‘Her Adımda Sağlıklı Nefese’ diyerek fidan dağıttılar

21 Kasım Dünya KOAH Günü etkinlikleri kapsamında Çanakkale İl Halk Sağlığı Birimi tarafından vatandaşlara bilgilendirmelerde bulunarak, temiz bir hava için çam fidanı dağıtımında bulunuldu. Farkındalık yaratmak için yapılan etkinliğe birçok vatandaş ilgi gösterdi.

1190
‘Her Adımda Sağlıklı Nefese’ diyerek fidan dağıttılar


 
21 Kasım Dünya KOAH Günü etkinlikleri kapsamında Çanakkale İl Halk Sağlığı Birimi tarafından vatandaşlara bilgilendirmelerde bulunarak, temiz bir hava için çam fidanı dağıtımında bulunuldu. Farkındalık yaratmak için yapılan etkinliğe birçok vatandaş ilgi gösterdi.
 
Cumhuriyet Meydanında düzenlenen etkinlikte, sağlık görevlileri hazır bulundu. Sağlık aracının önünde açtıkları stantta vatandaşları solunum fonksiyon testi uygulaması da yapıldı. Ayrıca Çanakkale Orman Müdürlüğünün işbirliği ile çam fidanı dağıtımı yapılarak, vatandaşlara daha temiz bir hava için teşvik edildi. Dağıtılan basın bülteninde KOAH hastalığı ile ilgili bilgi paylaşımında bulunarak şu bilgiler verildi: “Toplumlunuzda, sağlık çalışanlarında ve sağlık yöneticilerinde KOAH farkındalığı ile bilincin artırılması hedeflenmektedir. KOAH’lı hastalarımızın günlük yaşamlarında aktif kalabilmelerinin mümkün olabileceğini vurgulamak, egzersizin ve hareketin önemine değinmek amacıyla sağlıklı nefes, sağlıklı yaşam teması ile bu yılkı sloganımız “Her Adımda Sağlıklı Nefese” olarak belirlenmiştir.”
 
Etkinlik alanında hazır bulunan Halk Sağlığı Hizmetleri Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şube Müdür Fatma Tekin ise yaptığı açıklamada, “Dünya KOAH günü nedeniyle Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünden aldığımız çam fidanları dağıtıyoruz. Bugün halka yönelik solunum fonksiyon testi uygulamamızı yapacağız ve ücretsiz çam dağıtımlarımız ile vatandaşları temiz sağlıklı bir hava solumaya davet ediyoruz. Gelen vatandaşların sorularını yanıtlayarak yönlendirme yapıyoruz. Daha temiz bir dünya için çam fidanlarını dağıtıyoruz” şeklinde konuştu. KOAH hakkında bilgi verilen etkinlikte, ayrıca vatandaşların soruları yanıtlanarak tavsiyelerde bulunuldu. Bu tarz farkındalık çalışmalarının öneminin büyük olduğunu belirten sağlık çalışanları, bu etkinliklerin sürdürülebilir olması için çalışacaklarını söyledi.
 
KOAH NEDİR?
OAH ,Kronik (müzmin) Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığının kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalıktır. KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmemektedir. Toplumlunuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir.
Günümüzde tüm dünyada 3. ölüm nedeni haline gelen KOAH, tüm ölümlerin de %5.5’ inden sorumludur. Türkiye’de solunum sistemi hastalıkları en sık görülen 3. Ölüm nedenidir ve bu ölümlerin %61.5’i KOAI1 nedeniyledir. Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir. KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörü sigara dumanıdır. Sigara içenler, içmeyenlere göre, daha fazla solunumsa! şikayetlere, daha fazla solunum fonksiyon kaybına ve daha yüksek KOAH ölüm oranlarına sahiptirler. Diğer tip tütün kullanımı (pipo, puro, nargile vb.) ve çevresel tütün dumanı da KOAH gelişimine katkıda bulunmaktadır. KOAH gelişiminde genetik risk faktörlerinin rolü henüz çok iyi aydınlatılamamış olmasına rağmen, sağlıkla eşitsizlik, özellikle biyomas (odun, tezek, kök benzeri yakıt) kullanımına ikincil iç ortam hava kirliliği ve tozlu-dumanlı işyerlerinde çalışmanın en önemli çevresel risk faktörleri olduğu bilinmektedir. Son yıllarda Önemi giderek vurgulanmaya başlayan fiziksel aktivitede azalma, hareketsizlik de artık bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir.
 
BELİRTİLER NELERDİR?
KOAH’da en sık görülen yakınmalar nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarmadır. Sigara içen kişiler öksürük ve balgamı kanıksarlar ve bu nedenle doktora başvurmazlar. Nefes darlığı nedeniyle fizik aktivitede azalma ortaya çıkar. Eforda nefes darlığı çeken kişi, yol yürümek istemez, günlük işlerini azaltır, markete gitmeye çekinir ve zamanla evden çıkmamayı tercih eder hale gelir. Bu şekilde giderek artan fiziksel aktivite azalması, hastanın yaşam kalitesini bozarak hastalığın ilerlemesine neden olur, sakatlık ve ölüme yol açar.
 
KOAH’DA TANI VE TEDAVİ
KOAH'ın tanısı, basit ve ağrısız bir test olan “nefes ölçüm testi’' ile kolayca konabilmektedir. KOAH’ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacaktır. Bu nedenle, 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan ve/veya meslek icabı ya da çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp ”nefes ölçüm testini” yaptırması gerekir. KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak; amacıyla hekime başvurmasıdır. Sigara bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalıktır.  Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli bir adımdır. Yeterli bir fiziksel aktivite için ağır egzersizlere gerek yoktur, haftanın çoğu günleri yapılan orta yoğunluktaki fiziksel aktivite yeterlidir. Herkesin yapabileceği bir aktivite olan yürüyüş, düzenli fiziksel aktivitenin sağladığı hemen tüm yararları sağlayabilmektedir.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 


Etiketler; #koah
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.