Karantina Tarihi Sergisi, Piri Reis Müzesi’nde açıldı

Türkiye Hudut Ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği 180. Yıl Karantina Tarihi Sergisi, Çanakkale Piri Reis Müzesi’nde ziyaretçilere açıldı. Protokolün katılımıyla gerçekleşen sergi açılışında, karantinayı temsil eden sarı renkli kurdele kesimi yapıldı.

721
Karantina Tarihi Sergisi, Piri Reis Müzesi’nde açıldı

 
 
2018 Troya Yılı ile Türkiye Hudut Ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü kuruluşunun 180. Yılı olması nedeniyle Çanakkale’de düzenlenen 180. Yıl Karantina Tarihi Sergisi, tarih severler sergiye açıldı. 31 Ekim’e kadar açık kalacak ve karantina hastalıklarının ve kurum faaliyetlerinin öneminin vurgulanması amacıyla düzenlenen sergiye Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Dr. Osman Kan, Genel Müdür Yardımcısı Fulya Aydoğan Kahraman, Boğazlar Daire Başkanı Rıza Çubukçu, Tele Sağlık Baştabibi Necdet Celil Koç,  Çanakkale Valisi Yardımcısı Turan Yılmaz, Çanakkale Valisi Yardımcısı Celil Ateşoğlu, Çanakkale İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı ve Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Ufuk Tali katılım sağladı.
 
Kurdele kesiminden önce sergi hakkında açıklamada bulunan Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Dr. Osman Kan, “Türkiye Hudut Ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü kuruluşunun 180. Yılı olması dolayısıyla neler yaptık, neler yapıyoruz bunları hatırlamak anmak için böyle bir çalışma yapalım dediler. Biz de onlara destek verdik, elimizden geleni yaptık. Gerek kurum çalışanları, gerek dış paydaşlarla beraber Osmanlı arşivlerinden ve dış kaynaklardan elimize geçirdiğimiz geçirebildiğimiz yazılar, belgeler, yapılan işlemlerle ilgili sergi açalım dedik. Tarihi yaşatalım istiyoruz. Çünkü güçlü toplumların güçlü tarihleri olur. Tarihini bilemeyen geleceğe yön veremez. Bu ilki oldu gelecek yıllarda inşallah daha geniş yapacağız” şeklinde konuştu.
 
Çanakkale Valisi Yardımcısı Celil Ateşoğlu da kısa bir konuşma yaparak, “15 günlük taze bir vali yardımcısı olarak, Çanakkale’ye ilk defa gelen ve bu kurumlarla ilk defa çalışan birisi olarak bu sergide sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. 180 yıl deyince artık cumhuriyetin çok ötesinde Osmanlıdan kalan bir kurumla beraberiz. Çok güzel düşünmüşler. Kurumların tarihi anlatmak için çok güzel tarihi bir mekan seçmişler. 180 yılı böyle bir mekana sığdırmak kolay değildir ama eminim çok güzel şeyler öğreneceğiz. Karantina müessesini tarihini öğrenmiş olacağız. Hayır olsun diliyorum” ifadelerinde bulundu
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yusuf Arslan520 - 20.10.2018 22:42:47
Osmanli dan beri 180 yıldır aynı işi yapan ender kurumlardan biri Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü.
Bu sergiyi Canakkalede düşünenlere teşekkür ediyorum. Türk sağlığı tarıhinin kısa bir tarihçesini osmanlıca belgeler ışığında günümüze aktarmış ve bir sergi ilede gizemli bir tarihi günümüzde su yüzüne çıkarmışlar.