Türkiye'nin İlk Konuşan Elektrikli Otomobilini ürettiler

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Yenilenebilir Enerji ve Robot Topluluğu, ilk konuşan elektrikli otomobili üreterek, isimlerini üniversite tarihine yazdı. Yenilenebilir Enerji ve Robot Topluluğu Başkanı Tunahan Gencel, otomobilin yapım süreci hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

481
Türkiye'nin İlk Konuşan Elektrikli Otomobilini ürettiler

ÇOMÜ Yenilenebilir Enerji ve Robot Topluluğu, Çanakkale'nin ilk konuşan elektrikli otomobilini üreterek başarıya imza attılar. Rektör Prof. Dr. Yücel Acer'in de destekleriyle üretilen otomobil ile Onsekiz Mart Üniversitesi, teknolojik başarılarına bir yenisini daha eklemiş oldu. Yenilenebilir Enerji ve Robot Topluluğu Başkanı Tunahan Gencel ve ekipte bulunan 10 öğrenci tarafından üretilen elektrikli otomobilin deneme sürüşünü ise Rektör Yücel Acer gerçekleştirdi.  Yenilenebilir Enerji ve Robot Topluluğu Başkanı Tunahan Gencel , Rektörlük önünde, kendi tasarladıkları aracın teknik özellikleri ve yapım süreciyle ilgili Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’e bilgi verdi.  Rektör Acer ise girişimci topluluk üyelerini tebrik ederek bilimsel çalışmalara yönetim olarak desteklerinin süreceğini altını çizdi.
 
HEDEFLERİ, DÜNYANIN İLK SUDA YÜZEBİLEN ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİ!
Yenilenebilir Enerji ve Robot Topluluğu Başkanı Tunahan Gencel, elektrikli otomobil üretme fikrinin girişimcilik projesi ararken ortaya çıktığını belirterek, aynı zamanda ÇOMÜ 'yü yarışlarda temsil etmek istediklerini söyledi. TÜBİTAK’ın her yıl düzenlediği Efficiency Challenge Electric isimli yarışmaya bu zamana kadar ÇOMÜ'den hiç katılım olmadığını söyleyen Gencel, bu otomobil ile bu çizgilerini kırdıklarını vurguladı. Gencel, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı elektrikli otomobille ilgili seferberliğe destek vermek istedikleri belirtti. Gencel, topluluğun ürettikleri bu otomobil ile sınırlı kalmayacaklarını, hedeflerinde bu sefer dünyanın ilk suda yüzebilen elektrikli otomobilini üretmek olduğunu söyledi. Gencel, "Konuşan elektrikli otomobilimiz, sergilenerek ÇOMÜ'yü temsil etmiş olacak. Etkinliklerde bu otomobili görebileceksiniz. Ayrıca TÜBİTAK’ın her yıl düzenlediği Efficiency Challenge Electric yarışmasına katılarak ÇOMÜ’yü temsil etmeyi amaçlıyoruz" ifadelerinde bulundu.
 
Gencel, otomobilin teknik özelliklerini sıralayarak, "330 cm uzunluk, 127 cm genişlik, 170 cm yüksekliğe sahip. Aracımı saatte 40 ile 50 km arası hıza ve 80 km arası menzile de sahip. Türkiye'nin ilk konuşan elektrikli otomobili. Yapay zeka değil, karşılıklı belli komutlara cevaplar veriyor. 'Nasılsınız, iyiyim siz nasılsınız' gibi dialoglar kurulabiliyor. Ardunio üzerinden basit bir sistemle kontrol ediyoruz" diye anlattı.
 
"ÇANAKKALE'DEKİ SANAYİ YETERSİZ"
Üç ay süresinde otomobili ürettiklerini söyleyen Gencel, üretmeden önceki 5 ay da destek bulma süreçleri olduğunu söyledi. Yapım aşamasının her yönüyle zor olduğunu belirten Gencel, "Seri üretim bir araba değil. Parçalarını bir şekilde uydurmanız gerekiyor bir yerden. Maddi imkanlar kısıtlı olduğu için hurdadan birçok malzemeyi alıp, dönüştürüyorsunuz. Arızalı, eski, küflü, parçaları yeniliyorsunuz. Özellikle Çanakkale'deki sanayinin yetersizliği bu süreçte bizi çok zorladı" şeklinde konuştu.
 
Kendilerini destekleyen herkese teşekkürlerini ileten Gencel, "Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Yücel Acer'e, Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş'a, Proje Koordinasyon Merkezi'nden İbrahim Çölgeçen'e teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz. Özellikle rektörümüz, zorda kaldığımız her anda bize büyük destek oldu ve bizi cesaretlendirdi" dedi.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.