“Demek ki Ülgür Gökhan aday adayı değil”

Kepez Belediye Bakanı ve Çanakkale Belediye Başkan Aday Adayı Ömer Faruk Mutan gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mutan’ın açıklamalarında en çok dikkat çeken ise mevcut Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yeniden aday adayı olup olmayacağına yönelik belirsizliğin sürmesi oldu.

509
“Demek ki Ülgür Gökhan aday adayı değil”

2019 yılı Mart ayındaki yerel seçimler için CHP’nin mevcut İl belediye başkanlarının aday adaylığı başvurularını yaptığını söyleyen Mutan, bu yönde basında yer alan haber kupürlerini basın mensuplarına gösterdi. Mutan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın bu konudaki sessizliğine ilişkin ise şunları söyledi; “Bildiğiniz gibi CHP adaylık başvuru süresi 19 Ekim itibariyle bitiyordu. O gün öğle saatlerinde yeni bir genelge geldi, 26 Ekim’e uzatıldı. Şu anki Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan’ın kamuoyu ile paylaşılmış bir aday başvurusu yok.  Ama yine basından bir sızıntı olarak aldığımız bir noktada, aday adaylığı ödentisini yatırdığı söyleniyor. Hani biz şeffaf olacaktık. Hani adil olacaktık. Hani hiç kimsenin imtiyazı olmayacaktı. Hani hiç kimseyle diğeri adil ve eşit olmayan koşullarda yarıştırılmayacaktı. Demek ki, ben buradan da ilan ediyorum; sevgili Ülgür Gökhan aday adayı değil.  Değil ya… Kurala uymayan kural dışı kalır. Oyunun kurallarına uymayan da oyun dışı kalır. Herkes uyacaksa uyacak. Herke uymayacaksa kimse uymayacak.”

‘HA BİZ DE ÖYLEMİ DİYELİM’ DİYENLERDEN DEĞİLİM
Bu konuyu önemsediğini ifade eden Mutan şöyle devam etti; “Ben hak arıyorum, hukuk zemininde arıyorum. Adalet arıyorum, hukuk zemininde arıyorum. Önce kendi partim içinde de arayacağım bunu. Yok öyle değilse çıksın ‘ben aday adayıyım. Belgelerimi de verdim, işte ispatı desin’. Ya da ilçeden biri çıksın. İlçe başkanı veya ilçe yönetiminden biri; ‘evet aldık, böyle böyle...” desin. Ya da birileri çıksın ‘evet bunlar imtiyazlı aday adayı’ desin. Ha biz de öylemi diyelim. ‘Ha biz de öylemi diyelim’ diyenlerden değilim. O yüzden bu lafları ediyorum.”

BEN ‘BENİ ATAYIN’ DEMEDİM, BEN ‘BENİ ATAMAYIN’ DEDİM
Bu laflar etmeye de devam edeceğini bildiren Başkan Mutan; “Adil bir yarış istiyorum. Hakkaniyetli bir yarış istiyorum.  Herkessin eşit algılandığı bir yarış istiyorum. Ben çok bir şey istemedim. Bir anket yapılsın. Tüm seçmen kucaklansın dedik CHP adına. Ne istedik; üye bazında, üyelere bir sandığa gidilsin dedik.  Hatta ben üyelerin de ötesinde olabilir imkanlar varsa kendini yakın hisseden CHP’ye seçmenin de oy kullanacağı sandıklar oluşsun… Fransa’da çok sık uygulanıyor bu yöntem. Yani daha geniş katılımlı, üyeye sıkışmayan bir ön seçim. Böyle daha iyi olur diye düşünüyorum. Anket olsun diyoruz ya… Anket olsun, bütün seçmeni kucaklayan bir anket.  Ötesinde bir şey istemiyoruz.  Ben ‘beni atayın’ demedim, ben ‘beni atamayın’ dedim. Beni eğer atayacaksa halk, seçmen, üye atasın. Ben usulle, yöntem olarak bunu istedim. Bunu istemeye de devam edeceğim. Kötü bir şey mi istiyorum. Kötü bir şey istediğimi düşünmüyorum. Ben bunu siyaset kurumu adına istiyorum. Sadece Cumhuriyet Halk Partisi adına da değil., onu da belirteyim. Darısı da diğer siyasi partilerin başına inşallah. Şu Seçim Kanunu ile Siyasi Parti Kanunu değişir de daha adaletli yarışlar olur. Partiler arasında da öyle olur diye temenni ediyorum. Temenninin ötesinde de bu süreci yaşama dokunuşumla devam ettirmek istiyorum ve ettiriyorum” diye konuştu.

“KENDİM İÇİN İSTEDİĞİMİ KEPEZ İÇİN DE İSTİYORUM”
Mutan açıklamalarının devamında CHP’nin Kepez Belediye Başkanı aday adaylarına da değinerek şu sözleri sarf etti; “Kepez benim canım, Kepez benim ciğerim, gözüm, kulağım, bacağım, kolum ve ben Kepez’im. Kepezde de Cumhuriyet Halk Partisinden 4 tane aday adayı var. Allah için bakın şu aday adaylarına.  Hemen öyle kaptı kaçtı seçim yapalım sandığı koyalım, malı götürelim, gitmez… Kepez’de 1992 yılının 5 Haziranında başlayan belediyecilik süreci ile ilgili bir şeyler ifade etmeye çalışıyorum. Kepez’de adaylar, aday adayları dahil hepsi üniversite mezunudur. Bir kişi hariç, isim zikretmeyeceğim ama 1992 yılının 5 Haziranı’nda o dönem bir siyasi partinin adayı lise mezunuydu. Geri kalan hepsi lisan mezunu, 4 yıllık üniversite mezunu. Bugün gelinen manzaraya bir bakın. Bir yandan mimar, bir yanda jeofizik mühendisi, bir yanda öğretim görevlisi, bir yanda da hiçbir mesleki eğitim almamış bir arkadaşımız. Yerel seçimler öyle kolay değildir, zordur. Öyle kaptı,  kaçtıya falan gelmez.  Sandığı  kurduk şu çıktı, öyle de olmaz. Cumhuriyet Halk Partisi üyesi birinci ve hep yukarlardadır. Ama Siyasi partiler seçim yasası öyle bir zarar veriyor ki… Üye yapılanlar hala, yenge, abinin çocukları. Bir bakmışsın sülalenin hepsi orda bir de oradaki kast sisteminin içinden gelecek çıkarıyorsun ve onlarla maça gidiyorsun. Hadi girin de görün bak, sonuçları ne olacak. Kötü olur. Bir aklı selim heyet gelmiştir görüşecektir muhakkak. Ama dediğim gibi kendim için istediğimi Kepez için de istiyorum. Bir anket, bir önseçim… STK’mız ortaktır Çanakkale kamuoyu ile ama bir dokunuş, bunlar değerlendirilmelidir. Onca emeğim var benim burada, ekibimle birlikte. Bu emeği getirip de bir sürece heba etmenin aptallığı içinde olmamalı insanlar.”

Ersan KÜÇÜKKURU
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.