Genç Sanat: 2. Afiş Tasarım Yarışması Sergisi Açıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün düzenlendiği Genç Sanat: 2. Afiş Tasarım Yarışması Sergisi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açıldı.

234
Genç Sanat: 2. Afiş Tasarım Yarışması Sergisi Açıldı

Sergi açılışına, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Tepeci, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, protokol ve vatandaşlar katıldı.
 
Genç Sanat bağlığı altında yapılan yarışmalardan biri olan afiş tasarım yarışması bu sene 2018 Troya Yılı ilan edilmesi sebebiyle Troya konulu olarak düzenlendi. 314 afiş tasarımının katıldığı yarışmada, seçici kurul değerlendirmesi sonrası 9 başarı ödülü, 10 mansiyon ödülü için afişler seçildi ve 30 afiş ise sergilenmeye değer buldu.
Toplam 49 eserden oluşan serginin açılışı öncesi konuşan seçici kurul üyesi Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Tepeci , “Bir beldede, bölgede yapmış olduğu bir yarışma bu aslında. Biz de bunu çok önemsediğimiz için 214 afiş tasarımını online üzerinden değerlendirdik. Bu değerlendirmeyi yaparken jüri üyeleri birbirilerini görmediler, tabi bu önemli bir şeydi. Çok objektif bir değerlendirme oldu. Afiş çok da yapılan bir yarışma değil. Ancak bunun içerisinde jüri üyesi ve arkadaşlarımız bir takım ölçütleri göz önüne aldılar ve bunun içerisinde Çanakkale’nin yapısı çok önemliydi” açıklamasında bulundu.
 
“TROYA’DAN ÇANAKKALE’YE BESTESİNİN İLK İCRASINI YAPTIK”
Sergiye katılan Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, “Tam bundan bir yıl önce Sayın Bakanımızın da riyasetinde il koordinasyonda Troya Yılı ile yapılacak etkinlikleri düşünürken bakanlık olarak ilgili ve koordinasyondaki birimlerinden en az ikişer tane etkinlik sözü istenmişti. Bunun da haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Çünkü buraya gelmeden önce Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızın, yine bize bağlı bir müzik grubunun sezon açılış programında sipariş üzerine beslettirdiğimiz, besteci Hasan Uçarsu’nun,  Troya’dan Çanakkale’ye adlı çok sesli müzik bestesinin de ilk icrasını Ankara’da yaptık. İnşallah bundan sonra yapacağımız etkinliklerde de biz Çanakkale’yi her zaman gönlümüzün özel bir yerinde tutarak devam etmeyi planlıyoruz” ifadelerinde bulundu.
 
“BU YARIŞMA ÇOK ÖNEMLİ”
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise yaptığı konuşmada, “2018 yılı Troya Yılı çok özel bir yıl. Saygıdeğer cumhurbaşkanımızın himayelerinde Kültür Ve Turizm Bakanlığımız 2018 Troya Yılı ilan etti. Troya Yılı kapsamında başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere bütün bakanlıklarımız gerek yurtdışında gerek yurtiçinde kültürel alada sanatsal alanda çok büyük etkinliklere imza attılar. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere tüm bakanlıklarımıza teşekkürlerimi ve şükranlarımı ifade etmek istiyorum. 2018 Troya Yılı kapsamında Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu bu yarışma çok önemli. Başta genç sanatçılarımıza, jüri üyemize ve Sayın Genel Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Çanakkale’miz anlamlı bir şehir. Milattan önce 3 binli yıllarda kurulan bir medeniyet o medeniyetin üstüne kurulan büyük medeniyetler ve daha sonrasında Anadolu’nun gerçek hâkimiyeti ecdadımızın kurmuş olduğu medeniyet. Afişleri incelediğimizde bu medeniyetleri üst üste görüyoruz. Milattan önce 3 bin yıl önceye ait Troya medeniyeti sonrasında şanlı ecdadımızın bu dünyaya armağan ettiği Anadolu’nun bu kutsal kadim medeniyeti şehitler abidesiyle taçlanmış” diyerek tüm katılımcılara ve etkinlik sahiplerine teşekkürlerini iletti.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.