kırmızı-beyaza boyanacak. Her iki yakada 333 metre yüksekliğindeki kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde olacak. Köprü, 770’er metre yan açıklıklar ile birlikte toplam 3 bin 563 metre uzunluğunda olacak. 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile toplam geçiş uzunluğunun 4608 metre olması öngörülmekte olan köprü, 2 x 3 trafik şeritli olacak. Yaklaşık 45,06 metre genişlikte ve 3,5 metre yükseklikte olması öngörülen köprü tabliyesinin her iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları olacak. Her iki kule temeli yaklaşık 40 metre derinlikte deniz tabanında konumlandırılacak ve çelik kule yüksekliği yaklaşık 318 metre olacak. Proje kapsamında 1 asma köprü, 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 38 üst geçit köprüsü, 5 köprü, 43 alt geçit, 115 çeşitli ebatlarda menfez, 12 kavşak (devlet yolu üzerindeki kavşaklar dâhil), 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa edilecek.
 
KENTİN ÖNEMİ Ve DİNAMİĞİNE UYGUN, ESTETİK ÇAĞDAŞ KÖPRÜ
1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu, ulusal otoyol ağına entegrasyonuyla sağladığı gelişmiş erişim olanağı, yüksek yük ve yolcu taşıma kapasitesi, azalan seyahat süreleri ve artan yol emniyeti sayesinde, Türkiye’ye ekonomik ve sosyal değer katan güvenli, çağdaş bir ulaşım altyapısı olacak. 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi hayata geçtiğinde; Vizyon 2023, önemli hedeflerinden birine ulaşacak. Türkiye’nin ulusal kalkınma hamlesinin belgesi niteliğindeki Vizyon 2023 Master Planı’nda öngörülen yurt sathında karayollarının iyileştirilmesi hedefinde önemli bir rol oynayacak. Türkiye’nin batısında otoyol entegrasyonu tamamlanacak. Proje, 324 km’lik Kınalı-Tekirdagˆ - C¸anakkale- Savas?tepe Otoyolu Projesi’nin önemli bir parçasını oluşturuyor. Proje, bu otoyolun tamamı Gebze-İzmir Otoyolu’na bağlandığında, Marmara’yı çevreleyen otoyol zincirinin halkaları birleşecek. İstanbul Boğazı geçişine yeni bir alternatif oluşacak. İstanbul’un, Avrupa ve Anadolu arasında üstlendiği ağır transit trafik yükü hafifleyecek. Batı Anadolu boyunca halen İstanbul merkezli Batı-Doğu aksı üzerinde yoğunlaşan trafik yükü Marmara Denizi’nin Batı kıyısından Güney yönüne doğru dengelenecek. Trakya ve Batı Anadolu’daki sanayi, ticaret ve hizmet sektörleri ivme kazanacak. Daha hızlı ve daha düşük maliyetli yük taşımacılığı, üretken nüfus barındıran bu bölgelerimizin sadece ekonomik faaliyetlerini değil, sosyal bağlarını da güçlendirecek. Ulusal ve uluslararası turizm canlanacak. Avrupa ülkeleri, Balkanlar ve özellikle Yunanistan ve Bulgaristan ile ticari ilişkilerin yanı sıra kültürel etkileşim de olumlu etkilenecek. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu’nun, Gebze-İzmir Otoyolu’na Balıkesir civarında bağlanması ile İzmir, Aydın, Antalya gibi turizm merkezlerinin Avrupa ülkeleri ile arasındaki mesafe kısalacak ve turizm sektöründe gelişme sağlanacak. Taşımacılıkta süreler ve maliyetler düşecek, dış ticaretin etkinliği artacak. Proje’nin hizmete girmesiyle birlikte, taşıt işletme maliyetleri ve yolculuk süresi açısından kazanımlar sağlanacak. Yük taşıyan araçların ulaşım kısıtlamasının kalkmasıyla ithalat ve ihracatımızdaki zaman maliyeti azalacak. Proje, inşaattan işletme aşamalarına kadar sürekli istihdam sağlayacak. İnşaat ve işletme aşamalarında binlerce kişiye sağlayacağı istihdam ve çeşitli sektörlere katacağı canlılıkla, Türkiye ekonomisine önemli katkı verecek. Çanakkale, şanlı tarihine ve 21. Yüzyıl’a yaraşır bir eser projeye kavuşacak. Çanakkale, kentin önemi ve dinamiğine uygun, estetik ve çağdaş bir asma köprü ile taçlanacak.
 
Dilvin ALTIKARDEŞ
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.