Düşlerimizde Troia Sergisi açılışı gerçekleşti

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümüne ait ‘Düşlerimizdeki Troia’ isimli karma öğrenci sergisi Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılışını gerçekleştirdi.

323
Düşlerimizde Troia Sergisi açılışı gerçekleşti


 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümüne ait ‘Düşlerimizdeki Troia’ isimli karma öğrenci sergisi Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılışını gerçekleştirdi.
 
9 Kasım tarihine kadar Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde sanatseverin ziyaretine açık olacak olan ‘Düşlerimizdeki Troia’ sergisinin küratörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Aylin Özcan gerçekleştirdi. İlginin yoğun olduğu sergiye, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Doç. Dr. İhsan Doğrusöz ve birçok davetli katıldı.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Doç. Dr. İhsan Doğrusöz, serginin açılışında yaptığı konuşmada, “ Troya Yılı etkinlikleri biliyorsunuz ocak ayı itibari ile Kültür Bakanlığı destekleri aynı zamanda üniversitemizin desteği ve üniversitemizin güzel sanatlar fakültesi branşlarındaki akademisyen ve öğrencilerimizin katkıları ile bugüne kadar geldi. Gerek resim bölümü, seramik, gerekse Türk sanatları diğer branşlarda yapılan birçok etkinlikte çok başarılı sanat eserleri bu bağlamda değerlendirildi, çok da verimli geçtiğine inanıyorum. Bugünkü sergimizdeki amaç Troya Yılı etkinlikleri kapsamında, Troya’ya özgü giyim tasarımlarının sunulması. Bu açıdan öğrencilerimiz içinde farklı bir tema, farklı bir konu. Çanakkale’nin antik ve tarihsel geçmişine önemli bir katkı sağlayacak tasarımların bir sonraki kuşaklara da aktarılmasında da önemli bir misyona sahip olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda hocalarımızı ve öğrencilerimizi de kutluyorum. Bu gibi çalışmaların sadece 2018 Troya Yılı çalışmaları kapsamında değil, tarihimizdeki diğer alanlarda kültürel mirasımızın canlandırılmasını ve öncelik etmesi bağlamında ve aynı zamanda tasarıma da yeni örnekler günümüze çağımıza yaraşır yorumların desteklenerek ileriki kuşaklara aktarılmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
“ÖNEMLİ VE GURUR VERİCİ BİR ÇALIŞMA”
Küratör Dr. Öğr. Üyesi Aylin Özcan sergi hakkında bilgiler vererek, “Öğrencilerimizin Troya temasına dayalı olarak neler tasarlayabilirsiniz fikriyle yola çıktık. Kaynak taradılar, görselleri arkeoloji müzesinin arşiv belgelerinden özetler yaparak kendilerince stilize ederek oluşturdular. Her biri kendi bağlamında özgür eserler. Üniversite öğrencisinin daha tasarım sektöründe adımını yeni atan adaylar için bence önemli ve gurur verici bir çalışma. Öğrencilerimizi tebrik ediyorum, teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.
 
“HEM ÇANAKKALE’MİZE HEM ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN”
İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ise sergiyi gezmesinin ardından Troya Yılını değerlendirdi. Dokuz, “2018 Troya Yılı’nın en önemli projesi olan Kültür Turizm Bakanlığımız tarafından Tevfikiye Köyünde Ören yerine 500 metre mesafede 10 Ekim tarihinde yeni Troya Müzemiz açıldı. 2018 Troya yılının en önemli büyük projesi, yaklaşık 75 milyona mal olan bu eser hem Çanakkale’mize hem ülkemize hayırlı olsun. Gerçekten ülke turizmine de total olma anlamında da baktığımızda büyük bir katma değer sağlayacaktır. Türkiye’de 381 tane müze ve ören yeri var. 381 müze ve ören yerinin içerisinde şu anki istatistiki bilgilere göre irdelediğimiz zaman dördüncü antik şehir veya ziyaret edilen destinasyon. Böyle kıymetli bir eserin destinasyonunun Çanakkale’de olmasının da çok farklı bir yeri var. Dolayısıyla Troya Yılı olması münasebetiyle ilimizde birçok çalışmaların hem Bakanlığımız hem Valiliğimiz, Üniversitemiz işbirliği içerisinde birçok etkinlik faaliyet gerçekleşiyor. 9 Kasım’da da Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un katılımlarıyla müze protokol açılışını da gerçekleştirecek. Arkeo-köy dediğimiz Tevfikiye köyünde Valiliğimiz, İl Özel İdaremiz, OPET Grubu topluluğumuz yenileme çalışmaları gerçekleştirdi. Ben hem müzemizi hem de Tevfikiye Köyü’ndeki çalışmaları görmeyen, gitmeyen varsa bira an önce görmesini ve gidip oraları ziyaret etmesini tavsiye ederim. Tevfikiye Köyü merkezinde gerçekten çok kıymetli çalışmalar yapılmış durumda. Burada da Devlet Güzel Sanatlar Galerimizde de geçtiğimiz günlerde Kültür Turizm Bakanlığının ulusal çapta Troya ile ilgili yapılan afiş çalışması vardı. Troya dediğimizde ne düşlüyor insanlar. Bu bağlamda üniversitemiz ile işbirliği içinde bir masal yarışmamız var. Şimdi de Güzel Sanatlar Fakültemizin Tekstil Bölümü öğretmen ve öğrencilerimizin çok kıymetli eserlerinin sergilendiği bir açılışa ev sahipliği yapıyoruz. Ben bu eserleri meydana getiren kıymetli öğretmen ve öğrencilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bu tür çalışmaların ilimize ve ülkemize verimli olmasını dileyerek, katılımlarınızdan dolayı da sizlere teşekkürlerimi sunuyorum” bilgilerini verdi.
 
Gülçin AKIN
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.