AK Parti’de İlk Aday Adayı Can!

2019 Yerel Seçimler için belediye başkan aday adayları başvurularını yapmaya devam ediyor. Çanakkale Belediye Başkanlığına aday adaylığını AK Parti’den ilk aday adayı Erdener Can oldu. Ak Parti İl Binası’nda aday adaylığını resmileştiren Can, yaptığı açıklamada “Gelin bu şehri esaretten kurtaralım”

833
AK Parti’de İlk Aday Adayı Can!

 
 
AK Parti İl Binası’nda Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklayan Ak Parti Çanakkale Eski İl Başkanı Erdener Can, dosyasını teslim etmeden hemen önce kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Can, aday olmasının nedenlerini açıklayarak, “Ben Çanakkale’yi çok seviyorum. Niye aday oldum? Ben Çanakkale için çok üzülüyorum. Ve eminim ki burada bulunan herkes geldiğimiz noktada Çanakkale için çok üzülüyordur. Adeta hizmeti geçtik, Çanakkale’de yaşamak bir eziyet haline geldi. Aslında dünya markası bir şehirde yaşıyoruz. Bırakın Türkiye’yi dünya çapında tanınan bir şehir Çanakkale. Truva dediğimizde bütün dünya tanıyor. Gallipoli dediğimizde bütün dünya tanıyor. Milletimiz sağ olsun tarihi alanda bir şeyler yapmaya çalışıyor. Projeler üretiyor, restorasyonlar yapıyor. Milyonlarca insanı tarihi alana getirmeye, turistleri buraya getirmeye çalışıyor. Bir yandan Truva’yı ayağa kaldırdılar. 2018 yılı Truva Yılı ilan edildi. Muazzam bir müze yapıldı. Mutlaka o müzeyi gidin görün” şeklinde konuştu.
 
“BU DESTAN ŞEHRİ KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ YAPALIM”
Can, Çanakkale’nin tarihi yapısını tekrar kazandırılması gerektiğini vurgulayarak, “Çanakkale merkezde iki tane büyük destanımızla ilgili tek bir emare bile yok. Neredeyse buraya hiç insanlar gelmesin, turistler gelmesin diye bir çaba var. Dışarıdan misafirlerimiz geldiğinde Aynalı Çarşı’ya götürüyoruz. Adeta insanlar şok geçiriyor. Çok uzman değilim ama Aynalı Çarşı’da bir şeyler eksik, tarihi bir kimlik eksik. Örneğin bir köşeye simülasyon yapılamaz mı? 1915’in, savaşın görüntüleri verilemez mi? Belirli saatlerde iki tane 1915 kıyafetli asker nöbet değişimi yapamaz mı? Dünyanın her yerinde böyle seremoniler var. Ancak Çanakkale merkezde bunlarla ilgili hiçbir çalışma yok. Bakın, dünyada ülkelerin en kolay gelir getiren kalemlerin başlıcası turizm. Tarihi alana Truva’ya gelen milyonlarca insan Çanakkale merkeze gelmesin diye uğraşıyoruz. Turizm çok önemli bir gelir kaynağı. Gelin bunları yapalım Çanakkale’ye. Hadi turizmi bir kenara bıraktım, Çanakkale çok mukaddes bir şehir. Kurtuluş Savaşı’na giden yol Çanakkale’den geçti. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri Çanakkale’de atıldı. Ve bu temelin harcı 253 bin şehidimizin kanıdır. Vatan kalbinin attığı yer Çanakkale. Ama Çanakkale ile ilgili merkezde hiçbir emare yok. Ben ömrümün sonuna kadar Çanakkale ruhunu haykırmaya devam edeceğim. Gelin Çanakkale’yi destanlar şehri yapalım. Gelin, Çanakkale ruhunu sokak sokak ilmek ilmek işleyelim. Hep beraber yapalım. Vatan kalbinin attığı Çanakkale’de biz Atalarımıza borçluyuz. Onlar torunları için can verdi. 14-15 yaşında çocuklar şehit olmak için Çanakkale’ye geldiler. Gelin, Çanakkale ruhunu merkezde tekrar yeşertelim. 250 bin şehidimizi Seyit Onbaşıları, Yahya Çavuşları, Cevat Paşaları, Mustafa Kemal’i Büyük Önder’i bu tarihi şehrin içinde onların ruhunu ve aziz hatıralarını yaşatalım, yeşertelim. Gelin, bu destan şehri kültür ve sanat merkezi yapalım” şeklinde konuştu.
 
“GELİN SARIÇAY’I TEMİZLEYELİM, RESTORE EDELİM”
 “Türkiye’nin okur-yazarlık oranı en yüksek şehirlerinden bir tanesi Çanakkale” diyen Can, “Ama tiyatro salonları yok. Kültür merkezleri yok. Gelin hep beraber bunları yapalım. Tiyatrolar sergilensin. Sanatçılar sanatlarını icra etsin. Müzisyenler kültür merkezlerinde müziklerini yapsınlar. Ressamlar sokakları boyasın. Çanakkale’nin sokaklarını resmetsinler. Bazen modern, bazen rüstik resimler yapsınlar. Hatta çocuklarımız da gelişigüzel resimler yapsınlar. Boyasınlar sokakları. Biz çocuklarımıza soruyor muyuz nasıl bir şehirde yaşamak istiyorsunuz? Biz büyüklerin bile temel ihtiyaçları karşılanmazken, bizler bile bıkkınlık içindeyken çocuklarımıza maalesef sıra gelmiyor. Gelin parklar yapalım, insanlarımız dinlensin. Bisiklet yolları yapalım gençlerimiz bisiklete binsin. Ama gerçeğinden yapalım. Çakmasından değil. Gelin Sarıçay’ı temizleyelim, restore edelim, Venedik yapalım. Çok mu zor? İstanbul’da denizin altından tüneller geçiriliyorken bir Sarıçay’ı temizlemek herhalde zor değildir. Bu örnekler sayfalarca çoğalabilir. Bunları yapabiliriz. Ama hayallerimizin olması lazım, heyecanlarımızın olması lazım. Heyecanım var. Biliyorum ki sizlerin de hayalleriniz var. Gelin bu şehri esaretten kurtaralım. Çanakkale’nin üstüne kara bulut gibi çöken hizmetsizliği adeta bize kader diye yaşatan, kendi partisine bile kara bulut gibi çöken bu yapıya bir son verelim. Beraber Çanakkale’yi bu esaretten kurtaralım” diye konuştu.
 
İsmail ŞEN
 
 
 


Etiketler;
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.